Ve věku 76 let zemřel uznávaný fyzik Stephen Hawking

Jiří SvobodaJiří Svoboda

stephenhawking
0Zobrazit komentáře

Svět přišel v noci na dnešek o jednu ze svých nejvýznamnějších vědeckých kapacit. Ve věku 76 let zemřel britský teoretický fyzik Stephen Hawking, který za svůj život přispěl zejména do vědeckých oblastí kosmologie a kvantové mechaniky. Do roku 2009 zastával také post na univerzitě v Cambridge.

„Byl skvělým vědcem a výjimečným mužem, jehož dílo a odkaz budou žít dlouhé roky,“ uvedly v prohlášení Hawkingovy děti Lucy, Robert a Kim. Z jeho poznatků budou čerpat celé generace vědců – počet jeho publikaci se blížil ke dvěma stům, oceňovanými tituly jsou pak zejména populárně naučné knihy A Brief History of Time, The Universe in a Nutshell nebo The Illustrated Theory of Everything.

boringcompanyx

Přečtěte si takéElon Musk odhalil detaily kolem podzemního přepravního systému Boring CompanyElon Musk odhalil detaily kolem podzemního přepravního systému Boring Company

Převážnou část své vědecké kariéry věnoval studiu černých děr, věnoval se i takzvané teorii všeho, kdy propojoval Einsteinovu obecnou teorii relativity a kvantovou mechaniku. Hawking zemřel takřka symbolicky – ve stejný den, jako se narodil právě Albert Einstein.

hawking

V poslední době například prohlásil, že lidstvo by mělo do dvou set let kolonizovat Vesmír, jestliže chce přežít. Nebezpečí viděl v umělé inteligenci, dle jeho slov může jít o to nejlepší, nebo také to nejhorší, co kdy lidstvo potkalo. Hawking také ve svém vzkazu na listopadovém Web Summitu prohlásil, že v jednu chvíli nebude rozdíl mezi tím, co dokáže lidská a mysl umělá.

Od vědy k zábavě

Stephen Hawking byl známý také pro svůj humor a oblibu v sarkasmu. Nejednou tak zpopularizoval vědu skrz své krátké role ve Star Treku, Teorii velkého třesku, Simpsonových nebo Futuramě.

„Prožil jsem plnohodnotný a uspokojivý život. … Je to báječné být živ a bádat v teoretické fyzice. Pokud se mi podařilo nějak přispět k našemu pochopení vesmíru, jsem šťastný,“ napsal v jedné ze svých posledních publikací Stephen Hawking. Zemřel doma v Cambridge na následky amyotrofické laterální sklerózy, kterou mu lékaři diagnostikovali už v 21 letech. Tehdy mu dávali pouze dva roky života.

Foto: NASA HQ Photo / FlickrLwp Kommunikáció / Flickr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym