Viděli jsme nového Doctora Strange, první horor po marvelovsku se povedl. Co mu ale i tak chybí?
Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství míří do kin a Marvel si jím otevírá bránu do nekonečna.
Čekání je u konce. Film, na který Marvel intenzivně láká své fanoušky už dlouho, je tu. A i když není Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství zdaleka tak šílený, jak byste si podle názvu mohli myslet, zcela podle předpokladů otevírá další kapitolu příběhů ze světa, na jehož počátku stál kdysi Stan Lee. Z marvelovského vesmíru je už i v mainstreamu definitivně mnohovesmír a jeho první oficiální vlaštovka je slušný biják.
Ačkoliv upoutávková masáž na dvojku Doctora Strange běží opravdu dlouho, Marvel v čele s Kevinem Feigem si dávají velký pozor na to, aby nikde neutekly žádné spoilery. A není se co divit, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství vletí do nové zápletky – která ve výsledku nepřekvapí, ale rozhodně není taková, jakou byste na první dobrou čekali – raketovou rychlostí už po pár minutách. Jen se nadechnete a řeknete si: „Wow.“
Všechno přitom začíná poměrně klasicky. Stephen Strange se jednoho krásného newyorského rána vydá na jistou společenskou akci, ze které ho odvolá náhlý příchod podivného mimozemského tvora, který pronásleduje mladou dívku. Když se příšeru podaří zpacifikovat, vyvstanou samozřejmé otázky – co to bylo, odkud monstrum i dívka pocházejí a znamená to nebezpečí? To se Strange vydá zjistit za tím pravděpodobně nejmocnějším kouzelnickým stvořením na světě, čarodějkou Wandou Maximoff alias Scarlet Witch. A pak se už jen pohodlně usaďte a užívejte si to.
Pokud máte marvelovky rádi, budete si tuhle užívat skoro celou dobu. Rozjezd je brilantní a film baví i po většinu svého trvání. Konec je už sice dýchavičný a samotný závěr stejně jako ladění první potitulkové scény (ano, počkejte si, jsou dvě) předvídatelný, ale prvotní dojem to nepřebije. I proto, že většina filmu je tak trochu jiná marvelovka. Prostě jsem nad koncem přivřela oči.
Může za to z velké části režisér Sam Raimi, který proslul jako tvůrce nízkorozpočtových kultovních hororů a hlavně strůjce první spider-manovské trilogie s Tobeym Maguirem (mimochodem, od uvedení jejího prvního dílu letos uplynulo dvacet let, takže pokud si stejně jako já pamatujete, jak jste na něm jako děti byli v kině, znamená to jediné – ty děti v sobě pořád ještě máme!).
Se závěrem této trilogie to sice nedopadlo slavně a Sam Raimi musel spolknout hodně hořkosti, i tak ale platí za muže, jenž právě Spider-Manem ukázal Marvelu filmovou cestu, která ho dostala tam, kde je dnes. Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství je považovaný za jeho velký návrat. A to vlastně doslova, poslední film totiž Raimi natočil skoro před deseti lety.