Vědci objevili mikroplasty v lidské krvi. Mohou mít vliv na to, jak se chováme

PET lahve, igelitové tašky, ale i textil za sebou zanechávají malé částečky, které se dostávají do lidského těla. Potravinami, ovzduším a hlavně vodou.

Eliška NováEliška Nová

Na zemi patrně už není místo bez plastů

0Zobrazit komentáře

Je to výborný pomocník. S tím, jak jde věda kupředu, se ale stává čím dál tím větším strašákem. Plast, který je pro svoje vlastnosti hojně používaný téměř ve všech odvětvích, se v mikročásticích dostává do Mariánského příkopu nebo na Antarktidu. Čeští vědci přítomnost mikroplastů prokázali i v tělech ryb. Teď je Nizozemci nalezli také v lidské krvi.

Malé částečky potvrdili v krvi osmdesáti procent testovaných lidí. Šlo o 22 anonymních dárců, vždy ale o zdravé dospělé. Plasty se našly u sedmnácti z nich. Výzkum také ukázal na to, že částice putují uvnitř lidského těla a usazují se v orgánech. Na objev amsterodamské Vrije Universiteit upozornil britský deník The Guardian. V nizozemské metropoli chtějí nyní svůj výzkum rozšířit a provést ho na mnohem větším vzorku lidí.

Přestože vědci objevili mikroplasty v krvi vůbec poprvé, už dříve výzkumy naznačovaly, že je životadárná lidská tekutina obsahuje. „Objevily se v placentě těhotných žen, což znamená, že se tam musely dostat krví,“ uvedl pro CzechCrunch Tomáš Cajthaml z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Právě jeho pracoviště v minulosti prokázalo přítomnost mikroplastů u ryb ve Vltavě a části Labe.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle Cajthamla je na výzkumu zajímavé především to, že v Nizozemsku dokázali charakterizovat jednotlivé částice. „Identifikovali vlákna. Na základě toho se dá předpokládat, že jsme hodně vystavení spíše vláknům, která by mohla být především z oblečení,“ míní Cajthaml.

Polovina vzorků obsahovala polyethylentereftalát, což je plast známý pod zkratkou PET, který se běžně používá například pro výrobu plastových lahví, ale i textilních vláken. Třetina vzorků obsahovala polystyren, jenž se využívá na výrobu obalových produktů, a čtvrtina vzorků obsahovala polyethylen, ze kterého jsou hlavně plastové tašky.

Do těla se přitom mikroplasty mohou dostávat spolu s vodou, potravou i skrze ovzduší. Dominantní bude ale právě voda. „Pereme plastové oblečení, uvolňují se při tom desetitisíce vláken, která tečou do řek, a odtud pak vyrábíme pitnou vodu. Je to koloběh,“ vysvětluje Cajthaml.

optimus-plastoil5

Přečtěte si takéMikrobi se přizpůsobují lidské činnosti a učí se rozkládat plastyMikrobi se přizpůsobují lidské činnosti a učí se rozkládat plasty. V budoucnu by se mohli využívat cíleně

Jaké přesně jsou důsledky přítomnosti malých částeček plastu v těle, se zatím zcela jistě neví. Vědci z Nizozemska se obávají, že poškozují lidské buňky. Tým z Přírodovědecké fakulty v minulosti poukázal na to, že u ryb mohou mikroplasty působit například to, že nedorůstají, jsou menší nebo nemocné.

„To jsou extrémní případy v důsledku toho, že ryby a vodní organismy plast požírají. Efektů mikroplastů je už ale známo vícero, mohou ovlivňovat i chování nebo mít vliv na oxidační stres. To může být v principu dost nebezpečné,“ říká Cajthaml s tím, že kolik částeček plastu je v lidském těle přítomno, se stále neví.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Nový hráč v komerčním vesmíru. Americká Astra úspěšně vynesla na oběžnou dráhu své první satelity

Jiří SvobodaJiří Svoboda

astra3-min

Foto: Astra

Zážeh rakety společnosti Astra

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv od vynesení první umělé družice i úvodního letu člověka do vesmíru nás dělí už přes 60 let, dostat vlastní dopravní prostředek na oběžnou dráhu je stále velkých technologický oříšek – tím spíš v situaci, kdy jste soukromá firma a ne státní či nadnárodní úřad. Své o tom ví i americký startup Astra, který v úterý poprvé úspěšně vynesl na oběžnou dráhu komerční satelit. A to i přesto, že jeho předchozí starty dopadly převážně neúspěchem.

Na to, jak ve vesmírném průmyslu čas ubíhá pomalu, je to poměrně krátký příběh. Uskupení vzniklo v roce 2005 jako Ventions a spolupracovalo jen na dílčích projektech s agenturami NASA a DARPA. Astra samotná se objevila až v roce 2016 a má své hlavní sídlo v kalifornském městě Alameda.

Postupně se firmě pod vedením Chrise Kempta dařilo lákat velká jména. Loni se k ní jako vedoucí inženýr přidal Benjamin Lyon, který dříve zastával stejnou pozici v Applu. Z pozice investorů se zapojily Airbus Ventures, spoluzakladatel společnosti Salesforce Marc Benioff či bývalý šéf Disney Michael Eisner. Od loňského července roku už Astra funguje jako veřejně obchodovatelná společnost na burze Nasdaq.

Mezitím Astra vyvíjela vlastní malé a nízkonákladové rakety, s nimiž chce na oběžnou dráhu vynášet náklady o hmotnosti několika stovek kilogramů. Když se v březnu 2020 pokusila o první start, raketa shořela ještě na rampě. V září se sice odlepila od země, ale po krátkém letu se poroučela zpět a explodovala. V prosinci se téměř (ale bohužel jen téměř) dostala na oběžnou dráhu. Podobný scénář následoval v srpnu 2021.

Strastiplná, vskutku startupová cesta však začala nabývat optimističtějších obrysů v listopadu 2021. Jedenáctimetrová raketa nazvaná prostě Rocket 3.3 se sériovým číslem LV0007 se konečně dostala na oběžnou dráhu, byť prozatím jen s testovacím nákladem. Z kosmodromu na Aljašce dosáhla výšky až 500 kilometrů.

astra2

Foto: Astra

Rocket 3 od Astry měří pouhých 11 metrů

V únoru si do statistik připsala ještě jeden neúspěšný start, ovšem další významný milník nastal tento týden. Nejenom, že se raketě od Astry podařilo dostat na orbitu a odhodit první stupeň, ale zároveň poprvé úspěšně vypustila svůj vůbec první komerční náklad.

Vehikl s číslem LV0009 vynesl první část ze tří z objednávky společnosti SpaceFlight Inc. Podle webu Space.com však není jasné, kolik přesně satelitů bylo při letu vypuštěno. V každém případě se jedná o takzvané cubesaty, tedy malé satelity o velikosti několika desítek centimetrů. Jeden z vypuštěných díky Astře vyvinuli i studenti z univerzity v oregonském Portlandu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Druhým známým cubesatem na palubě byl S4 Crossover. Stejně jako v případě univerzitního satelitu sloužil čistě k demonstraci vypouštěcího systému, který by měl v budoucnu sloužit ke startům dalších satelitů. Zajímavostí je, že tento cubesat sám neopustil zázemí druhého stupně rakety Astra a nebyl vypuštěn do volného vesmíru.

Kalifornská společnost s kosmodromem na Aljašce zatím nezveřejnila, kdy se chystá na další starty. Jisté však je, že se svým nejnovějším zářezem se zařadila mezi stále malý klub nízkonákladových dopravců, kteří jsou schopni dopravit na oběžnou dráhu náklad o několika stovkách kilogramů.

Stále více malých satelitů

Vzhledem k postupující komercializaci vesmíru se dá předpokládat, že o starty podobných společností bude stále větší zájem. Astra se s cenovkou za start okolo 2,5 milionu dolarů (56 milionů korun) řadí k aktuálně nejlevnějším způsobům, jak dostat na oběžnou dráhu satelit. Nebo vlastně cokoliv jiného.

etihad

Přečtěte si takéAerolinky Etihad spojí Prahu s Abú Dhabí a otevřou bránu do AsiePřímé propojení Prahy s Abú Dhabí se blíží. Etihad nabídne levnější bránu do Asie i Oceánie

Jak upozornil server SpaceNews, společnost také loni zažádala o povolení vypustit 13 600 satelitů, které by měly poskytovat globální telekomunikační služby podobně jako například Starlink od společnosti SpaceX. Zajímavostí je, že příští rok se i Astra přesune do tropů. Její rakety budou startovat z atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech a budou vypouštět malé satelity projektu, který se zaměří na monitorování počasí.

Astře nicméně taktéž roste konkurence. Firmy či univerzity mohou využít třeba služeb novozélandského startupu Rocket Lab. Ten má za sebou již čtyřiadvacet letů a už více než stovku vypuštěných satelitů pomocí své rakety Elektron. O své místo na slunci se také pere americký startup Firefly Aerospace. Jeho třicetimetrová raketa by měla umět vynést až tunový náklad, ovšem zatím má za sebou jen jeden neúspěšný let.