Vlna solidarity českého byznysu. Seznam, Rohlík a další posílají miliony na pomoc Ukrajině a nabízí podporu uprchlíkům

Jiří SvobodaJiří Svoboda

seznamcz

Foto: Seznam.cz

Vstup do sídla firmy Seznam.cz

0Zobrazit komentáře

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, jejíž západní cíp se nachází pouhých 400 kilometrů od českých hranic, nabízejí pomoc i firmy a startupy z Česka. Řada z nich se chystá uvolnit jak finanční prostředky, tak například materiální pomoc. Podpořit chtějí také rodiny svých ukrajinských zaměstnanců, kteří žijí v tuzemsku.

Česká jednička mezi online supermarkety Rohlik.cz už včera vyjádřila Ukrajině podporu. „Pokud to bude v našich silách, jsme připraveni podat pomocnou ruku. Ať už nabídkou pracovního místa, nebo potravinovou či materiální pomocí,“ napsala firma na LinkedInu.

Dnes navíc společnost podnikatele Tomáše Čupra oznámila, že na pomoc Ukrajině daruje jedno procento ze svého obratu od nynějška do konce února. Konkrétní částku sdělí firma na začátku března. Navíc na svém online obchodě nabídne zákazníkům možnost zakoupit si charitativní voucher ve spolupráci s dárcovským projektem Donio na podporu lidí zasažených válkou.

„Jak naši ukrajinští kolegové, tak ukrajinští zaměstnanci našich dodavatelů mají naši plnou podporu a ujišťujeme je, že děláme vše pro to, aby u nás měli stabilní podmínky. Našim obchodním partnerům, kteří zaměstnávají ukrajinské občany, poskytneme výhodu zálohových plateb, aby měli větší finanční jistotu,“ doplňuje k situaci CEO Rohlíku Olin Novák.

Zásadní finanční podporu oznámila investiční skupina Pale Fire Capital. Pošle jeden milion dolarů, tedy 22 milionů korun. Distribuovat tuto pomoc bude organizace Člověk v tísni, která přímo na Ukrajině dlouhodobě působí. Obdobně velký dar jako PFC, konkrétně 23 milionů korun, poslal do stejné organizace také zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič. „Zároveň Seznam chystá významnější akci, která by měla pomocí víc,“ napsal jeden z nejbohatších Čechů.

Finance do stejné sbírky poskytla například i Direct Pojišťovna, uvedl na Twitteru její šéf Pavel Řehák, který zároveň působí v Aspen Institute Central Europe. „Všem v Direct týmu, kteří mají rodinu na Ukrajině, poskytneme neomezené placené volno, aby mohli pomoct, jak chtějí,“ řekl dále Řehák.

Podobně reagoval v interní komunikaci například Zdeněk Cendra z české internetové společnosti CDN77. „Máte-li na Ukrajině přímé příbuzné a chcete-li je přemístit do Česka, máme od teď 40+ lůžek v Praze k bydlení. Dostanou ubytování a příjem do doby, než si v Česku najdou práci,“ napsal svým zaměstnancům.

Stovky lůžek pro uprchlíky

Právě ubytovací kapacity přitom nejspíš budou zásadní, protože z Ukrajiny míří směrem na západ značné množství uprchlíků. Fronty už se ostatně tvoří i na hranici se Slovenskem ve městě Užhorod. Pale Fire Capital proto také nabídlo 250 lůžek, přidal se například i CEO českého výrobce respirátorů GoodMask, Martin Ladyr, který jich nabídl 150.

Podporu zatím bez konkrétních kroků vyjádřila i celá řada dalších firem, jak shrnul deník E15. „Pokud, nedej Bože, vyeskaluje stávající situace na Ukrajině v další uprchlickou krizi, budou mít u nás ve Spořitelně všichni Ukrajinci a Ukrajinky dveře otevřené,“ napsal šéf České spořitelny Tomáš Salomon s tím, že několik desítek Ukrajinců pracuje i právě ve firmě pod jeho vedením.

České firmy musí však řešit i aktuální problém, který s ukrajinskou krizí úzce souvisí. Jelikož Ukrajina vyhlásila válečný stav, řada Ukrajinců, včetně těch v zahraničí, dostala povolávací rozkazy. Musí se tedy vrátit do vlasti a narukovat. To může ochromit i český byznys. Jen v Česku je podle ministra vnitra Víta Rakušana okolo 60 tisíc Ukrajinců s přechodným povolením k pobytu.