Velké spojení na poli rozvozu potravin. Turecký Getir v miliardovém obchodě kupuje německého konkurenta

Služeb pro bleskurychlý rozvoz potravin je tolik, že je čas ke konsolidaci. Může za to i rapidní růst těchto platforem během covidu.

Filip HouskaFilip Houska

getir_1

Foto: Getir

Kurýři startupu Getir

0Zobrazit komentáře

Objednávka potravin během pár minut z telefonu? Dnes prakticky žádný problém, a to ani na českém trhu, kde potraviny rozvážejí služby typu Dáme jídlo nebo Wolt. Podobný trend se samozřejmě, hlavně díky covidu, rozjel i za hranicemi. Vznikla celá řada služeb, které nabízejí prakticky totéž. Proto není divu, že postupně dochází ke konsolidaci. Teď k jedné došlo – a má hodnotu přes jednu miliardu dolarů.

Turecký startup Getir oznámil, že kupuje svého německého konkurenta Gorillas. Jak uvádí server Financial Times, obchod se pohybuje okolo hranice 1,2 miliardy dolarů, tedy více než 27 miliard korun, a jeho cílem je sjednotit dvě oblíbené rozvozové služby, které primárně ve svých zemích (v Turecku a Německu) zažily velký růst zejména během let 2020 a 2021, kdy poptávka po dovozu potravin kvůli pandemii rostla.

„Trhy jdou nahoru a dolů, zákazníci ale naše služby milují a pohodlí zůstane. Odvětví superrychlého doručování potravin bude v příštích letech neustále růst a společnost Getir bude v této kategorii, kterou před sedmi lety vytvořila, zaujímat vedoucí postavení,“ řekl v souvislosti s obchodem zakladatel Getiru Nazim Salur a podprahově zmínil i momentální nepříliš lichotivou tržní situaci, která těmto startupům nepřeje.

Zatímco před dvěma roky se ze strany investorů do služeb, které zvládnou lidem ve městech dovézt potraviny a jiné doplňky v rámci desítek minut, posílaly obrovské peníze, po opadnutí těch nejhorších pandemických časů se vývoj začal měnit. Ukázalo se, že lidé stále chtějí potraviny nakupovat i fyzicky v obchodech, proto služby tohoto typu už tolik nevyužívali. Rozvozové startupy proto musely krátit stavy, jelikož neudržely masivní růstové tempo z předchozích období.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Právě německý Gorillas se ocitl ve značných problémech v první polovině roku, kdy musel kvůli tržní situaci seškrtat pracovní kapacity, což se promítlo do propuštění asi tří stovek zaměstnanců. Stalo se tak zhruba sedm měsíců poté, co od investorů včetně mateřské společnosti české služby Dáme jídlo získal téměř jednu miliardu dolarů (24 miliard korun), což jeho hodnotu vystřelilo až na tři miliardy dolarů. Podobně jako Gorillas musel reagovat i turecký konkurent Getir.

Ten zhruba ve stejném období jako Gorillas také redukoval zaměstnanecké řady, změny se dotkly až čtyř tisíc pracovníků napříč trhy, kde startup působí. Vedle domácího Turecka má zastoupení i ve Velké Británii, Itálii, Francii, Španělsku, Nizozemsku, Portugalsku a také v Německu, kde chce nyní svou pozici nákupem Gorillas posílit. Hodnota obou spojených firem se odhaduje na deset miliard dolarů – kdyby se spojily před rokem, mohla být o přibližně pět miliard dolarů vyšší.

Pale Fire Capital vysílají na záchranu Grouponu ex-šéfku Slevomatu. Havlíčková nastaví jeho přeměnu

Marie Havlíčková bude v těsné spolupráci se šéfem Grouponu chystat a nastavovat strategii proměny firmy ze slevového na zážitkový portál.

Luboš KrečLuboš Kreč

marie-havlickova-slevomat

Foto: Slevomat

Marie Havlíčková působila jako výkonná ředitelka Slevomatu šest let

0Zobrazit komentáře

O tom, že Marie Havlíčková se bude aktivně podílet na přestavbě kdysi slavné americké firmy, se debatovalo od začátku roku. Tehdy partneři Pale Fire Capital (PFC) v čele s Janem Bartou potvrdili, že s bývalou šéfkou Slevomatu spolupracují. Až nyní ale dostala její mise oficiální podobu – v úzké kooperaci se CEO Grouponu bude mít na starost komplexní proměnu společnosti.

Na nedávné investiční konferenci Money Maker, kterou CzechCrunch uspořádal v pražském centru Cubex, připustil Jan Barta, že Groupon se svými kolegy našli v o něco horším stavu, než čekali. Do podniku, který byl průkopníkem slevového byznysu a postupně ztratil hodně ze svého lesku, už ale napumpovali na tři miliardy korun – a z plánu dostat Groupon opět na výsluní nechtějí (a vlastně ani tak úplně nemohou) couvnout.

Jelikož jsou PFC největšími akcionáři Grouponu, mohou výrazně promlouvat do složení jeho managementu. A také už to dělají – nedávno oznámili jméno nového technologického ředitele, kterým se stal Vojtěch Ryšánek. Jeho úkolem má být jednak transformovat stávající komplikované technologické řešení amerického Grouponu, jednak rychle vyvinout úplně novou mezinárodní platformu, která by se měla v průběhu příštího roku spustit na deseti evropských trzích.

Teď čeští investoři, kteří zbohatli mimo jiné na prodeji internetového portálu ePojištění.cz, oznámili další várku personálních změn včetně očekávaného angažmá pro Marii Havlíčkovou. Ta stála několik let v čele Slevomatu, provedla jej změnou ze slevového na zážitkový portál a také byla u jeho jedenapůlmiliardového prodeje do rukou britské skupiny Secret Escapes.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Havlíčková Slevomat vedla do roku 2020, poté odešla na mateřskou dovolenou. Na LinkedInu má u svého jména nyní funkci výsadkářka Pale Fire Capital. To docela přesně sedí na to, co má za úkol. „Marie Havlíčková bude v úzké spolupráci se CEO Grouponu Kedarem Deshpandem pracovat na vytvoření strategie, jejíž cílem je přerod Grouponu z primárně slevového portálu v destinaci na lokální služby a zážitky,“ píše se v tiskové zprávě PFC.

Ona sama k tomu dodává: „Naší hlavní misí v Grouponu je pomoci managementu správně identifikovat hlavní růstové příležitosti a jednotlivé kroky transformace za sebe správně poskládat… Nemáme ambici okopírovat Slevomat, protože rozložení nabídky a produktové uchopení Grouponu musíme přizpůsobit zákazníkům na daných trzích.“

„Především ve Spojených státech vnímáme značné odlišnosti oproti evropskému trhu. Nicméně základní principy, jako je orientace na zákazníka, kvalita a pestrost nabídky nebo odstraňování bariér při nákupu a využití zážitků a služeb, platí pro úspěšnou transformaci Grouponu stejně, jako to bylo v případě Slevomatu.“

pfc-dusan-senkypl-min

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Dušan Šenkypl z investiční společnosti Pale Fire Capital

Další posilou, která doplní vedení Grouponu, a to na pozici viceprezidenta pro transformaci, je Filip Popovič. Ten má zkušenosti z finančních skupin a fondů, jako jsou Penta, Enern Investments, respektive Kaya, nebo z Googlu či Avastu: „Mým prvním velkým úkolem bude nastavení kapitálové efektivity napříč produktovými a technologickými týmy, abychom odemkli růstový potenciál Grouponu.“

Třetím a zatím posledním nově jmenovaným členem top managementu Grouponu je Rana Kashyap. Ten má za sebou angažmá v bance JPMorgan & Chase, titul MBA získal na Harvard Business School a posledních osm let působil v investičním fondu RPD, který je zároveň jedním z akcionářů Grouponu.

Za spolumajitele PFC se projektu Groupon aktuálně nejvíc věnuje Dušan Šenkypl, který kvůli tomu tráví hodně času i přímo v USA: „Mám radost, že se nám daří na palubu získávat zkušené posily se zkušeností z mezinárodního prostředí a poskládat tým tak, abychom mohli ovlivňovat jak kroky na straně optimalizace nákladů, tak se i přímo podíleli na tvorbě nového směřování Grouponu.“