Vyhledávání od Googlu zůstalo v 90. letech. ChatGPT může být začátek jeho konce, říká Tomáš Mikolov
Expert na umělou inteligenci navrhoval zlepšení vyhledávače už před deseti lety při štaci v Googlu. Firma ho neposlechla a teď musí dohánět Microsoft.
Vědec a expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov
Poslední měsíce se v oblasti vývoje umělé inteligence nesou ve znamení mánie, která by ještě před rokem byla jen těžko představitelná. Schopnosti takzvaných generativních modelů, které dokážou z ničeho tvořit texty, obrázky i kompletní videa, se zlepšují takřka exponenciálně. Běžný smrtelník to všechno pozoruje s otevřenou pusou, ovšem pro Tomáše Mikolova je to denní chleba, kterému se věnuje už přes patnáct let.
Rodák ze Šumperka je jedním z předních světových expertů na jazykové modely umělé inteligence postavené na neuronových sítích – zjednodušeně řečeno tu technologii, která v základu stojí nad aktuálně hojně používanými nástroji jako Dall-E, ChatGPT nebo Midjourney. Jeho nejslavnější model Word2Vec přispěl třeba k zásadnímu zlepšení Google překladače. Dnes působí na pražské ČVUT, ale má za sebou i štace ve Facebooku, Microsoftu a právě i Googlu.
Technologický gigant známý pro svůj vyhledávač je přitom aktuálně v nebývalé krizi – kvůli startupu OpenAI a jeho nástroji ChatGPT, který se za deset miliard dolarů schoval pod křídla Microsoftu. Pokročilý jazykový model, který dokáže téměř o všem konverzovat jako člověk, totiž začíná fungovat i v rámci vyhledávače Bing. Googlu tak hrozí, že ztratí svůj nejcennější monopol.
Právě čtete úplnou verzi rozhovoru s Tomášem Mikolovem, který jsme natočili pro podcast Weekly. Společně s dalšími zprávami týdne si ho můžete pustit na Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts. K dispozici je i na cc.cz/podcasty a v přehrávači níže.
Chybělo ale docela málo a mohlo být vše jinak. V Googlu totiž v letech 2012 až 2014 pracoval i Tomáš Mikolov. Když ale navrhoval, aby se od staré technologie hledání podle klíčových slov posunul jeho hlavní produkt k bázi, na níž dnes stojí ChatGPT, vedení ho odmítlo. „Panoval názor, že vyhledávání nás živí, takže se na něj nesmělo v základu sahat. Pracují tam na něm tisíce lidí a myšlenka, že bychom ho od základu změnili, je děsila,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch.
V posledních měsících to vypadá, že se v AI spustila smršť. Jak ji vnímáš z pozice člověka, který se jazykovým modelům věnuje přes 15 let?
Pro běžné lidi je to revoluce, pro mě spíš logické vyústění toho, co už zde bylo dávno. Taková zajímavost je, že první generativní modely jazyka, které byly postavené na neuronových sítích, jsem vymyslel už v roce 2007, takže jsem je dělal dlouhé roky před ostatními. Tehdy jsem je ale ukazoval v Brně a lidé říkali: „Dobrá blbinka, ale k čemu je to dobré?“ Teď jsem samozřejmě nadšený z toho, jak získávají na popularitě.
O programech, jako je ChatGPT, se mluví teď jako o revoluci, hlavně ve chvíli, kdy vstoupí do vyhledávání na internetu. Někdo by si ale mohl říct, že je to vlastně jen malá změna oproti tomu, jak dnes funguje Google…
Jasně, z určitého pohledu je můžeme vidět jen jako lepší vyhledávač. Nicméně dnešní Google je postavený na technologii z 90. let. Já napíšu dotaz, ono mi to vrátí webové stránky, které plus minus obsahují klíčová slova. Ale přes neuronové sítě můžeme získat odpovědi a hledat věci, které nikdy nikdo nenapsal. Navíc mohou ty modely pro každého uživatele generovat personalizovaný obsah. Možností tak vzniká nepřeberně víc, než jen vyhledávač, který vrací odkazy na existující webové stránky.
Personalizace mě zaujala. Takže myslíš, že skutečně bude cíleně třeba ChatGPT odpovídat každému jinak?
Ano a ani na to nemusíme vymýšlet nic nového. Modely již existují a v podstatě do nich jen vložíme další možnosti pro uživatele, které je budou dobře reprezentovat. Na to téma jsem měl článek už asi před 11 lety, takže ten problém je vyloženě aplikační. Myslím, že jakmile se do toho Microsoft pustí se svým rozpočtem, začne se to hýbat velmi rychle kupředu. Očekávám, že v blízké době budou ty modely personalizované a budou vracet různým lidem různé odpovědi, a to různým stylem.