Ve vteřině pozná z fotky vás i vaši náladu. Pražský Cogniware využívají tajné služby ve světě a teď přichází do Česka
Jediná fotografie nahraná do systému stačí na to, aby vás umělá inteligence poznala, odhadla vaši náladu a nebo případně i našla vztah mezi e-mailem, SMS, odposlechem a místem, kde se právě nacházíte. Technologii vysněná tvůrci sci-fi filmů vyvinula pražská společnost Cogniware.
Celosvětově je o ni velký zájem a používá ji už řada bezpečnostních složek na Blízkém východě. Nedávno navíc vyhrála soutěž vypsanou českým Policejním prezidiem a policie tak dostala přístup do systému, který v necelé vteřině dokáže najít shodu v databázi milionů fotografií.
Cogniware se účastní například mezinárodního projektu na vyhledávání teroristů po celém světě. Umí analyzovat sociální sítě a odhalit podezřelé vzorce chování. Dokáže se soustředit na lidi a odhalit, jestli se vězeň pod záminkou schůzky s advokátem hodlá sejít se svým kumpánem. Nebo vnímat věci a určit, jestli chce někdo vnést zbraň do školy.
Umí také odhalit identitu člověka, i když má na sobě roušku, tedy pokud ji má alespoň trochu níž v obličeji. Dokáže z kamer odhalit typ auta nebo analyzovat dokumenty a fotografie a najít v nich potřebné souvislosti.
„Vlastně ani nevíme, na co všechno naši klienti software používají,“ říká Martin Černý, který má v Cogniware na starosti mimo jiné obchodní vztahy. Vysvětluje, že firma poskytuje software, žádná data z něj ale nevytěžuje.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Většinu projektů máme v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Jordánsku, ale třeba i v Bahrajnu a Kuvajtu. Máme také první projekty v oblasti Afriky, v Keni. A nejvzdálenější je zřejmě v Singapuru,“ vypočítává Ján Račko, majitel společnosti, která v Evropě působí hlavně v západních zemích.
Do České republiky se však Cogniware – tedy jeho služby – dostaly teprve před několika měsíci, kdy služby jeho umělé inteligence koupila místní policie. Jak a kde přesně je uplatňuje, nechce Račko příliš přibližovat. A vzhledem k nastavení smluv a potřebě mlčenlivosti ani nemůže. Říká však, že představa, že by běžný člověk byl sledovaný systémem, je mylná.
„Pro něj není jednotlivec, který nic mimořádného nedělá, vlastně vůbec zajímavý. Zajímaví jsou ti, kteří se nezačlenili do systému a mají snahu páchat určitou formu zla,“ vysvětluje Račko.
Jeho firma funguje zhruba sedm let a umělou inteligenci vyvíjí téměř stejně dlouhou dobu. Mezi její klienty patří klasicky silové složky, finanční i policie a tajné služby. Ale právě na Blízkém východě třeba i banky pro to, aby identifikovali při vstupu své VIP klienty.
„Vzhledem k tomu, že tyto státy mají volnější pravidla, co se ochrany osobních údajů týče, využívají schopnosti systému i pro běžné úkony,“ doplňuje Račko.
Naopak když se v Česku před necelým rokem hovořilo o možném zavedení systému rozpoznávání obličejů, vyvolalo to bouřlivou diskusi, podobně jako ve Velké Británii, kde policie technologii na rozpoznávání obličejů využívá. U nás se ale zatím takové kamery oficiálně netestují a software s tímto principem kontroluje jen některé prostory Letiště Václava Havla v Praze.