Virgin Orbit vynáší satelity do vesmíru, teď letí i na burzu. Firmu Richarda Bransona podpoří také Boeing

Filip HouskaFilip Houska

virginorbit-1

Foto: Virgin Orbit/Greg Robinson

Letadlo společnosti Virgin Orbit

0Zobrazit komentáře

Britský miliardář Richard Branson neplní své vesmírné ambice pouze přes svou společnost Virgin Galactic, která ho před nedávnem mimo jiné dostala na hranici kosmu. Neméně relevantní je i Virgin Orbit, jehož posláním je vysílat do vesmíru satelity. A právě tato firma z Bransonova impéria ohlásila zásadní krok pro další vývoj – vstoupí totiž na burzu.

Americká společnost Virgin Orbit, která se před čtyřmi lety osamostatnila od Virgin Galactic, oznámila, že se stane veřejně obchodovanou firmou na newyorské burze Nasdaq. Nevyrazí na ni ale sama, nýbrž ve spojení s podnikem NextGen Acquisition Corp. II, který byl založen čistě s úmyslem obchodování na burze.

Virgin Orbit tak na burzu vstoupí prostřednictvím metody SPAC (special-purpose acquisition company), díky níž veřejně obchodovaná společnost často dostává vyšší ocenění i vyšší likviditu v důsledku navýšení kapitálu. Oproti standardní první veřejné nabídce akcií (IPO) navíc může celý proces proběhnout rychleji a levněji.

Hned po vstupu na Nasdaq se očekává, že tržní hodnota vesmírné firmy bude 3,2 miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Spolu s tím získá i nový kapitál na další rozvoj – konkrétně by mělo jít o 483 milionů dolarů, z čehož 383 milionů představuje hotovost na svěřeneckém účtu podniku NextGen a 100 milionů připadá na investiční kapitál od soukromých fondů.

Do tohoto investičního kola se mimo jiné plánují zapojit firma operující v leteckém průmyslu AE Industrial Partners a také letecký gigant Boeing. Jak ovšem uvádí deník The Wall Street Journal, zatím se neví, v jakém poměru obě společnosti do Virgin Orbit investují. Dokončení vstupu na burzu se předpokládá ke konci letošního roku.

virginorbit-2

Foto: Virgin Orbit

Richard Branson a šéf firmy Virgin Orbit Dan Hart

I díky tomu, že se Virgin Orbit stane veřejně obchodovatelnou společností, bude moci posilovat své podnikání v oblasti vesmírného průmyslu. Primárním zaměřením bude stále vysílání družic do vesmíru, o což se firma postarala i začátkem tohoto roku, kdy její raketa úspěšně dopravila na oběžnou dráhu několik malých satelitů.

Co se finanční bilance týče, Virgin Orbit očekává, že letos dosáhne na tržby ve výši zhruba 15 milionů dolarů (326,4 milionu korun) a nadále bude operovat se ztrátou, kterou chce překlopit do černých čísel do roku 2024. Do roku 2026 pak předpokládá tržby pohybující se na úrovni 2,1 miliardy dolarů (45,7 miliardy korun).

Diskuze (0)

Novinka

Anonym