Velká manipulace s akciemi aneb kdo může za závratný růst Tesly, píše Daniel Gladiš z Vltava Fund
Zakladatel akciového investičního fondu Vltava Fund Daniel Gladiš
Spousta lidí si láme hlavu nad tím, proč společnost, která má dvě továrny a jeden stan, v nichž vyrábí hluboko pod jejich kapacitou, a ani to, co vyrobí není pořádně schopna prodat, letos ji čeká 18. rok v řadě ve ztrátě, a to i přes podvodné účetnictví a miliardy dotací a pobídek, má tržní kapitalizaci 250 miliard dolarů s tržním podílem na globálním prodeji aut menším než půl procenta?
Právě tak začínal svůj komentář 10. července Daniel Gladiš, zakladatel akciového investičního fondu Vltava Fund. Hodnota Tesly od té doby přitom dál závratně roste a tržní kapitalizace atakuje 400 miliard dolarů, a tak nyní Gladiš ve svém dalším komentáři, který přinášíme níže, odhaluje to, co již téměř před dvěma měsíci nakousl – co stojí za tak závratným růstem automobilky, který už nechápe prakticky vůbec nikdo?
***
Na jaře jsem si všiml neobvyklých transakcí s opcemi na akcie Tesly. Někdo opakovaně nakupoval v masivních objemech out of the money call opce se strike price v desítkách procent nad aktuální cenou a s expirací za pár dnů. Typický nákup takových call opcí vypadal takto:
Den pondělí. Aktuální cena akcií Tesly 1 800 dolarů (všechno čísla před nedávným splitem akcií). Nákup call opcí na milion akcií se strike price 2 500 dolarů a dalšího milionu akcií se strike price 3 000 dolarů. Obojí s dnem expirace v pátek, tedy o čtyři dny později.
Jak moc bylo pravděpodobné, že akcie Tesly během čtyř dnů poskočí o 38 %, respektive o 66 %. Velice málo. To by však znamenalo, že je vysoce pravděpodobné, že všechny opce vyprší bez uplatnění a peníze vynaložené na jejich nákup budou pryč. To se také stalo.
Přesto k podobným transakcím docházelo nejen na týdenní, ale občas i na denní bázi. Někdo vyhazoval nikoliv desítky, ale postupně spíše stovky milionů dolarů opakovaně za nesmyslné nákupy opcí na akcie Tesly. Proč?
Cílem bylo samozřejmě manipulovat s cenou akcií směrem nahoru. Klíčem k pochopení, jak celý mechanismus funguje, je vidět, kdo stojí na druhé straně této transakce. Tedy kdo vypisuje call opce, které neznámý kupec stále nakupuje.