Vesmírná společnost Jeffa Bezose žene agenturu NASA před soud. Nelíbí se jí, že dala přednost SpaceX
Vesmírné závody jsou v posledních letech čím dál tím větší doménou soukromých firem, které svádí lítý konkurenční boj. Soupeří o čest, velké peníze a také o vládní zakázky, jak ukazuje poslední soudní spor, v němž hrají roli americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), společnost SpaceX Elona Muska a jeho konkurent Blue Origin nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose.
Tyto tři strany, NASA v roli objednavatele kontraktu na přistávací modul na Měsíc, SpaceX jakožto výherce tohoto kontraktu a Blue Origin coby poražený, se přou o zakázku za v přepočtu 62 miliard korun, která má zažehnout vesmírný program Artemis. Ten má donést lidstvo jak na Měsíc, tak později na Mars.
Konečné rozhodnutí o udělení zmíněného kontraktu padlo v dubnu, téměř po roce od jeho vypsání, a Blue Origin se začalo proti rozhodnutí bránit. Nazývá výsledek jako „nezákonný a nesprávný“, přičemž vzneslo vůči samotné NASA formální námitku. Tu však americký Vládní kontrolní úřad zamítl, a tak se nyní Blue Origin vydává k federálnímu soudu.
„Společnost Blue Origin podala žalobu ve snaze napravit nedostatky v systému NASA pro přistání lidské posádky. Jsme pevně přesvědčeni, že problémy zjištěné v této veřejné zakázce a v jejích výsledcích musí být vyřešeny, aby byla obnovena spravedlnost, vytvořena konkurence a zajištěn bezpečný návrat Spojených států na Měsíc,“ uvedl mluvčí Blue Origin pro magazín TechCrunch.
Vítězné řešení od SpaceX je vpravdě velmi nekonvenční, oproti ostatním návrhům (včetně toho od Blue Origin) počítá s upravenou lodí Starship, která prakticky ve stejném stavu opustí Zemi, přistane na Měsíci a vrátí se i zpět. Oproti tomu Blue Origin nabídlo méně kreativní řešení, které ovšem staví na celých dekádách ověřených a funkčních technologií. Jedná se v podstatě o klasický přistávací modul, jenž lze kombinovat s již existujícími raketami.
Do karet Blue Origin tedy zdánlivě hrál i fakt, že původní podoba kontraktu počítala s využitím rakety Space Launch System (SLS) a posádkové kapsle Orion. Rozhodnutí NASA zvolit řešení konkurenčního SpaceX pak bylo o to pozoruhodnější, že s Bezosovou firmou měly jeho řešení připravovat i velké korporace Lockheed Martin a Northrop Grumman, jejichž služeb agentura často využívá.