Velké Rusko je konstanta, říká Mitrofanov. Přípravy na válku měly probíhat déle, než je Putin prezidentem

Český komentátor a novinář Alexandr Mitrofanov si o Rusech nedělá iluze. Sami si prý zlikvidovali to nejlepší, co v jejich národě zbylo.

mitrofanov

Foto: Čestmír Strakatý

Alexandr Mitrofanov si nedělá o ruském národě iluze

0Zobrazit komentáře

Mezi českými intelektuály by se nejspíš našel jen málokdo, kdo zná ruské poměry lépe. A možná právě proto nemá o národě obývajícím největší zemi světa žádné iluze a nebere si servítky. Novinář a komentátor Alexandr Mitrofanov v podstatě souhlasí s výrokem Vladimira Putina, že se jedná o zcela odlišnou civilizaci. Přidává k tomu však i přívlastek barbarská.

Nejen tuto myšlenku rozebírá známý publicista v nové knize Veselý Sysifos, v níž ho ve formě knižního rozhovoru vyzpovídala Adéla Dražanová. Kniha mapuje nejen jeho mládí v Rostově na Donu, tedy v někdejším Sovětském Svazu, ale i novinářské začátky a světové události, které je rámovaly. Ačkoliv sám už rozhovory dává málokdy, o těchto tématech se rozpovídal v podcastu Čestmíra Strakatého, který si můžete pustit v přehrávači níže.

Název Veselý Sysifos v podstatě vystihuje, jak se dnes Alexandr Mitrofanov dívá na svět. Skepticky, zcela pragmaticky, bez velkých ideálů, ale šťastně. Že přijde ruská invaze na Ukrajinu podvědomě prý tušil už dlouho a dnes upozorňuje na to, že příprava konfliktu má kořeny mnohem hlouběji než v posledních letech.

„První náznaky, že Rusko nebude chtít zachovat status quo Ukrajiny, vznikly dávno předtím, než se Putin stal prezidentem. Už jeho mentor a starosta Petrohradu Anatolij Sobčak hovořil o tom, že je to v podstatě nesamostatný stát,“ říká pětašedesátiletý autor. Nešlo přitom prý o ojedinělé výroky, protože Mitrofanov je přesvědčen, že „velkoruský šovinismus“ je v zemi hluboce zakořeněn.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Není totiž vázaný na nějakého konkrétního vůdce. Ať to byl jakýkoliv car, Stalin, Jelcin, nebo Putin, důvěra v narativ „velkého Ruska“ je podle Mitrofanova konstantou, která se po dekády, potažmo staletí v tamní společnosti nezměnila. Rusové jsou podle něj jednoduše přesvědčeni, že jsou vyvolení, ať už Bohem, nebo osudem. To už prý záleží na pobožnosti každého. Sám Mitrofanov zná podle svých slov jen jednotky Rusů, kteří se z tohoto narativu dokázali vymanit.

Tato důvěra ve velký národ má dalece převyšovat důvěru v jakoukoliv osobu, jež ho v danou chvíli vede. To se dá prý ilustrovat třeba na faktu, že jakkoliv má Vladimir Putin vnitrostátní odpůrce z řad politiků i široké veřejnosti, i tak se lidé víceméně shodnou na podpoře války. Rok po jejím začátku jí podle agentury Levada (jež je ruská, byť považována za důvěryhodnou) stále podporovalo 75 procent Rusů. Mitrofanov tak tvrdí, že válka by se konala, i když by prezidentem Ruska nebyl Vladimir Putin – je tak podle něj iluzorní si myslet, že většinu současné ruské populace pouze zmasírovala za dlouhá léta propaganda.

Jednou z postav, v jejímž případě se tato nepříjemná pravda projevuje, je podle Mitrofanova i Alexej Navalnyj. Ačkoliv proti Putinovi dlouhodobě vystupuje, až letos změnil a vysvětlil svůj pohled na anexi Krymu. Dlouhá léta totiž nechtěl otevřeně říct, že Krym je ukrajinský. Zatímco na domácích otázkách se mnozí zástupci ruských elit přou, v mezinárodních se někdy až překvapivě shodnou příznivci Putina i Navalného, říká Mitrofanov.

Projevit se to mělo údajně například i nedávno, když se český prezident Petr Pavel vyjádřil ve smyslu, že všichni Rusové žijící v západních zemích, by měli být sledováni mnohem více, protože jsou občany země, která vede agresivní válku. „Jak představitelé Kremlu, tak exilová opozice uráželi českého prezidenta nejhoršími možnými slovy. Ukázalo se to jako lakmusový papírek všech zástupců Ruska, ať už jsou proti, nebo pro Putina. Podle nich prostě nikdo nesmí říct, že by měl být Rus sledován tajnou službou,“ vysvětluje Mitrofanov.

Podle Mitrofanova už od bolševického převratu dochází k tomu, že si Rusové dobrovolně a sami likvidují to nejlepší, co v jejich národě zbylo a co mohlo jejich společnost obohatit a případně přivést na evropskou cestu. Publicista tak dnes má Ruskou federaci za ztracenou zemi, kde nejsou lepší varianty než Putin. A změna? Podle něj je možná, ale jen když poteče krev.

Seznam může koupit vydavatele Práva a provozovatele webu Novinky.cz. Nákup posvětil antimonopolní úřad

Fúze podle rozhodnutí ÚOHS nenaruší nijak hospodářskou soutěž ani neposílí dominantní postavení skupiny Seznam.

Michal MančařMichal Mančař

seznam-1

Foto: Seznam

Seznam.cz je česká internetová jednička

0Zobrazit komentáře

Česká internetová jednička ještě více posiluje svou pozici. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil firmě Seznam média, jež patří do skupiny Seznam.cz, koupit firmu Silky mediálního podnikatele Zdeňka Porybného. Jejím prostřednictvím Seznam získá i společnost Borgis, která vydává deník Právo a dodává obsah pro server Novinky.cz.

„Po přezkoumání situace na jednotlivých relevantních trzích dospěl úřad k závěru, že aktivity spojujících se soutěžitelů se nepřekrývají. V oblasti online zpravodajství společnost Borgis nevystupuje jako konkurent skupiny Seznam, nýbrž jako smluvní dodavatel obsahu pro zpravodajské servery Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz provozované skupinou Seznam, přičemž tato smluvní spolupráce je dlouhodobého charakteru,“ uvedl antimonopolní úřad.

Fúze podle rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nenaruší nijak hospodářskou soutěž ani neposílí dominantní postavení skupiny Seznam. Tento portál původně poskytoval pouze zpravodajský obsah vytvářený zaměstnanci společnosti Borgis. V roce 2016 rozjel vlastní mediální projekt pod hlavičkou Seznam Zprávy.

Mediální část Seznamu se od té doby rozrůstala a nyní poskytuje široký multimediální obsah. Ke konci loňského roku ale Seznam část zaměstnanců propustil. Podle serveru Lupa šlo o jedenáct procent redaktorů či externích spolupracovníků.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vydavatelství Borgis založil Porybný v roce 1990. V letech 2020 a 2021 se tržby blížily 600 milionům korun a v obou letech bylo vydavatelství ziskové. V roce 2021 činil zisk téměř 18 milionů korun, v roce 2020 přes čtyři miliony korun. Ve společnosti pracovalo podle výroční zprávy na konci roku 2021 téměř 280 zaměstnanců.

Tištěnému deníku Právo dlouhodobě klesá náklad jako drtivé většině tištěných médií, podle Kanceláře ověřování nákladů tisku činil letos v dubnu průměrný prodaný denní náklad 45 556 kusů. Novinky.cz patří k nejnavštěvovanějším zpravodajským webům. Seznamu loni klesl zisk před zdaněním o 34,5 procenta na 1,28 miliardy korun. Tržby naopak stouply o 5,8 procenta na 5,93 miliardy.

S přispěním ČTK