Vybrali jsme nejzajímavější pavilony dubajského Expa. Jeden zrcadlí lidské já, další sbírá vodu spolu s elektřinou
Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivosti.
Případně se jen stačí přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.
Technologický pokrok lidstva, který dělá z budoucnosti současnost. Přesně to od druhé poloviny 19. století pravidelně přinášejí světové výstavy dnes známé jako Expo. Loňský ročník, pořádaný z důvodu pandemie letos, probíhá v Dubaji, kde jednotlivé státy prezentují to nejlepší ze svého know-how v pavilonech s jedinečnou architekturou. Na ty nejlepší z nich se dnes podíváme v naší architektonické mozaice měsíce.
***
Pavilon Singapuru
Singapurské studio WOHA vytvořilo unikátní dóm zasvěcený flóře. Samo studio budovu popsalo jako trojrozměrnou zahradu plnou chodníčků, jež se vinou podél vystaveného rostlinstva. Místo má představovat malý svatostánek klidu, ve kterém se mohou návštěvníci dubajského Expa ukrýt před shonem celé akce.
Základem budovy je trojice kuželů pokrytých od hlavy až k patě rostlinami. Ty se houpou v prostoru a vytvářejí klima, ve kterém se rádi nadechnete. Ostatně WOHA navrhla celý pavilon jako demonstraci možností využití zeleně ke snížení negativního dopadu budov na města v místních klimatických podmínkách.
Pavilon Spojeného království
Báseň vygenerovaná umělou inteligencí jako hlavní motiv stavby, přesně tak přistupovala designérka Es Devlinová k pavilonu Spojeného království. Na jeho fasádě z vrstveného dřeva září slova, která vygenerované básně vyprávějí.
Slova nesou lamely vystupující z kruhové fasády, přičemž jsou zobrazována pomocí LED technologie v angličtině i arabštině. Důvodem, proč se designérka rozhodla pro tuto formu prezentace, je snaha upozornit na stále sílící význam algoritmů a zároveň vyjádřit kulturní rozmanitost Velké Británie.
Pavilon mobility
Pavilon pojmenovaný podle prvního písmene arabské abecedy Alif byl navržen britskými superstars mezi architekty ze společnosti Foster + Partners. Ti mu vtiskli podobu trojlístku, přičemž každý z lístků vycházejících ze základny nese několik poschodí s vystavenými exempláři. Ty se věnují historii mobility, její současné formě a také budoucností.
Budova, která na místě setrvá i po skončení Expa, má podle architektů odrážet i mumraj ve svém okolí. O ten se starají nejen samotní návštěvníci, ale i dění na přilehlé dráze, kde se technologické novinky představují v pohybu.
Švýcarský pavilon
Studio OOS sídlící ve švýcarském Curychu přivezlo do Dubaje obří zrcadlo, jež odráží rudý koberec stylizovaný do vlajky země, kterou budova reprezentuje. Pomocí zrcadla chtěli architekti přimět návštěvníky přemítat nejen o Švýcarsku, ale i o sobě samých.
Budova má tvar krychle a odraz kuželovitě směřuje až k jejímu vchodu. Po vstupu dovnitř se návštěvník ocitne na mlhou zahalené stezce, která jej dovede až k výhledu na vrcholky horských masivů.
Pavilon udržitelnosti
135 metrů široká plocha pokrytá solárními panely zdobí střechu pavilonu udržitelnosti z pera britského architektonického studia Grimshaw. Pavilon nese pojmenování Terra a představuje koncepci plně samostatné budovy, která si je schopna obstarat energii i vodu.
Jedná se o hlavní stálou budovu celé výstavy, jejíž povrch funguje jako kolektor energie ze slunečních paprsků i vody, která se na něm vysráží. Celý objekt byl navíc vyroben z recyklovaných materiálů, což se týká i oceli, ze které je vyrobena většina konstrukce pavilonu.
Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.