Voyo dotahuje v regionu Netflix, už má milion předplatitelů. Většina je z Česka a Slovenska

Voyo působí na šesti trzích, skupina CME z impéria PPF s ním má velké plány. Vznikly pro něj už bezmála čtyři desítky původních seriálů.

Luboš KrečLuboš Kreč

hojer

Foto: Voyo

Záběr ze seriálu Metoda Markovič: Hojer

0Zobrazit komentáře

Didier Stoessel, šéf středoevropské mediální skupiny CME, jejíž součástí je i televize Nova, loni touto dobou vyhlásil, že chce mít do roku 2025 milion předplatitelů streamovací služby Voyo v Česku a na Slovensku. A tomuto cíli už jsou velmi blízko: milionovou hranici už lokální konkurence Netflixu pokořila v součtu všech platících klientů v šesti zemích, kde působí. Česko a Slovensko ovšem v absolutních číslech hrají prim.

Půlmilionové hranice na původně domácích trzích v Česku a na Slovensku Voyo, které CME před několika lety restartovala ze skomírající online služby ve svou digitální vlajkovou loď, dosáhlo loni v únoru. Na konci roku 2023 pak ohlásilo, že předplatitelů už je přes 650 tisíc. Během prvních dvou měsíců letoška došlo k dalšímu nárůstu minimálně o desítky tisíc uživatelů.

„Koukáme na Voyo jako na skupinovou aktivitu. Takže můžu potvrdit jen trend… největší driver jsou Česko, Slovensko a Slovinsko,“ odpověděla mluvčí CME Michaela Papežová na dotaz CzechCrunche, kolik přesně z milionu předplatitelů připadá na Česko, respektive na Slovensko. Sice neexistují přesná a porovnatelná data, ale Voyo je s největší pravděpodobností v Česku spolu s Netflixem jasným lídrem streamingových služeb, které si podle odhadů statistiků předplácí přes 35 procent populace.

To, že zdejší trh je pro CME extrémně důležitý, potvrdil už loni v rozhovoru pro CzechCrunch přímo Didier Stoessel, který je kromě toho, že vede CME, zároveň i investičním ředitelem finanční skupiny PPF. Ta Novu včetně její nadnárodní matky získala v roce 2020 a naordinovala jí mnohem větší důraz na digitalizaci.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Voyo je v Česku a na Slovensku asi o 40 procent větší než v Rumunsku, které je pro nás v tomto ohledu druhý nejdůležitější trh. Ty další jsou ještě mnohem menší,“ řekl francouzský manažer. V době, kdy PPF převzala Novu a spol., mělo Voyo celkem 135 tisíc předplatitelů – takže k dnešku vyrostlo sedmkrát.

„Vzestup SVOD (streamingové služby – pozn. red.) změnil podobu mediálního průmyslu. Diváci jsou hladoví po novém obsahu a vidíme, že tento trend stále roste nejen v Česku, ale napříč našimi trhy. Věřím, že za diváckým úspěchem Voya stojí to, že probíhající změny odvětví dokážeme vzít za své a investujeme na správných místech,“ prohlásil zástupce generálního ředitele CME Dušan Švalek.

Od roku 2021 už vzniklo napříč šesticí trhů – Česko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko – 37 původních seriálů a pořadů, které byly primárně určené pro nováckou obdobu Netflixu.

iveta

Foto: Voyo

Záběr ze seriálu Iveta

Na českém Voyu momentálně sklízí úspěch nejnovější série Metoda Markovič: Hojer. Česko-slovenská produkce zachycuje dopadení jednoho z nejděsivějších vrahů normalizačního Československa legendou pražského prvního oddělení, Jiřím Markovičem. Hodně diskutovaný byl i seriál Extraktoři.

Opět platí, že i při produkci pořadu s nálepkou Voyo Original hraje prim Česko a Slovensko, nicméně podobně jako v případě detailního počtu předplatitelů ani v tomto ohledu nechce skupina CME rozkrýt, kde a kolik seriálů vzniklo.

„Třicet sedm Voyo Originálů bylo vyrobeno ve všech zemích dohromady. Některé Voyo Originály se překlápějí a dávají k dispozici do dalších zemí. A jiné vznikají přímo v koprodukcích, například Hojer, Extraktoři nebo Iveta a další jsou česko-slovenská produkce,“ uvedla Michaela Papežová.

Kosmonaut z Čech je zajímavý film podle české předlohy, tvrdí kritici. Novinka brzy dorazí na Netflix

Za týden na Netflixu vyjde sci-fi Kosmonaut z Čech podle předlohy českého autora. Podle prvních ohlasů je to zajímavý melancholický snímek.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

SPACEMAN

Foto: Larry Horricks/Netflix

Adam Sandler ve filmu Kosmonaut z Čech

0Zobrazit komentáře

Jedním z nejdiskutovanějších filmů u nás byl loni Bod obnovy, první české seriózní sci-fi za 60 let. Další příspěvek do žánru s českou stopou překvapivě přichází jen o několik měsíců později, i když v poněkud jiném kontextu. Kosmonaut z Čech, nový snímek Netflixu, vznikl podle předlohy původem domácího autora a postavy i některá místa konání mají česká jména a názvy, jde ale o americkou adaptaci s Adamem Sandlerem v hlavní roli. Podle prvních ohlasů se nejedná o velké dílo, je v něm nicméně patrný zajímavý koncept předlohy.

Ta vznikla v hlavě Jaroslava Kalfaře, původem českého autora žijícího v New Yorku. Román vydaný v roce 2017 prý vzešel ze vtipu o americkém astronautovi, který uvízne na oběžné dráze a jednoho dne mu volá jeho žena žádající o rozvod. Z vtipu se postupně stala povídka, později román a nakonec i celovečerní film.

Kosmonaut z Čech vypráví o Jakubovi Procházkovi, českém astronautovi, kterého vesmírný program jeho rodné země vyšle na misi až k Venuši, kde má prozkoumat podivnou mlhovinu. Po mnoha měsících strávených sám v kosmu ale Jakub začne přicházet o rozum, teskní po domově a ze Země mu přicházejí zprávy od manželky Lenky, která ztrácí trpělivost s jejich vztahovou mizérií.

Jedinou šancí, jak může Jakub zachránit svůj rozpadající se život, se stane bizarní černý pasažér na jeho lodi – obří mluvící pavouk Hanuš. Zatímco hrdina i čtenáři, potažmo diváci, řeší, zda je jen výplodem choré mysli nebo skutečným mimozemšťanem, Hanuš se zajímá o osobní život astronauta a je rozhodnut mu pomoci situaci s Lenkou napravit.

Ačkoliv zveřejněné upoutávky film představují jako melancholické drama připomínající například Ad Astra nebo Solaris, Kalfařova předloha má výraznou satirickou rovinu s řadou odkazů a komentářů k české komunistické minulosti. Kombinuje v sobě vlivy sci-fi, historické reflexe, haškovské satiry a dokonce i thrilleru. Právě ve střídání poloh a zapojování českých reálií ale prý tkví problémy filmového zpracování.

Kosmonaut z Čech v režii Johana Rencka, stojícího za minisérií Černobyl, v hlavních rolích představuje trojici Adam Sandler (Jakub), Carey Mulligan (Lenka) a Paul Dano (Hanuš). Ačkoliv jde o uznávané herce, kritik Peter Bradshaw píšící pro The Guardian považuje americké obsazení za chybu. Prý se s ním vytrácí humorná linka vycházející z předkládané existence českého vesmírného programu a současného českého astronauta vyslaného na důležitou misi.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Humorný podtext má vycházet také z přítomnosti obřího pavouka a styčných bodů s legendární adaptaci zmíněného sci-fi Solaris od Andreje Tarkovského, ani ten ale podle Bradshawa příliš nefunguje. Snímek se na to prý tváří příliš vážně, aniž by ale do svých seriózních témat odloučení, osamělosti a záchrany vytrácející se lásky zabřednul hlouběji.

V podobném duchu se vyjadřuje také Owen Gleiberman v recenzi pro Variety: „Ten film jejich skomírajícímu vztahu nikdy nedodá výraznější texturu, alespoň ne uspokojivým způsobem. Kosmonaut z Čech je nepřímý a abstraktní, samý šelest a náznaky. Mnohé si musíme doplňovat sami.“  Vyžadovat aktivnější zapojení publika u filmu samozřejmě není automaticky problém, Kosmonaut ale podle některých kritiků dává svým divákům příliš málo, jen se plácá ve vlastní melancholii a prázdnotě vesmíru, bez výraznějšího konfliktu nebo zasloužené katarze.

SPACEMAN

Foto: Netflix

Adam Sandler a Carey Mulligan ve filmu Kosmonaut z Čech

Objevily se nicméně také hlasy, které tyto i další aspekty snímku považují za přednosti. Například server RogerEbert.com vyzdvihuje hlavně Adama Sandlera v pro něj stále nezvyklé poloze. Kosmonaut je podle novináře Roberta Danielse jedním z filmů o stoických mužích, kteří raději odletí daleko do vesmíru introspektivně přemítat, než aby na Zemi šli na terapii nebo dokázali řešit svoje osobní problémy.

Sandlerovi se prý velmi přesvědčivě daří vykreslit v některých ohledech nesympatického hrdinu, který se však nějak snaží vyrovnat s traumaty z dětství a v divácích vyvolat naději, že svoje poraženectví překoná. Stejně tak Carey Mulligan, ačkoliv její postavě chybí mnoho detailů, dokáže Lence vtisknout určitý pocit hloubky. Hanušovi pak k bizarní zábavnosti stačí kombinace uklidňujícího hlasu Paula Dana s faktem, že jde o obřího pavouka jako z béčkového hororu.

V očích recenzentů hodnotících novinku kladně jde o existenciální příběh, který je především o prožitku. I když ten není vždy tak silný, jak by mohl být, jistá rezignovanost, pasivita a tichý smutek jsou přirozenými vlastnostmi stavů melancholie a osamělosti. Kosmonaut z Čech tak prý funguje coby umělecky zpracovaný příběh o nich, kterému nechybí nezvyklý koncept, dobré herecké výkony ani nezvyklý humor. Posoudit to sami budete moci od 1. března, kdy Kosmonaut z Čech vyjde na Netflixu.