Všechny dopravní prostředky na elektřinu. Volkswagen promění jeden z řeckých ostrovů v uhlíkově neutrální ráj

volkswagen1

Foto: Volkswagen

Volkswagen chce do šesti let přeměnit ostrov Astypalaia v uhlíkově neutrální lokalitu

0Zobrazit komentáře

Jeho rozloha činí necelých 100 kilometrů čtverečních a stálých obyvatel zde žije přibližně 1 300. Řeč je o slunném ostrovu Astypalaia ležícím v jižní části Egejského moře přibližně 44 kilometrů jihovýchodně od ostrova Kos. Právě s tímto ostrovem má nyní velké plány automobilka Volkswagen.

Německý koncert tu sice nebude chovat dinosaury jako John Hammond ve svém Jurském parku, ale pokusí se jej během šesti následujících let proměnit na lokalitu s uhlíkově neutrální mobilitou, která se může stát příkladem pro jiné podobné projekty. Změny se tak na tomto ne příliš velkém ostrově dotknou především vozového parku.

Na základě dohody, kterou mezi sebou již podepsal generální ředitel Volkswagenu Herbert Diess a řecká vláda zastoupená náměstkem ministra zahraničních věcí Konstantinosem Fragogiannisem, bude místních 1 500 automobilů poháněných spalovacími motory nahrazeno jinými formami mobility zahrnujících i tisícovkou elektromobilů. S největší pravděpodobností se bude jednat o elektromobily z rodiny ID od Volkswagenu, tedy o vozy, jako je hatchback ID.3 či SUV ID.4.

volkswagen2

Foto: Volkswagen

Volkswagen ID.3

Elektrifikovány by měly být také flotily místních podniků a změny se dotknou rovněž užitkových vozidel provozovaných na ostrově. Na elektřinu by tak měla jezdit například i místní policie, vozidla záchranných služeb či flotily využívané ve veřejném sektoru. Pro ně i vozy v osobním užívání chce Volkswagen na ostrově instalovat své nabíjecí stanice Elli, které celkově nabídnou až 230 soukromých nabíjecích bodů a několik veřejných.

Ve velkém by měl být přepracován také systém veřejné dopravy, kterou na ostrově v současné době zajišťují pouhopouhé dva autobusy. Ty se navíc pohybují jen po jediném městečku na ostrově a jeho blízkém okolí. A to je problém pro přibližně 72 tisíc turistů, kteří každoročně tento ostrov navštíví, aby zde strávili svou dovolenou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Byť se jedná o místo spíše pusté, Astypalaia stále nabízí množství krásných zátok, kopců s kostelíky a dalších zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Jedinou možností, jak se k nim dostat, přitom představují vozidla zapůjčená v místních půjčovnách.

Proto se Volkswagen s místními autopůjčovnami domluvil na změnách, díky kterým se stanou poskytovateli sdílené mobility. Mimo elektromobilů budou nabízet elektrické skútry či koloběžky vyráběné Seatem, tedy další značkou spadající pod koncern Volkswagen, a také elektrokola.

astypalaia_chora_and_port-min

Foto: Wikimedia

Ostrov Astypalaia se stejnojmenným městečkem

Až doposud se celý ostrov po energetické stránce spoléhal především na zdroje získávající elektřinu z fosilních paliv, což s plánem udržitelnosti koliduje. Nový plán proto počítá s přechodem na místní udržitelné zdroje energie, jako je energie získávaná ze slunce či větru.

Celý projekt je pro Volkswagen velmi důležitý. Může totiž přinést hodnotná data, která mu napoví, jak efektivní jsou jeho řešení v otázce uhlíkové neutrality. Ostrov Astypalaia se zároveň může stát výkladní skříní těchto technologií a zdrojem inspirace pro další podobné projekty.

„Naším dlouhodobým cílem je klimaticky neutrální mobilita pro každého. A s projektem Astypalaia prozkoumáme, jak tuto vizi realizovat již dnes. E-mobilita a inteligentní mobilita zlepší kvalitu života a zároveň přispěje k uhlíkově neutrální budoucnosti,“ uvedl v tiskové zprávě Herbert Diess.

vanecek

Přečtěte si takéK byznysu s elektronickými podpisy přišel jako slepý k houslím. Teď projekt Lukáše Vaněčka míří na první miliony v tržbáchK byznysu s elektronickými podpisy přišel jako slepý k houslím. Teď projekt Lukáše Vaněčka míří na první miliony v tržbách

Uhlíková neutralita je pro Volkswagen důležitým tématem a jeho význam bude do roku 2050 jen sílit. Právě v tomto roce by se chtěla značka stát uhlíkově zcela neutrální, s čímž by měla pomoci strategie udržitelnosti pojmenovaná goTozero. Do ní chce Volkswagen v příštích pěti letech investovat až 33 miliard eur, tedy v přepočtu přibližně 880 miliard korun.

Tyto finance poslouží i pro přestavbu modelového portfolia značky, které by mělo v následujících deseti letech nabídnout hned 75 nových elektromobilů. Volkswagen si tím tak trochu žehlí emisní škraloup, který na něm stále ulpívá. Ten má po incidentu se softwarem, jenž měl za úkol zkreslovat výsledky emisních testů u některých modelů vybavených dieselovými motory.

Ani letadlo, ani auto. Slovenský Klein Vision poprvé vzletěl se svým jedinečným létajícím vozem

klein-vision1

Foto: Klein Vision

AirCar od Klein Vision

0Zobrazit komentáře

Štefan Klein je muž, který svůj život zasvětil vývoji stroje, jenž se dokáže se stejnou lehkostí pohybovat na silnici i v oblacích. Slovenský designér původně působil v projektu Aeromobil, který v roce 2016 opustil, aby založil vlastní společnost pojmenovanou Klein Vision. A nyní zveřejnil video, na němž ukazuje, že se jeho AirCar již dokáže odlepit od asfaltu a vystoupat do nebeských výšin.

Zatímco většina jiných konceptů, které chtějí zvládnout jízdu po silnici i let ve vzduchu, se již na první pohled vymyká klasické koncepci automobilu, u stroje AirCar to tak docela neplatí. Minimálně jeho přední část působí jako sportovní automobil, a pokud bychom si odmysleli masivní zadní spoiler a vrtuli v zadní části, působil by tak i jako celek.

Ovšem právě zadní část nejvíce prozrazuje onu dvojakost tohoto stroje. Ta největší kouzla se začnou dít v momentě, kdy jezdec, potažmo pilot, stiskne v kokpitu tlačítko, které automaticky prodlouží ocasní část vozu, ale hlavně vysune křídla. Ta má vůz složená po stranách, podobně jako je ke svému tělu tisknou ptáci.

klein-vision4

Foto: Klein Vision

Štefan Klein, zakladatel společnosti Klein Vision

Toto tlačítko bylo stisknuto i minulý týden. Vůz přitom stál na přistávací dráze letiště v Piešťanech na Slovensku, kde proběhl vůbec první testovací let vozu a nutno podotknout, že úspěšný. Do vzduchu se při něm dostal vůz o váze 1 100 kilogramů, který je schopen nést dodatečnou zátěž dalších 200 kilogramů. To znamená, že se v něm mohou bez problému proletět dva skutečně statní pasažéři.

Prototyp je poháněn motorem značky BMW o objemu 1,6 litru s výkonem 140 koňských sil, který si během hodiny letu vyžádá 16 litrů paliva. Na zemi je vůz schopen bez problému urazit pouť dlouhou až tisíc kilometrů. Otázka ovšem zní, proč jet po silnici, když to jde vzduchem při rychlosti až 200 km/h?

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

První test je teprve začátkem. Až si stroj odškrtne všechny potřebné letové zkoušky vycházející z požadavků Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví, dostane vůz nový motor o výkonu 300 koňských sil, který mu má otevřít další možnosti. Navíc se zatím stále bavíme jen o konceptu.

Klein Vision chystá hned několik verzí své létajícího vozu, které se budou lišit svou kapacitou, počtem motorů, ale i způsobem využití. Mluví se dokonce o „trojživelné“ verzi, která by se dokázala pohybovat ve vzduchu, na souši i po vodě.

To už však trochu předbíháme. Společnost vidí v základní koncepci ideálního společníka pro případ, chce-li se člověk dostat z domu k nejbližšímu golfovému hřišti, zaletět si do kanceláře nebo nákupního centra. Čas cesty absolvujete vzdušnou čarou a ve městě se vůz již klasickým způsobem promotá až na parkoviště.

daniel-mares-min

Přečtěte si takéSpojení In Time a Uloženky završeno. Pod dohledem Kellnera, Křetínského a Havrlanta vzniká logistická služba WeDoSpojení In Time a Uloženky završeno. Pod dohledem Kellnera, Křetínského a Havrlanta vzniká logistická služba WeDo

Ostatně taková představa se již některým zalíbila natolik, že Klein Vision v současné době hlásí první kupce. Aby mohli tito nadšenci podobné cesty absolvovat, bude muset AirCar projít náročným procesem certifikace. A to může být ještě tvrdší oříšek, než sestrojit automobil, který je schopen letu.

klein-vision3

Foto: Klein Vision

Křídla a zadní část prozrazují pravý potenciál AirCaru

klein-vision2

Foto: Klein Vision

Plné rozložení do letuschopné podoby zabere přibližně 3 minuty

Jedná se o zdlouhavý, a hlavně nákladný proces, po kterém by musel přijít značný odbyt, aby se investované peníze vrátily. AirCar bude totiž muset být schváleno jako vůz, jako letadlo, ale také hlavně jako vůz, který létá.

Zatímco u běžného vozu malý ťukanec na parkovišti zase tak nevadí, v případě vozu, který chce následně vzlétnout, by mohly být následky fatální. Nabízí se tedy otázka, jak budou řešeny například předletové kontroly.

Štefan Klein pracuje na vývoji létajícího automobilu již přibližně 20 let a i s touto otázkou si zajisté poradí. Jeho sen o komerčně prodávaném létajícím vozu, který by se mohl stát konkurentem například pro dnes vyvíjené elektrické letouny s vertikálním vzletem a přistáním, se s posledním testem stal opět o něco reálnější.

klein-vision6

Tým Klein Vision