Vědecká data pro všechny. ČVUT vyvinula nástroj, který pomáhá využít informace z výzkumů „navíc“
To, která data jsou důležitá, není na začátku výzkumů vždy jednoznačné. Nástroj z FIT ČVUT je schraňuje, aby se neztratila.
Ať už jde o výzkumy v genetice, biomedicíně, archeologii nebo třeba ekologii, všechny za sebou nechávají obrovské množství dat. Jenže když se k nim výzkumníci chtějí vrátit, málokdy jsou v takovém stavu, aby jejich další studia nebyla problematická. Informace je třeba správně popisovat, ukládat i schraňovat – a na výzkumných institucích k tomu ne vždy je prostor. Nástroj, se kterým přišli vědci z Fakulty informačních technologií, to řeší za ně. Pomáhá i starší data zpřístupňovat pro vědecké účely univerzitám a dalším výzkumným organizacím v EU i po světě. A jen v Evropě už má tři tisíce uživatelů.
Čím digitálnější svět, tím více dat. Výzkumy po celém světě ročně chrlí petabajty dat, více či méně uspořádané informace vznikají ve vědních kruzích mnohdy i jako vedlejší produkt výzkumu – a přesto znamenají obrovské bohatství. Tedy v teorii: pokud jsou správně uspořádaná tak, aby se k nim vědci mohli vrátit, když nastane vhodná příležitost.
Typické je to u medicínských výzkumů. Mnohdy samy instituce nevědí, jaká všechna data o problému již existují, kde je vlastně hledat a co přesně představují. A přitom právě v medicíně informace ponechané ladem můžou skrývat vodítka důležitá pro výzkum neléčitelných nemocí.
Odborníci tak vytyčili cíl, aby uchovávaná data byla takzvaně FAIR – nalezitelná, přístupná, interoperabilní a znovupoužitelná. A vědci z Fakulty informačních technologií ČVUT rovnou připravili nástroj, kterému dali název Data Stewardship Wizard (DSW).