Videohovory nejsou jen o Zoomu. Na vrchol se dere i služba Whereby, která nabírá přes čtvrt miliardy korun

Filip HouskaFilip Houska

whereby-1

Foto: Whereby

Videokomunikační služba Whereby

0Zobrazit komentáře

Videohovory se za poslední rok staly naprostým základem nejen pro firemní komunikaci a nástroje, které videokonference v reálném čase umožňují, enormně vzrostly na popularitě. Skloňují se především Zoom, Microsoft Teams a Google Meet, do popředí se ale dostávají i méně známé služby s funkcemi, kterým silně věří investoři. To je případ třeba platformy Whereby, jež nově nabírá miliony dolarů a chce soupeřit se zajetými hráči.

Pokud jste vhodné videokomunikační nástroje hledali před dvěma lety, mohla na vás vyskočit služba Appear.in, která si zakládala na jednoduchém připojení přímo z webového prohlížeče bez nutnosti stahování aplikace. A protože měla i jednoduché uživatelské rozhraní, sloužila jako jeden z ideálních nástrojů pro nahodilé schůzky s členy pracovního týmu nebo kýmkoliv jiným. Od předloňského září ale na trhu vystupuje jako Whereby.

Původem norská platforma pro videohovory byla dosud upozaděna kvůli Zoomu a dalším aplikacím, které si trh „virtuální komunikace“ podmanily. Nyní ovšem v rámci investičního kola Series A nabírá nový kapitál od zvučných investičních jmen, díky němuž chce posílit svou konkurenceschopnost. Konkrétně jde o 12 milionů dolarů (263 milionů korun) od německých VC Point Nine, SaaStr Fund a skupiny dalších více než dvaceti andělských investorů.

Mezi nimi se mimo jiné nachází zástupci firem jako Miro, která nabízí platformu pro týmové spolupráce, TypeForm, případně i někteří ze zakladatelů hudebního streamovacího giganta Spotify. Ti všichni věří, že Whereby má potenciál prorazit. Náznak růstu ostatně přišel už v březnu loňského roku, kdy použití služby vyrostlo o 450 procent napříč 150 státy, kde funguje. Což je vcelku pochopitelné vzhledem k začátku koronavirové pandemie.

whereby-1

Foto: Whereby

Jednoduché rozhraní služby Whereby

Konkrétní čísla Whereby nezveřejňuje, byť už v roce 2018 (ještě pod názvem Appear.in) měla více než 10 milionů uživatelů a 58 milionů zprostředkovaných mítinků. Hlavní výhoda Whereby pak spočívá v její jednoduchosti, kdy uživatelé nemusí stahovat žádnou aplikaci, ale mohou snadno sdílet svou obrazovku pouze přes webový prohlížeč nebo vyvářet trvalé osobní či týmové místnosti.

Zásadním prvkem je také možnost rozšiřovat Whereby o služby třetích stran, typicky Google Docs, Miro a Trello. To se může hodit pro práci v reálném čase s ostatními, kdy není nutné si dokumenty posílat přes e-mail, ale je možné je upravovat přímo přes Whereby. Ti, kteří si zaplatí jeden ze dvou placených plánů, si mohou službu přizpůsobit do vlastních firemních barev. Whereby lze ale používat i zdarma s jistými omezeními.

Je libo Around?

Whereby je tak dalším zajímavým nástrojem, který lze v dobách home officů a práce na dálku využívat. Vedle něj se ale značné popularitě těší také Around, za kterým stojí startup s česko-slovenskými kořeny. Ten nedávno získal investici ve výši 10 milionů dolarů (více než 210 milionů korun) a spustil veřejnou beta verzi své videokomunikační platformy, která se oproti těm zajetým liší.

Around totiž dokáže automaticky detekovat obličeje lidí ve videohovorech, které následně vkládá do menších bublin, s nimiž lze hýbat po obrazovce počítače. To během online mítinků ulehčuje práci s dalšími nástroji, protože videohovor rázem zabírá jen malou část obrazovky, a zároveň pomáhá k lepšímu soustředění.

I tak je ale nutné mít na paměti problémy, které se s videokonferencemi pojí. Na to jsme se ostatně zaměřili v našem nedávném článku, kde jsme brali v potaz názory vědců ze Stanfordu, kteří radí, jak negativním efektům a vyčerpání z neustálé online komunikace efektivně předcházet.

around-slack

Foto: Around

Komunikační aplikace Around od česko-slovenských tvůrců

Diskuze (0)

Novinka

Anonym