Virtuální realita úhledně sbalená na cesty. Čeští VRgineers nacpali své stroje do bytelného vojenského kufru

Iva BrejlováIva Brejlová

vrgineers-novbox

Foto: VRgineers

V kufříku XTAL NovBox se ukrývá vybavení pro virtuální realitu od VRgineers

0Zobrazit komentáře

Zavřený vypadá prostě jako kvalitní kufr, ale je to balíček pro profesionály. Slibuje jeden z nejlepších zážitků ve virtuální realitě, designové brýle v 8K rozlišení se 180° viděním a další nadupané technologie špičkového počítače v 19kilovém balení. Tohle je kufřík XTAL NovBox, který vznikl ze spojení českých VRgineers a francouzské firmy NovBox. Ideální řešení třeba pro nábor a výcvik vojáků i na vzdálených výcvikových základnách.

Kufřík toho totiž vydrží hodně – prach, vodu, otřesy i extrémní teploty. „XTAL NovBox přináší kombinaci vysoce kvalitních VR brýlí a výkonného, ​​odolného a přenosného počítače, který funguje v každém prostředí. Od prezentace na výstavách až po vojenský výcvik, dokáže vždy splnit svůj úkol,“ slibuje Marek Polčák, ředitel VRgineers.

NovBox má provozní teplotu do 50 °C a je chráněný proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky jednoho metru. Má stupeň krytí IP67, což je jedna z nejvyšších na škále, která odolnost různých zařízení proti vnějším vlivům měří. Maximální stupeň ochrany má číslo 69. Celý set stojí 14 400 eur (přes 370 tisíc korun), ale podle firmy je možné, že se bude cena odvíjet od počtu kusů, případně jiných individuálních potřeb klienta.

Polčák přitom zákazníky, kteří takové zacházení využijí, už má. VRgineers patří ve svém oboru skutečně mezi současnou světovou špičku. Dodávají třeba pro NASA, oslovuje i americké námořnictvo a námořní velitelství pro letecké systémy, s nimiž má spolupracovat na tréninkových simulátorech. Technologie firmy využívají i Audi, BMW, Škoda, Airbus, Red Bull, Universal Studios nebo NBC.

marek-polcak-vrgineers4

Foto: VRgineers

Marek Polčák, zakladatel a CEO VRgineers

Nedávno se navíc VRgineers stalo součástí kosmického inkubátoru ESA BIC. Vyvíjejí totiž profesionální brýle i virtuální prostředí včetně haptické interakce (stav, kdy uživatel na virtuální realitě na něco sáhne a dostane zpětnou vazbu tak, že má pocit, že sahá na tlačítka). A to přináší nové možnosti třeba pro průmyslový design, ale také pro výcvik kosmonautů pro pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici. Ti si bezpečně na Zemi mohou díky virtuální realitě vyzkoušet práci na oběžné dráze.

Aktuální spojení s NovBoxem může sice zájem zákazníků posunout z kosmu ještě trochu přízemněji, ale kromě zmíněných extrémních prostředí také třeba k těm, kteří chtějí s virtuální realitou prostě cestovat a ukazovat ji zase svým zákazníkům. Tedy těm, kteří vytvářejí obsah pro virtuální realitu a potřebují výkon silného počítače. Zařízení zároveň umožňuje školení zaměstnanců i v odlehlejších lokalitách. 

„Naši klienti neustále hledají nejlepší zařízení pro práci ve virtuální realitě, přičemž na trhu neexistuje žádná standardní nabídka. Poptávka si tedy žádá nadstandardní přístup a často i řešení na míru,“ vysvětluje Jean-Frédéric, generální ředitel NovBoxu. Firma dodává produkty pro logistiku, dopravu i letecký průmysl.

Obrněný kufřík je zhruba tak velký jako zavazadlo, které by vám klasická letecká společnost dovolila vzít si na palubu letadla. Obsahuje kromě jiného nejnovější grafickou kartu Nvidia RTX, integrovaný monitor, v setu pak VR brýle XTAL 8K 180° mimo jiné se sledováním pohybu rukou. To zase umožňuje využití pro smíšenou realitu. Nedávno za své VR brýle získali VRgineers prestižní designové ocenění Red Dot a loni nabrali na další vývoj desítky milionů korun.

vrgineers

Foto: VRgineers

VR brýle XTAL od VRgineers

Diskuze (0)

Novinka

Anonym