Ve velké politice neuspěl, vrací se k byznysu. Můj plán? Dostat soláry na střechy paneláků, říká Michal Berg
Michal Berg založil digitální agenturu, pak svůj podíl prodal a poslední čtyři roky vedl Zelené. V jejich čele už skončil a popisuje, co chystá dál.
Michal Berg, bývalý předseda Strany zelených
Barevné japonské kecky Onitsuka Tiger stály tak trochu u vzniku značky Nike a dodnes si díky zájmu o tenisky všeho druhu udržují statut klasiky. Nejsou tak rozšířené jako švýcarské boty On, americké New Balance nebo další japonský brand Asics, v Česku nebývají ani snadno k dostání. „Musel jsem si je objednat na Zalandu. Mám už několikáté. Tyhle jsem si koupil, abych si udělal po volbách aspoň trochu radost,“ říká na adresu novotou zářící obuvi Michal Berg. Poslední čtyři roky byl jedním ze dvou spolupředsedů Strany zelených a po neúspěchu v eurovolbách (už několikátém v řadě) funkci složil. Do politiky ale přišel z byznysu a po něm teď pokukuje znovu, byť – jak jinak – se sociálním rozměrem.
V květnovém hlasování o novém složení evropského parlamentu Zelení, kteří měli v čele kandidátky aktivistku za ženská práva Johannu Nejedlovou, získali 1,55 procenta. V minulých sněmovních volbách na podzim 2021 to dokonce bylo pod jedno procento. Stále se jim tak nepodařilo navázat na úspěchy z předminulé dekády, kdy po roce 2006 dokonce usedli ve vládě. Jejich základnou tedy kromě zastupitelů na krajské či komunální úrovni zůstává především několik zelených starostů a starostek a také senátoři, kteří se do parlamentu dostali s podporou strany.
Pro Michala Berga, který se v nejužším vedení zelených pohyboval posledních více méně osm let, to není moc povzbudivá rekapitulace. „Už plně chápu, jak to myslel jeden z mých předchůdců Ondra Liška, když říkal, že předseda strany se cítí nejlépe ve chvíli, kdy jím přestane být,“ říká nad plechovkou ochucené vody Cans v pražském Karlíně, kam ze Vsetína, kde žije s rodinou, přijel vlakem. Jiný způsob dopravy na takovou vzdálenost by v jeho případě ani nepřicházel do úvahy – a nejde nutně jen o ekologii, Berg je totiž vášnivým, byť do hipsterského hávu oblečeným šotoušem, který založil například web Cestavlakem.cz.
Právě to, co čerstvě čtyřiačtyřicetiletého politika baví a láká, vysvětluje i to, proč se mu nepodařilo zelené vytáhnout zpět na výraznější politické místo. „U nás ve městě se nejčastěji pohybuju s cargo kolem, objíždím s ním obchůdky, vyzvednu pak dceru ze školky a vezu ji v něm. Mám to radši, než jet autem nakupovat do supermarketu,“ říká a logická otázka pak zní: No a? „Já jsem prostě hodně vzdálený mainstreamu. A když chcete být úspěšný v politice nad rámec komunálu, musíte být částečně lidový. Nebo se do lidovosti aspoň umět naladit.“
Není to samozřejmě všeobjímající analýza příčin opakovaných neúspěchů zelených v posledních letech, ale Bergova slova se dají vztáhnout na celou partaj: určité tematické odtržení se od toho, čím žije a co řeší širší společnost, nepochybně hraje svou roli. Ale jsou tu i další důvody – jejich vládní angažmá z let 2007 až 2009 skončilo rozpadem kabinetu a trvale poškozeným renomé, následně vznikla TOP 09 s do té doby zeleným Karlem Schwarzenbergem a později i Piráti, kteří k sobě přetáhli liberální voliče, zároveň je poslední roky pod tlakem progresivní politika jako taková, a to nejen v Česku…
Zelené také trápí chronický nedostatek peněz. „Není to populární názor, ale strany by měly dostat přidáno. Státní příspěvek se od roku 2004 neupravoval, vždyť to je směšné. Naučilo nás to ale být mimořádně efektivní ve fundraisingu. Jestli bych si ale něco přál, tak aby se lidé z byznysu víc o politiku zajímali a nebáli se ji i finančně podporovat. To u nás pořád není tak samozřejmé jako na západě,“ připomíná Michal Berg, který sám do politiky z byznysu, ač malého, přišel.
Opavský rodák měl od dětství blízko ke sportu, hlavně k hokeji, a k počítačům. Oba své koníčky spojil ve společnosti eSports, která funguje jako digitální agentura pro různé sportovní týmy a organizace, sám Berg jeden čas působil i jako mluvčí hokejové reprezentace. Firmu zakládal ještě na vysoké škole a postupně ji s kolegy dotáhli až k obratu v nižších desítkách milionů korun. V roce 2016, po patnácti letech ve sportovním byznysu, svůj podíl ale prodal a začal se naplno věnovat politice – v té době už byl zastupitelem, a je jím dodnes, ve Vsetíně, kde platí za výrazného kritika tamního vládce, lidoveckého senátora a starosty Jiřího Čunka. Ten seděl mimochodem ve stejné vládě Mirka Topolánka jako Zelení.