Vladimir 518 i Mikýř běží na Archirunu. Ten provede po domech, které navrhl Karel Prager

Speciální okruh složený z budov, které navrhl Karel Prager, mohou absolvovat i ti, kdo běžet nechtějí. Sedmikilometrový úsek zvládnou i senioři.

Eliška NováEliška Nová

archirun-3

Foto: CAMP

Trénink na Archirun před Pragerovými kostkami

0Zobrazit komentáře

Běžte, klusejte, jděte, vyzývá Centrum architektury a městského plánování, které se rozhodlo uspořádat takzvaný Archirun, neboli běh s cílem podívat se na zajímavou architekturu ve městě. První ročník se má zaměřit na pozoruhodné stavby, jak je lidé neznají, a umožnit podívat se do míst, kam to normálně není možné.

„Archirun je pro všechny. Ať už běháte desítku za hodinu nebo se vám zvedá tepovka třeba jen svižnější chůzí do schodů. Trasu, kterou jsme naplánovali na zhruba sedm kilometrů, zvládne každý, senioři i rodiny s dětmi,“ slibuje pořadatel. První ročník plánuje připomenout stavby jednoho z nejvýznamnějších českých architektů – Karla Pragera, který by letos v srpnu oslavil rovnou stovku.

Startuje se tedy u Moráně, a to ve Sdružení projektových ateliérů, neboli ve skleněných kostkách u kláštera Emauzy. Dnes je tu mimochodem také sídlo CAMP, tedy pořadatele. Trasa dál pokračuje ke skoro zapomenuté kotelně, která měla být původně součástí dostavby Všeobecné fakultní nemocnice. Vznikla ale nakonec jen ona kotelna, která se nachází na Karlově.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený CAMP Praha (@camppraha)

Dalším bodem je budova Federálního shromáždění nahoře na Václavském náměstí. Běžci i chodci pak zamíří k Nové scéně Národního divadla, která se nachází hned u historické budovy. Posledním bodem na mapě je sídlo Komerční banky na pražském Smíchově, které má půdorys komolého osmibokého jehlanu. Trasa končí tam, kde začala, tedy v CAMPu.

Ten má mimochodem pro všechny budovy přezdívky. A kdo jednotlivé cíle nezná, může postupně odhalovat, co je kotelna, co vypadá jako pyramida, smíchovský bunkr na peníze, fasáda ze skleněných televizí nebo levitující dům. Jednotlivé budovy každopádně postupně představují jejich ambasadoři, mezi nimi je rapper a umělec Vladimir 518, jeden ze zakladatelů projektu Kluci z Prahy Janek Rubeš, zpěvačka Barbora Poláková, youtuber Mikýř a blogerka Asijatka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Závodníci vyběhnou už tuto sobotu, 26. srpna.  Komu se běžet nechce, může se o architektuře něco dozvědět i tak. CAMP totiž nachystal bohatý doprovodný program. V areálu u Emauz bude možné jít na komentovanou prohlídku a navštívit tak nejen jednotlivé kostky, ale rovněž brutalistní věž emauzského kostela Panny Marie na Slovanech.

V programu je ale i sítotisková, modrotisková nebo sprejovací dílna. Sprejovat se bude mimochodem i prázdná zeď za CAMPem. Proběhne také diskuze a projekce o Karlu Pragerovi.

CzechCrunch Jobs