Vyhledávací monopol sílí. Americká vláda zvažuje, že by nařídila rozdělení Googlu
Naposledy se americká vláda pokoušela rozdělit velkou technologickou společnost před 20 lety. U Microsoftu se to nepovedlo. Co teď Google?
Americká vláda zvažuje, že požádá soud, aby nařídil internetové společnosti Google v rámci omezení jejího monopolního postavení prodej některých aktivit, jako jsou například webový prohlížeč Chrome a operační systém Android. Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý informovalo federálního soudce, že by mohlo doporučit nucený prodej částí Googlu. Rozdělení společnosti by mělo zmírnit škody působené jejím dominantním postavením na trhu s internetovým vyhledáváním.
Jak uvádí agentura Bloomberg, americký soud v srpnu dospěl k závěru, že Google si v rozporu se zákonem udržuje na poli internetového vyhledávání monopol, čímž potlačuje konkurenci a brání inovacím. Americká vláda by měla do 20. listopadu představit návrhy, jakým způsobem by firma měla své podnikání upravit.
Ministerstvo uvedlo, že zvažuje změny, které by firmě zabránily ve „využívání produktů jako Chrome, Play a Android ke zvýhodňování vyhledávače Google a souvisejících produktů a funkcí“. Dodalo, že by mohlo rovněž požádat soud o nařízení, aby Google přestal výrobcům chytrých telefonů a dalších zařízení platit za to, že na jejich zařízeních bude předinstalován jeho vyhledávač.
Google získal podle antimonopolních orgánů výhody v podobě škálování a dat z nezákonných distribučních dohod s dalšími technologickými společnostmi, díky nimž se jeho vyhledávač stal výchozí volbou v chytrých telefonech a webových prohlížečích. Ministerstvo spravedlnosti rovněž uvedlo, že může usilovat o to, aby Google umožnil webovým stránkám větší možnost odhlásit se od jeho produktů umělé inteligence.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsZvažují se také návrhy související s dominantním postavením Googlu v oblasti textových reklam ve vyhledávání. Teoreticky by společnost musela začít poskytovat inzerentům více informací a kontroly nad tím, kde se jejich reklamy zobrazují. A ministerstvo by také mohlo požadovat, aby bylo Googlu omezeno investování do konkurenčních nebo potenciálně konkurenčních firem v oblasti vyhledávání.
Agentura Bloomberg připomíná, že se jedná o nejvýznamnější krok k potlačení nezákonné monopolizace velké technologické společnosti od doby, kdy se Washington před dvaceti lety neúspěšně snažil rozbít Microsoft. Google již uvedl, že takovéto návrhy jsou „radikální“ a že „dalece přesahují specifické právní otázky v této soudní kauze“. Firma rovněž varovala, že návrhy by mohly mít významné nezamýšlené dopady na spotřebitele, podniky a konkurenceschopnost Spojených států.
Google tvrdí, že jeho vyhledávač si získává uživatele díky své kvalitě. Argumentuje rovněž tím, že čelí silné konkurenci a že uživatelé mají možnost zvolit si jako výchozí vyhledávač konkurenční produkt. Společnost, která patří pod mateřskou společnost Alphabet a v jejímž čele stojí Sundar Pichai, již dříve oznámila, že se proti srpnovému verdiktu soudu hodlá odvolat.
„Domníváme se, že rozdělení Googlu je nepravděpodobné,“ uvedl podle agentury Bloomberg analytik Daniel Ives ze společnosti Wedbush Securities. „Google proti tomu bude v soudní síni řadu let bojovat,“ dodal.
S přispěním ČTK