Google má ve vyhledávání nezákonný monopol, rozhodl soud. Applu a spol. platí za lepší pozici miliardy

Americký soud rozhodl, že Google porušil antimonopolní zákony v oblasti vyhledávání. Obří technologická firma musí skousnout velkou porážku.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

google-search

Foto: CzechCrunch

Google platí Applu za to, aby byl jeho vyhledávač výchozí třeba v Safari

0Zobrazit komentáře

Potenciálně přelomový verdikt vynesl v pondělí soud v americkém Washingtonu, podle kterého si společnost Google udržuje v rozporu se zákonem monopol na poli internetového vyhledávání. Potlačuje tím konkurenci a brání inovacím. Google již oznámil, že se proti očekávanému rozhodnutí v největším antimonopolním sporu ve Spojených státech za poslední čtvrtstoletí odvolá. Agentura Bloomberg připomíná, že jde o první velké vítězství antimonopolního úřadu – respektive ministerstva spravedlnosti, které proti Googlu stojí – proti technologickému gigantovi za více než dvacet let.

„Po pečlivém zvážení a posouzení svědeckých výpovědí a důkazů dospěl soud k následujícímu závěru: Google je monopolista a jedná jako monopolista, aby si udržel svůj monopol,“ stojí v rozhodnutí soudce amerického okresního soudu Amita Mehty, které přichází téměř rok od zahájení soudního procesu. Dominance Googlu v oblasti internetového vyhledávání je podle nejnovějšího soudního rozhodnutí důkazem svědčícím o jeho monopolu.

V rozhodnutí se mimo jiné uvádí, že Google má na trhu obecných vyhledávacích služeb podíl ve výši 89,2 %, přičemž na mobilních zařízeních dosahuje až 94,9 %. „Toto vítězství nad společností Google je historickým úspěchem amerického lidu. Žádná společnost – bez ohledu na to, jak je velká nebo vlivná – nestojí nad zákonem. Ministerstvo spravedlnosti bude i nadále důrazně prosazovat naše antimonopolní zákony,“ uvedl americký ministr spravedlnosti Merrick Garland.

Pro Google a jeho mateřskou společnost Alphabet představuje verdikt zásadní neúspěch. Google totiž vytrvale tvrdil, že jeho obliba pramení z obrovského zájmu uživatelů používat jeho vyhledávač, který je tak dobrý v tom, k čemu je určen, že se stal synonymem pro internetové vyhledávání, připomněla agentura AP. Prezident pro globální záležitosti ve společnostech Google a Alphabet Kent Walker již uvedl, že se společnost proti závěrům soudu hodlá odvolat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ministerstvo spravedlnosti argumentovalo tím, že se Google snažil uzavřít dohody s mobilními operátory, aby získal silné výchozí pozice ve smartphonech a ovládl v nich vyhledávání. Tvrdí také, že Google platil deset miliard dolarů (bezmála 230 miliard korun) ročně mobilním operátorům, jako je AT&T, výrobcům zařízení, jako je Apple, a výrobcům prohlížečů, jako je Mozilla, aby se zbavil konkurentů a udržel si podíl na trhu s vyhledávači.

Monopolní pozice podle soudního rozhodnutí Googlu mimo jiné přináší více než 300 miliard dolarů v ročních příjmech, které jsou z velké části generovány reklamami ve vyhledávání. Soudce Mehta sice uvedl, že Google nemá monopol na trhu reklamy ve vyhledávání obecně, ale monopol prý má na textovou reklamu, která se zobrazuje v horní části stránky s výsledky vyhledávání, aby přilákala uživatele na webové stránky.

Ministerstvo spravedlnosti zatím neuvedlo, o jaké změny bude v případě dalšího potvrzení tohoto verdiktu usilovat. Například evropské regulační orgány po Googlu nově požadují, aby uživatelům nabídl možnost vybrat si výchozí vyhledávač, ale to prý zatím podle amerických úřadů k velké změně nevedlo. Americký regulátor by mohl například požadovat oddělení vyhledávacího byznysu od ostatních produktů společnosti Alphabet. Jak připomíná agentura Bloomberg, to by znamenalo největší nucený rozpad americké společnosti od případu AT&T v roce 1984.

S přispěním ČTK

Brněnská Authentica překonala půl miliardy. Pro C&A obstarává všechny prodejny v Evropě

Letos skupina přistupuje k úpravám ve struktuře firem i služeb. Vzniknout má několik divizí, každá se specifickým portfoliem.

Peter BrejčákPeter Brejčák

miroslav_hanak_ceo_authentica_full_photo-min

Foto: Authentica

Miroslav Hanák, spolumajitel a ředitel Authentica Group

0Zobrazit komentáře

Skupina Authentica loni poprvé překonala půlmiliardový obrat, když dosáhl hodnoty 550 milionů korun s meziročním růstem přibližně o pětinu. Podle vyjádření se firma udržela v zisku, a to i přes značné investice do rozvoje kapacit, kdy například plně začlenila svou dceřinou firmu na výrobu kartonu a vytvořila novou divizi se zaměřením na dekorování obalů. Letos se plánuje soustředit na zpřehlednění portfolia nabízených služeb.

„Loňský rok byl pro nás finančně rekordní – překročili jsme půl miliardu v obratu a pokračujeme v solidní ziskovosti,“ pochvaluje si Miroslav Hanák, jenž Authenticu rozbíhal v roce 2003 jako byznys s pár reklamními stojany. Loni již skupina pracovala na stovkách velkých projektů pro klienty jako Philips, Hugo Boss, Ralph Lauren či C&A, přičemž pro posledního jmenovaného kompletně obstarává všech 1 360 obchodů a 2 471 výloh.

„Důležitá je pro nás dlouhodobá udržitelnost byznysu, který v Brně se společníky budujeme. Proto jsme loni zásadně rozvíjeli služby a kapacity, které nám přinesou úspěch v následujících letech. Nedávnou akvizicí se nám také podařilo upravit strukturu firmy tak, abychom klientům dokázali nabídnout všechny potřebné služby pod jednou střechou,“ vysvětluje Hanák.

Dle jeho slov významně roste nová divize Glass Decor, jež staví na unikátní technologii tisku. Její tiskárna zvládá přímý potisk lahví devíti barvami najednou, jedná se o jedinou tiskárnu svého druhu v Česku a jednu ze tří v celé Evropě. Za první rok s ní Authentica potiskla přes milion lahví a objem se chystá postupně navýšit až na tři miliony ročně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Technologie přímého UV sítotisku je budoucností dekorací na sklo, plast, hliník a další materiály. Dodává lahvím luxusnější vzhled a zcela eliminuje papírové etikety. Jedná se o organické, netoxické a bezolovnaté barvy, jde tak o udržitelnou formu dekorace obalů, která je šetrná k životnímu prostředí i uživateli,“ vysvětluje Pavel Zemčík, ředitel této divize. Firma navíc letos investuje do pořízení i dalších tiskařských technologií.

Další divize Authentica Fulfillment, se kterou skupina během pandemie poprvé vkročila do e-commerce, pod vedením Petra Litavce během tří let vyrostla na obrat 150 milionů a míří na pozici dvojky trhu. „Růst fulfillmentu v uplynulém roce byl značný a letos musíme znovu navýšit kapacity. Postupně se rozšiřuje skladová plocha a zároveň zásadně investujeme do automatizace,“ vysvětluje Hanák. Koncem roku by měli být schopni vyexpedovat až 2,5 milionu zásilek ročně.

brandstories-authentica 2

Přečtěte si takéV Česku byla tendence neoutsourcovat, to se ale mění, říká LitavecMít e-shop je těžká disciplína. Češi se zdráhali outsourcovat část povinností, to se ale mění

Authentica se v posledních letech rozkročila do několika oborů. „Komplexita našich služeb nám hraje do karet. Klient zpravidla začne využívat některou z našich služeb a postupem času zjistí, že mu dokážeme pomoci i v dalších oblastech. Finančně i organizačně mu pak dává smysl mít vše pod jednou střechou,“ popisuje Hanák s tím, že letos ale firma přistupuje k úpravám ve firemní struktuře i struktuře svých služeb.

Výsledkem má být vznik několika divizí, každá se specifickým portfoliem a jednou vizí. Pro firmu má být nadále klíčový český trh, nicméně s vybavením prodejen a prodejních míst nabírá na obrátkách také v zahraničí, kromě nákupních center po Evropě jde také o Singapur nebo Spojené státy, kam se brzy chystá s dalším novým projektem.