Vrátíme do přírody více vody, než spotřebujeme, plánuje Microsoft a vyzývá k větší ohleduplnosti i další firmy
Před několika dny Microsoft prezentoval výsledky dlouhodobého experimentu s umístěním datového centra pod vodu. Ačkoliv nezjistil žádný negativní vliv, jako by chtěl svou šetrnost k přírodě zdůraznit ohlášením dalšího ekologického programu. Do roku 2030 si tak stanovil na první pohled paradoxní plán: vracet do oběhu více vody, než ve svých operacích reálně využije.
Jak je to možné? Firma se zaměří na dva aspekty. Za prvé chce minimalizovat spotřebu vody, za druhé ji do prostředí vracet ve 40 oblastech, kde operuje a které se potýkají s jejím nedostatkem. Řídí se přitom daty Institutu světových zdrojů (WRI), který většinu zdrojů sladké vody kategorizuje podle jejich vytížení. Pokud množství odebrané vody přesáhne 40 % objemu, který se do daného místa přirozeně navrací, oblast je označena za vysoce vytíženou.
Microsoft plánuje využívat dobře známé systémy jako sběr dešťové vody a její důslednou recyklaci i komplexnější prostředky jako inovativní systém potrubí nebo eliminaci vody z procesu chlazení. Tato řešení bude aplikovat podle potřeby, přičemž obecným bodem je snaha mít na jeden ze zásadních přírodních zdrojů globálně pozitivní vliv.
Nejsou to diamanty, zlato, ropa, dokonce ani železo. Vůbec nejdůležitější komoditou současnosti je voda, protože je potřebná pro zpracování všech ostatních a není bez ní možný život tak, jak ho známe. Vysoká úroveň znečišťování spolu s klimatickými změnami nicméně způsobuje, že dostupné množství pitné i užitkové vody rychle ubývá.
Až 97 % veškeré vody na Zemi se nachází v mořích a oceánech – je tedy slaná. Značná část sladké pitné vody se pak nachází v nezabydlených oblastech, takže k ní lidé nemají přístup. Přesto lidstvo každoročně spotřebuje kolem 4,3 trilionu litrů sladké vody, což je číslo obsahující patnáct nul. Dlouho spolehlivé zdroje životodárné tekutiny tak dnes bez nových způsobů jejich spravování často selhávají.