Vyčistím San Francisco, slibuje nový starosta. Nikdy nebyl v politice a je dědicem džínového impéria

Daniel Lurie je synem Mimi Haasové, jejíž rodina drží kontrolní podíl ve společnosti Levi Strauss & Co. Nový starosta slibuje zakročit proti drogám.

Luboš KrečLuboš Kreč

navrh-bez-nazvu

Foto: archiv Daniela Lurieho / Canva Pro/CzechCrunch

Daniel Lurie

0Zobrazit komentáře

Levi Strauss, mladý a obchodně zdatný německý imigrant, se do San Franciska přistěhoval na jaře roku 1854. Do Kalifornie přišel prodávat zboží do domácností, které do USA dováželi z Evropy jeho bratři usazení v New Yorku. Nyní, téměř přesně po 170 letech, stane Straussův potomek a dědic jeho džínového impéria v čele celého San Franciska.

Levisky jsou jedním ze symbolů amerického úspěchu a byznysového drajvu podobně jako burgery McDonalds, limonády Coca-Cola, tenisky Nike nebo automobily Ford. A přestože má dnes své problémy – její akcie jsou od vstupu na burzu v roce 2019 přes 20 procent dole, firma čelí mladší, dravější konkurenci a fast-fashion řetězcům – kalhoty s červeným štítkem na zadku jsou ikona.

Tržní kapitalizace společnosti aktuálně činí sedm miliard dolarů (v přepočtu 175 miliard korun, tedy zhruba jmění Pavla Tykače) a jejím největším podílníkem je miliardářka Miriam „Mimi“ Haasová, vdova po Peteru Haasovi, dlouholetém šéfovi společnosti Levi Strauss & Co. Starý pan Strauss byl jeho prastrýcem. Haasová spolu s dalšími příbuznými pak drží kontrolní balík ve společnosti.

San Francisco je s módní značkou po celou dobu její více než stopadesátileté historie úzce spjaté, společnost tam má ostatně dodnes centrálu na náměstí stylově pojmenovaném Levi’s Plaza. Firma je také sponzorem stadionu, na kterém hraje tým amerického fotbalu San Francisco 49ers. A od středy 8. ledna se osudy města a džínového impéria ještě víc protnou: starostou se oficiálně stane Daniel Lurie, sedmačtyřicetiletý syn Mimi Haasové, která jeho kandidaturu a volební kampaň navíc podpořila milionem dolarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Bude to poprvé, kdy v čele Friska stane někdo z rodinných klanů kolem Levi Strauss & Co. (kromě Haasů jde i o rodinu Sternů), ale také poprvé, kdy kalifornskou metropoli povede člověk bez politických zkušeností – Daniel Lurie se dosud aktivní politice nevěnoval, činný byl především v neziskovém sektoru. Na druhou stranu jeho manželkou je poradkyně kalifornského guvernéra Gavina Newsoma.

Lurie vyhrál v podzimních volbách nad stávající starostkou London Breedovou, která byla ve funkci od roku 2018. Oba jsou z Demokratické strany, ovšem výhra Levisova dědice ukazuje, že i jinak liberální voliči z bohatého západního pobřeží se stáčí víc doprava. Jedno z klíčových témat, na němž Daniel Lurie postavil svoji kandidaturu, byla totiž bezpečnost a zvýšení výdajů na policii.

„První, co v lednu, až oficiálně nastoupím do funkce, udělám, bude, že vyhlásím stav nouze v souvislosti s fentanylovou epidemií,“ nechal se Lurie podle deníku New York Times slyšet při své první tiskové konferenci po zvolení. Narážel tím na sílící problémy s levnou syntetickou drogou, která z lidí dělá nevyzpytatelné „zombies“.

Logo značky Levi’s

„Je tu spousta věcí, které je třeba opravit,“ citoval jej nyní zase Wall Street Journal s tím, že město čelí rozpočtovému schodku miliardy dolarů, trápí jej strmě rostoucí počet bezdomovců, drogy i drahé bydlení a je daleko za svým potenciálem být turistickým hubem. S málokterým americkým městem se v posledních letech pojí tolik negativních zpráv signalizujících úpadek jako se San Franciscem. „San Francisco je nejlepší město na světě. Ale jen tehdy, když je v nejlepší kondici,“ naznačil Lurie ve svém proslovu, že ho čeká hodně práce.

Co je fentanyl?

  • Fentanyl je opioidní analgetikum, které potlačuje i velmi silnou bolest.
  • Je až stokrát silnější než morfin. Má rychlý nástup účinku a krátkou dobu působení.
  • Fentanyl se často zneužívá, někdy smíchán s jinými drogami, což zvyšuje riziko předávkování.

Luriova předchůdkyně London Breedová se také zaměřovala na problematiku bezdomovců či na výstavbu dostupných bytů, byla ale mnohem opatrnější v rázných bezpečnostních opatřeních, jako je například navyšování počtu policistů. To je obecně téma, které hodně štěpí pravicové a levicové voliče v USA.

Každopádně to, zda se Danielu Luriemu a jeho týmu podaří vyspravit renomé San Francisca, je téma, které má velký přesah i mimo USA. Metropole je neuralgickým bodem Silicon Valley, kde sídlí řada nadnárodních softwarových firem a je epicentrem technologického rozmachu moderních Spojených států. Působí tam i řada českých startupistů, sídlí tam také vyhlášené univerzity Stanford a Berkeley.

Daniel Lurie se rozhodl kandidovat už v roce 2023 a na své kampani soustavně pracoval, mohl se přitom opřít o podporu řady vlivných přímluvců – například šéfa OpenAI Sama Altmana už předem jmenoval svým zmocněncem pro přípravu nového městského aparátu, z bývalého finančního šéfa Twitteru Neda Segala zase chce udělat hlavního městského stratéga.

Zároveň se může opřít o řadu vlivných kontaktů ve světě finančnictví, působil například v nadaci Robin Hood Foundation, kterou spoluzakládal miliardář a aktivistický investor James Paul Tudor. Přes 15 let také Lurie vedl neziskovou organizaci Tipping Point, která vybrala od movitých dárců 500 milionů dolarů a pomáhala bojovat s bezdomovectvím.