Velký prodej přerovské Meopty za mnoho miliard dospěl do finále. Kupci nakonec mají být dva
Zdaleka největší část firmy získá americký fond Carlyle. Brzy by se měl dotáhnout ještě druhý, menší deal s dosud neznámým subjektem.
Téměř 1 800 zaměstnanců v přerovských závodech společnosti Meopta se podílí na tom, že právě z Česka je jeden ze světových lídrů v oblasti optiky. Stojí za ní rodina Rausnitzova, která ji přetvořila v moderní technologickou firmu zaměřenou na pokročilá optická řešení a hi-tech aplikace využívané ve zdravotnictví, polovodičovém průmyslu, vědě, ale i třeba ve vojenských zbraňových systémech. Éra Rausnitzů v čele podniku však nyní končí. Do finále dospěl dlouho připravovaný prodej celé Meopty, již v dosud největším dealu letošního roku získá velký americký hráč.
Česko-americká rodina Geralda Rausnitze nakonec po dlouhých vyjednáváních prodá Meoptu americkému private equity fondu Carlyle Group. Jako první o uzavření transakce informovaly Hospodářské noviny s tím, že k dohodě došlo během sobotního večera a má jít o prodej stoprocentního podílu za necelých 700 milionů eur (zhruba 16 miliard korun). Podle informací CzechCrunche je nicméně součástí obřího obchodu ještě druhý, dosud neznámý hráč, který by měl taktéž část přerovského podniku získat. I tato transakce by měla být uzavřena v nejbližších dnech.
Zdaleka největší část Meopty každopádně bude mít Carlyle. „V tuto chvíli informaci o prodeji nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit,“ nechtěl prodej na dotaz E15 komentovat Jiří Coufal, marketingový ředitel Meopty. Její kořeny sahají až do roku 1933, kdy ještě pod názvem Optikotechna stála za vznikem prvního československého zvětšovacího objektivu. Od té doby vyvíjela zvětšovací přístroje, objektivy nebo kinoprojektory a během války pak také vojenskou optickou techniku včetně zaměřovačů, periskopů či dalekohledů.