Výcvik ukrajinských pilotů v české virtuální realitě. Vrgineers jim posílají přenosný simulátor
Virtuální a mixovanou realitu umí ve Vrgineers špičkově, spolupracují třeba s NASA. Ukrajincům pomůžou takticky trénovat.
Původně ho vyvinuli pro účely námořní pěchoty Spojených států, aby piloti mohli procházet výcvikem co nejblíže misi. Teď bude bojům opravdu blízko. Svůj přenosný set pro virtuální realitu společnost Vrgineers upravila speciálně pro výcvik pilotů stíhacích letounů Suchoj Su-25 „Frogfoot“ a Su-27 „Flanker“. A darovala ukrajinskému letectvu.
Důležitou součástí setu jsou brýle pro virtuální realitu, jedny z globálně nejpokročilejších, které dokážou do počítačem připraveného prostředí vložit to skutečné. Takže umožňují pilotům ovládat přístrojové panely v kokpitu i vidět své ruce. Tím jsou blíž zážitku ze skutečného létání.
Přístroj má pomoct s obranou ukrajinského leteckého prostoru. „Pevně věříme, že Vrgineers Portable Trainer pomůže ukrajinskému letectvu se simulací a výcvikem taktických operací, které přispějí k zajištění ukrajinského vzdušného prostoru,“ říká Roman Baláž, viceprezident pro obchod společnosti Vrgineers.
Akce proběhla za pomoci vojenského přidělence ukrajinské ambasády v České republice a vojenského přidělence České republiky v Polsku, díky kterým se podařilo simulátor na Ukrajinu dopravit. Významnou podporu poskytlo také Ministerstvo obrany České republiky.
Trenažér, který firma darovala, je vlastně křeslo se speciálními pedály na nohy vybavené ručními ovladači. Jeho nejvýznamnější částí jsou ale zmíněné brýle se 180° zorným polem a rozlišením 8K.
Rozměry simulátoru odpovídají skutečnému kokpitu a sedačka umí napodobit vibrační sílu při vzletech, pádové efekty nebo třeba vysouvání podvozku. Trenažér odborníci vyvinuli ve spolupráci s americkou námořní pěchotou, je ideální pro výcvik v taktických misích i pro piloty na leteckých akademiích.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsCelý simulátor je poměrně lehký, tudíž přenositelný, a jednotlivé moduly je možné vyměnit. Tím umožňuje výcvik pilotů stíhacích letounů i vojenských helikoptér v extrémních podmínkách.
Vrgineers se svými přístroji oslovili kromě amerických vojenských jednotek či NASA taky řadu investorů. V přepočtu desítky milionů korun firmě poslaly společnosti Prusa Research, Somnium Space, Nation 1 či Y Soft Ventures a další investoři. Nejnověji získala investici od podnikatele Damira Špoljariče, zakladatele společnosti vshosting, který jí poslal blíže neurčenou částku.