Velký úspěch od sousedů. Twitter koupil komunikační aplikaci osmadvacetiletého Slováka
Jeden je z Bratislavy, druhý pochází z Londýna. A společně v utajovaném režimu roky vymýšleli komunikační aplikaci, kterou – před samotným uvedením na trh – nyní odkoupil Twitter. I takto by se dalo začít se zajímavým příběhem od našich východních sousedů. A hlavní roli v něm mají osmadvacetiletý slovenský podnikatel Tomáš Halgaš a jeho britský parťák Nick D’Aloisio.
Zatímco informatik a matematik Tomáš Halgaš se dosud na hlavních stránkách zahraničních médií ještě neobjevoval, Nick D’Aloisio už s větší mediální pozorností zkušenosti má. Do popředí se totiž dostal už v roce 2013, kdy teprve coby sedmnáctiletý vyvinul zpravodajskou aplikaci Summly, kterou odkoupila společnost Yahoo údajně za 30 milionů dolarů (a na které pracoval i Čech Robin Raszka). Nyní si připisuje další úspěch.
Jedna z nejznámějších sociálních sítí světa Twitter od této dvojice koupila novou aplikaci Sphere, která se ještě nedočkala ani uvedení na trh. Jak ovšem Halgaš pro CzechCrunch dodává, kvůli smluvním podmínkám s Twitterem nemůže žádná ze stran komentovat výši transakce. Co se ale využití Sphere týče, tam je to zřejmé – jednotlivé prvky řešení Twitter zakomponuje do své sítě pro vylepšování komunikace mezi uživateli.
„Při každém technologickém nápadu má člověk přirozeně ty nejvyšší ambice. Prostřednictvím Sphere chceme dopomoci k tomu, abychom lidi skutečně spojovali, nikoliv rozdělovali. Je skvělý pocit, že Twitter smýšlí stejně jako my a ocenil řešení, které jsme za poslední roky vyvinuli. A stejně tak je skvělé, že nyní dostaneme možnost naši misi rozvíjet v mnohem větší škále,“ říká její slovenský spolutvůrce pro CzechCrunch.
Sphere, na které Halgaš a D’Aloisio (CEO) pracovali v inkognito módu již od roku 2015, je komunikační aplikací pro propojování komunit. Svým způsobem je tedy postavena tak, aby se v ní střetávali lidé z různých okruhů zájmů (podnikatelských, sportovních a podobně) a vyměňovali si názory. Navíc si ponechává i aspekt vědomostní platformy, na které původně začínala.
Při svých začátcích totiž Sphere měla sloužit jako moderní fórum podobné tomu, jaké nabízí služba Quora. Uživatelé do něj mohli naťukat různé otázky a očekávali odpovědi zpravidla od těch, kteří dané problematice rozumí. Ať už šlo o cokoliv. Nakonec se ale z takto úzce zaměřené aplikace rozhodli udělat větší věc, která by byla spíše komunitním messengerem, kam si člověk dojde pro rady.