Velký deal, který Martinu Cíglerovi ještě více otevře Balkán. Seyfor za stamiliony kupuje tamního lídra

Martin Cígler a slovenští finančníci ze Sandbergu jsou při chuti. Velkým nákupem v Srbsku dál zvětšují svou technologickou skupinu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

cigler0

Foto: Seyfor

Martin Cígler, výkonný ředitel a zakladatel skupiny Seyfor

0Zobrazit komentáře

Jedna z největších a nejsložitějších transakcí v celém regionu jihovýchodní Evropy. Tak oficiálně popisují svůj nejnovější deal činovníci technologické skupiny Seyfor, která si nákupem sedmdesátiprocentního podílu v srbské společnosti M&I Systems, Co. ještě více otevírá dveře na Balkán. Za Seyforem stojí jeho zakladatel Martin Cígler společně se slovenskou investiční skupinou Sandberg Capital a nejnovějším nákupem v Srbsku získávají lídra regionálního trhu na poli systémů pro plánování podnikových zdrojů. Seyfor chce díky tomu proniknout také na další balkánské trhy, jako je Severní Makedonie, Bosna či Černá Hora.

„Akvizice M&I Systems, Co. pro nás znamená významný posun v oblasti rozvoje obchodních aktivit na celém Balkáně, kde pro Seyfor vidíme velký potenciál. Jsme přesvědčení, že stávající silná pozice M&I Systems, Co. v Srbsku a Bosně a naše současné aktivity v dalších balkánských zemích nám umožní lépe chápat specifický lokální trh, efektivně konsolidovat společné aktivity a posílit naši pozici jednoho z nejvýznamnějších evropských dodavatelů ICT řešení,“ říká k akvizici Martin Cígler, zakladatel a spolumajitel společnosti Seyfor.

Výši poslední transakce nechce ani jedna strana oficiálně komentovat. Konsolidované tržby skupiny M&I Group, v níž tvoří Seyforem akvírovaná společnost M&I Systems, Co. jednu z hlavních aktivních podnikatelských větví, měly v loňském roce dosáhnout zhruba 22 milionů eur (kolem 550 milionů korun). Obě firmy ve vlastním prohlášení transakci označují za jednu z nejvýznamnějších v regionu. Podle odhadů CzechCrunche na základě velikosti firmy, situace na trhu a dalších tržních okolností by se měla pohybovat řádově ve středních až vyšších stovkách milionů korun.

V M&I Systems, Co. se specializují na vývoj softwarových řešení týkajících se digitální transformace společností, zavádění cloudových ERP systémů, automatizace firemních procesů nebo zpracování dat. V segmentu středních a velkých firem mají přes čtyři sta zákazníků, v oblasti ERP jsou největším hráčem v Srbsku a přesah mají i do dalších zemí východního Balkánu. Historie firmy sahá až do roku 1991, kdy ji založil Nedjo Balaban. Dnes v jejím čele stojí jeho synové, jako CEO Nikola Balaban a jako prezident Vladan Balaban. Díky úzkému spojenectví se Seyforem by teď jejich byznys měl čekat další růst.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Spolupráci se zkušeným týmem M&I Systems, Co. vnímám jako silné partnerství a odrazový můstek k dalším akvizičním a obchodním aktivitám v regionu bývalé Jugoslávie,“ hlásí Martin Cígler, který Seyfor, tehdy ještě pod značkou Cígler Software, začal budovat taktéž v 90. letech. Z nuly tak postavil současnou technologickou skupinu Seyfor (předtím se jmenovala Solitea), jež loni v tržbách překonala čtyři miliardy korun, a i díky kapitálu od slovenských finančníků ze Sandbergu, jimž patří v Seyforu téměř tříčtvrtinový podíl, neustále kupuje další firmy.

Naposledy začátkem července oznámil Seyfor akvizicí dvou českých firem výraznější vstup do oblasti HR. V březnu Martin Cígler a spol. zase vstoupili do společnosti Digitask Filipa Dřímalky zaměřené na umělou inteligenci. Celkem už skupina udělala desítky akvizic a ta poslední v Srbsku má zajistit nejen lepší pozici na balkánských trzích, ale také posunout vývoj ERP systémů a dalšího softwaru. Samotný Seyfor dnes vyvíjí také účetní, mzdové i personální systémy a obsluhuje zákazníky v osmatřiceti zemích.

„Během více než třiceti let existence se M&I Systems Group rozrostla z rodinné firmy na strukturovanou korporaci působící na pěti různých trzích a nyní zastává jednu z předních pozic v IT průmyslu. Spojení sil s českým Seyforem je pro nás dalším významným milníkem, který přispěje k našemu cíli stát se klíčovým hráčem na trhu ve střední a východní Evropě,“ komentuje spojení obou firem Vladan Balaban, prezident M&I Systems Group. V ní se budou i nadále rozvíjet také další oblasti stávajícího byznysu a ve vedení zůstanou bratři Balabanovi.

Lidé šetří, tak musel Ryanair zlevnit letenky. I kvůli tomu mu klesl čtvrtletní zisk skoro o polovinu

Irské letecké společnosti se v prvním čtvrtletí nedařilo. Mohou za to především levnější letenky, jejichž cena na osobu byla o 15 procent nižší.

Eliška NováEliška Nová

Aerolinky Ryanair ohlásily čtvrtletí výsledky, které jsou výrazně pod očekáváním

0Zobrazit komentáře

Před devátou hodinou ráno klesly akcie společnosti Ryanair o 12,2 procenta. Stalo se tak poté, co společnost oznámila výsledky za poslední čtvrtletí. Zisk letecké společnosti po zdanění klesl o 46 procent. Důvodů je hned několik.

Ryanair vydělal v prvním čtvrtletí svého aktuálního finančního roku, tedy od dubna do června, 360 milionů eur. Ve stejném období loni to bylo 663 milionů. Očekávání bylo přitom jiné. S nízkonákladovou společností za poslední čtvrtletí vycestovalo 55,5 milionu lidí, což je meziročně o deset procent víc. Ryanair se zároveň nechal slyšet, že letos v létě dosáhne největšího letového řádu v historii, protože chystá víc než dvě stovky nových linek. Přesto přišel propad v tržbách.

Navzdory vyššímu počtu cestujících se totiž nepodařilo navýšit příjmy z prodeje letenek. Jejich cena se při přepočtu na jednoho zákazníka snížila o patnáct procent na průměrných 41,94 eur, to znamená 1 058 korun. Loni to bylo 49,07 eur. „Zatímco poptávka je ve druhém čtvrtletí silná, ceny zůstávají mírnější, než jsme očekávali,“ citovala generálního ředitele skupiny Michaela O’Learyho CNBC. Podle společnosti je důvodem to, že lidé šetří. Skupina tak musela nabízet větší slevy.

A tak zatímco příjmy z letenek o patnáct procent klesly, provozní náklady o 11 procent vzrostly na 3,2 miliardy eur.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Levné zůstanou letenky s největší pravděpodobností i ve čtvrtletí druhém, tedy během letní sezóny. A ta je klíčová. Společnost totiž vytváří většinu svého zisku v období od července do září. Na výhledy na další čtvrtletí je podle O’Learyho brzy. Finanční rok společnost uzavře až na konci března.

Dalším problémem Ryanairu je menší počet letadel, než se kterými firma počítala. Na letní sezónu bude mít k dispozici o dvacet Boeingů 737 Max míň. I tak by jich společnost měla mít každopádně víc než loni, dohromady 160. Ryanair má objednávku ještě na další padesátku letadel, které chce využít na příští letní sezónu. Větší letadla Max 10 by se pak měla dodávat v roce 2027. Pokud by se tak nestalo, mohlo by to ovlivnit další výsledky firmy.

Ryanair není jediná nízkonákladové společnost, které klesl za poslední čtvrtletí zisk, byť žádné tak moc. EasyJet ohlásil ztrátu ve výši šesti procent, stejně tak Wizz Air.