Tragédie, která se ve čtvrtek udála na půdě Filozofické fakulty UK, je v českém kontextu naprosto bezprecedentní. Bilance patnácti mrtvých včetně střelce a dvaceti pěti zraněných by se i ve Spojených státech, kde k takovým činům dochází bohužel pravidelně, řadila mezi ty hrůznější. Právě z příkladů v USA je patrné, že taková událost má traumatizující dopady na přeživší útoku, rodiny a blízké obětí, ale může negativně zapůsobit i na ty, kdo nebyli její přímou součástí. Psycholožka Zuzana Čepelíková v rozhovoru pro CzechCrunch vysvětluje, co nyní oběti útoku prožívají a jaké kroky jim mohou v aktuální situaci pomoci.
Krátce po útoku na fakultě začalo na místě působit několik desítek psychologů. Zároveň bylo velmi rychle zřízeno několik telefonických linek, jedna ve spolupráci integrovaného záchranného systému a odborníků na duševní zdraví ze strany zdravotnictví a zdravotnických záchranných služeb, další vznikla ve spolupráci Prahy a Policie ČR a samotná fakulta spustila vlastní krizový chat v součinnosti s vysokoškolskými psychology.
Okamžitá opora, možnost se vypovídat, dostat prostor k tomu přijmout své emoce, které mohou oscilovat mezi vztekem a pocitem viny, jsou totiž aspekty, jež jsou v hodinách po takto traumatizující události naprosto zásadní. A týkají se nejen obětí, účastníků a přímých svědků tragédie, ale i lidí, kteří nebyli na místě, ale v době útoku zažívali z různých důvodů chvíle hrůzy.
Prvotní projevy nebývalé stresové zátěže pak mohou být různé a nejenom emoční. „Součástí mohou být i velmi silné somatické reakce. Lidé mohou pociťovat extrémní únavu, mohou zvracet, mohou zažívat velkou bolest svalů nebo extrémní slabost a třes na úrovni těla,“ popisuje Zuzana Čepelíková. V rozhovoru přibližuje mimo jiné i to, jaké kroky mohou po takovém zážitku přinést úlevu a čeho se naopak vyvarovat.
Přehled linek pomoci:
Krizová linka Policie ČR: 974 823 158
In IUSTITA: 773 177 636 nebo 773 177 844
Linka bezpečí: 116 111
Linka první psychické pomoci: 116 123
S čím se momentálně lidé, kteří byli součástí útoku, vypořádávají? Co prožívají? Když se stane takto nenadálá situace, vždy nám to jako první naruší pocit bezpečí, který v sobě neseme. Jde o bazální pocit, s nímž fungujeme a z něhož vychází naše chování a komunikace. Někdo narušení pocitu bezpečí může nyní zažívat v podobě šokových stavů „Nemohu tomu věřit“, mohou přicházet reakce v podobě různých nepříjemných prožitků, strachů, ale i myšlenek „Měl jsem udělat…“
V průběhu traumatizující situace je náš nervový systém zahlcen množstvím obrazů, zvuků a jiných smyslových vjemů. A když takové vjemy přicházejí do mozku, může je organismus zpracovat buď adaptivně, nebo se může zablokovat, což se děje v momentě, kdy se paměť přetíží a nemůže zpracovat všechny vjemy. Právě tyto nezpracované momenty potom tlačí na to, aby je mozek zpracoval. U každé z obětí se tento tlak projevuje jinak, protože každá zažívala ohrožení vlastního života z jiného smyslového úhlu – někdo citlivě reaguje na křik, jiný na hlasité rány, další na ticho, které by se dalo krájet.
Týkají se tyto projevy jen lidí, kteří byli v době útoku na půdě Filozofické fakulty UK?
Právě že nikoliv. Za dobu, co jsem měla možnost mluvit s lidmi s takovými zážitky, jsem viděla i specifické reakce blízkých lidí, kteří měli příbuzného v této události. Někteří popisovali, že jim jejich blízký volal a loučil se s nimi, protože měl masivní strach o život. Reakce tedy přicházejí i od lidí z okolí, protože událost s traumatickým potenciálem se netýká pouze přímých účastníků nebo svědků, ale i lidí, kteří jsou v blízkém propojení s osobou, místem nebo příběhem.
Jak takové projevy, ať už u přímých účastníků nebo jejich blízkých, mohou vypadat?
Součástí mohou být i velmi silné somatické reakce. Lidé mohou pociťovat extrémní únavu, mohou zvracet, mohou zažívat velkou bolest svalů nebo extrémní slabost a třes na úrovni těla. Projevy mohou být na čtyřech úrovních. Může jít o různé znepokojivé myšlenky, které se obětem vrací, spojené i s tím, co mohly udělat jinak, může jít o emoční i tělesné reakce a v některých případech může přijít i dopad na duchovní sféru. Zažila jsem lidi, kteří se v takto těžkých chvílích ptali: „Jak to mohl bůh dopustit?“ Včerejší útok tak může způsobit reaktivitu na mnoha úrovních.
Co se přesně v organismu obětí nebo jejich blízkých děje?
Je nutno říct, že všechny zmíněné reakce jsou normální reakcí na nenormální zkušenost. Vše je pokusem organismu se vypořádat se situací, která byla nadlimitní v podnětech, ve strachu, v novosti, ve všech možných úrovních… Když to řeknu metaforicky, organismus se situaci snaží strávit, stejně jako když tráví těžké jídlo. A nemusí ji strávit přirozeným, hladkým způsobem. Některé části toho zážitku mohou zůstat podvědomě uložené v mysli a pak se stávají jádrem příznaků, které se objevují později. Proto je důležité, aby lidé, které včerejší útok ovlivnil, hned v prvních fázích udělali několik dobrých kroků. Výzkumy ukazují, že včasné intervence mají vysoký preventivní dopad na rozvoj posttraumatické stresové poruchy (PTSD) v rámci několika týdnů a měsíců.
Jaké mohou být projevy traumatického prožitku v delším časovém úseku?
Během prvních dnů jsou normální jakékoliv emoční reakce. Všechno je způsob organismu, jak se s tím vypořádat. Největší zatěžující reakce by během měsíce měly vymizet nebo se zmírnit. Pokud po měsíci zůstává stejná zátěž a dynamika těch obtíží, je potřeba podpora – někdy stačí jedno až tři setkání s odborníkem a nemusí z toho být roční spolupráce.
Někomu se prožívaná zátěž a hrůza může za pár týdnů nebo měsíců projevit poruchami příjmu potravy, jinému poruchami spánku, někomu úzkostmi či depresemi, další může mít vysoce kontrolující chování a jiný se může vyhýbat situacím, které určitým způsobem korespondují s původní událostí, blízce i vzdáleně. Projevy mohou být na celé škále poruch, které si umíme představit v rámci duševních onemocnění. Ale co je důležité vnímat, že pokud nám začaly od té dané události, jsou odpovědí na trauma a je potřeba s nimi zacházet jako s traumatem, a ne jako s poruchou, o které mluvíme.
Zmiňovala jste „dobré kroky“, které je potřeba udělat. Některé proběhly už včera. Psychologická podpora byla rychle na místě útoku, vznikly podpůrné linky a chaty, kde se mohou lidé informovat. Proč je tento postup důležitý?
Ta první opora totiž není o momentu, ale o procesu. Jde o určité období, ve kterém by oběti útoku měly vyhledávat zmíněné dobré kroky, případně by k nim měly přicházet z informované společnosti. Integrovaný záchranný systém má vysokou míru profesionality, která reaguje v co nejkratším čase na podporu v podobě informací a emoční stability v rámci krizové situace. A to je ohromně důležité. Ale mnoho lidí nemusí tímto záchranným sítem projít, například svědci události z ulice, blízcí lidé zasažených…
Jeden důležitý bod je, aby lidé věděli, jak se o sebe postarat v těch nejbližších hodinách a dnech v rámci těchto služeb. Druhá věc je, aby oběti věděly o pěti základních prvcích, které jim přirozeně pomohou vrátit nervový systém zpět do funkčnosti. Traumatické zkušenosti jsou běžnou součástí života, a i když takto velká událost není nic, co by se mělo opakovat, musíme si být vědomi toho, že se rodíme s kapacitou i takto těžkými záležitostmi projít. Informace, jak postupovat, nám mohou tento proces ulehčit.
„Zranění a pozůstalí obětí tragické střelby v Praze mohou požádat o peněžitou pomoc. A měli by ji dostat rychle, když ji bezprostředně po činu nejvíce potřebují. Proto vítáme vyjádření @P_Fiala, že ministerstvo v tomto ohledu udělá maximum,“ shodují se ombudsman i jeho zástupce. pic.twitter.com/uST9cvubtB
Můžete tedy ty dobré kroky vyjmenovat?
Člověk by si měl nejprve uvědomit, kdy nastal první okamžik, během něhož si všiml, že je zpátky v bezpečí. Traumatizovaný mozek se totiž dostává do smyčky a přestane rozpoznávat, že už mu nehrozí nebezpečí. Probíhá neustálá aktivace nervového systému z prožívaného stresu, ze které běží informace „Jsem v nebezpečí”. Potřebujeme si tak zvědomit informaci, kdy byl začátek a kdy konec nebezpečí a kdy znovu nastalo bezpečí. První bod bezpečí pro někoho může být příjezd záchranné jednotky, pro jiného, když přišla policie a odvedla jej do bezpečí, pro dalšího teprve moment, kdy přišel domů a byl se svými blízkými.
Právě společnost druhých je nejspíš stejně důležitá?
Rozhodně, na tak velké události nikdy nesmíme být sami. Nikdy se nerodíme do samoty, rodíme se mezi lidi a právě sounáležitost, spoluúčast a vypovídání se z té situace je ohromně nápomocné, zejména v prvních okamžicích. Vypovídání se je navíc důležité i pro paměť, protože když krok po kroku říkáme, co se stalo, co jsme zažili a co jsme dělali poté, paměť, která je přetížená a má okna prázdnoty, si najednou dokáže poskládat jednotný příběh. A vyvarujeme se toho, že v mysli zůstanou nějaké zablokované prvky, které budou tvořit symptomy v budoucnu.
S kým mohou traumatizující zážitek oběti sdílet?
S lidmi, kteří byli spoluúčastni incidentu, ale i s jakýmkoliv blízkým člověkem. A má to jedno výborné a důležité pravidlo. Čím větší zátěž je, tím větší je potřeba pohybu. Oběti takových situací ale spontánně dělají opak: sednou si, jsou v tichu, samy a pláčou. Nervový systém je vystavěný tak, že nejvíce zátěže zpracovává v pohybu. Když se tak vypovídáme během procházky, napomůžeme tím organismu, aby tuto událost mohl začít trávit co nejpřirozenějším způsobem.
Foto: Vygenerováno OpenAI DALL·E-3
Velmi důležité je vypovídat se, ideálně během procházky v přírodě
Jak v takové situaci oběti ovlivňuje mediální prostor, ve kterém nyní víří ohromné množství informací?
Pro oběti je velmi důležité, aby na nějaký čas omezily čtení a zkoumání zpráv. Nemusí to jít do extrému, ale stačí, že si řeknou, že si informace přečtou jen jednou za den, aby byly orientované a tím v bezpečí. Organismus se totiž s tou situací vypořádává co nejlepším způsobem a zkoumání zpráv jej akorát vrací ke škodlivým spouštěčům. Přehlcení informacemi nedává svobodný prostor pro hojení psychologických ran.
Jaké jsou další kroky, které mohou pomoci?
Důležité je také nezůstat zastavený v minulosti, popřípadě nepodporovat pohyb v přítomnosti. Neříkat si, že mě nic nezajímá, teď už nic nemá smysl, nebudu slavit Vánoce, protože nejsou důležité… Je důležité jít kupředu. Dívat se, co lze udělat v následujících pěti minutách, aby člověku bylo trochu lépe. Pozornost stačí zúžit klidně na takto malé úseky, alespoň na těch pět minut, ale hlavně neustrnout v traumatu. Představte si to, jako když projíždíte tunelem. Nechcete zůstat uvízlí v tunelu, ale potřebujete jím projet zpět do světla.
Zmiňovala jste to, že pro lidi je důležité sdílení. Zítra se bude v 11 hodin konat v katedrále sv. Víta bohoslužba, vznikají různá pietní místa. Hrají roli v zotavení i tyto kroky?
Právě takové rituály jsou dalším důležitým principem. Vzdáváme tím hold tomu, že událost skončila a my jsme to přežili. Zároveň tím projevujeme úctu a soucit se všemi lidmi, kteří touto událostí prošli přímo nebo zprostředkovaně. Taková sounáležitost a soudržnost v rámci společnosti nám přináší podporu, ale je to zároveň způsob vypořádávání se s danou situací. Lidé díky tomu mají moc ve smyslu možnosti ovlivnit běh věcí. Pomáhají ale i různé whatsappové skupiny studentů, kteří se mohou vzájemně podporovat, říkat si, že v životě nyní zvládnou úplně vše, je v tom moment skrytého potenciálu odolnosti.
Důležité kroky v prevenci dlouhodobého traumatu:
Uvědomit si, že jsme mimo nebezpečí – je důležité rozklíčovat moment, v němž nastal „konec nebezpečí“. Ať už to byl příjezd policie nebo příchod domů.
Vypovídat se – s lidmi, kteří prožili to samé, s blízkými, ale i s odborníky, zejména pokud se dostavuje pocit „přehlcení“, který přetrvává.
Nebýt o samotě – pomáhá obklopit se lidmi, neuzavírat se ve vlastní bublině.
Být v pohybu – nervový systém zažil velký nápor a potřebuje se zahojit. Je nastavený tak, že mu v tomto procesu prospívá pohyb. Vypovídání se tak lze ideálně spojit s procházkou.
Rituály sounáležitosti – pietní místa, bohoslužby, chatovací skupiny… Rituály, které nám dávají pocit, že nejsme sami, mohou mít různou podobu a v rámci prevence jsou velmi důležité.
Omezit čtení zpráv – zbytečné vystavení novým informacím může přenášet zpět ke škodlivým spouštěčům. Vhodnější je přísun zpráv omezit na minimum.
Nestát v přítomnosti – dívat se dopředu, i kdyby to mělo být jen pět minut do budoucnosti.
Co se týče odborné pomoci – jak člověk vlastně rozklíčuje, že by ji potřeboval?
Odborná pomoc má časová hlediska. První nastává akutní podpora a akutní intervence. Jedna z nich bude například nabízena studentům ve spolupráci s integrovaným záchranným systémem v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem, 23., 25. a 27. prosince ve dvě hodiny a také 25., 29. prosince a 2. ledna v online podobě. Půjde o péči pro posílení odolnosti a zpracování přetěžujících událostí, pro stabilizaci akutních stresových reakcí pro účastníky incidentu, kdo se cítí přehlcený.
Po několika týdnech jde už o střednědobou a dlouhodobou péči pro lidi, u nichž se ten zážitek může projevit za pár měsíců i třeba půl roku nejrůznějšími symptomy. Víme, že prevalence u takových velkých událostí je v populaci pět až deset procent a často nasedá na zátěž, kterou si člověk nesl již před traumatizujícím zážitkem. Obecně platí, že pokud vnímám, že se cítím stále přehlceně a část prožívání nebo tělových reakcí se nemění a nevyvíjí v čase – například nemohu spát ani sedmý týden po události – je nutné si uvědomit, že nervový systém zůstal někde zaseknutý. Symptomy by se měly přirozeně měnit v čase a postupně snižovat svoji intenzitu. Pokud zůstávají nebo rostou, je dobré co nejdříve vyhledat psychologickou pomoc nebo jakoukoliv podporu, kterou lidé považují za prospěšnou. Čím dříve, tím s větší pravděpodobností předejdeme dlouhodobým potížím.
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu … Číst dále
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu. Informace o užívání našich stránek také dále sdílíme s našimi obchodními partnery z oblasti sociálních médií, reklamy a analytiky. Za tyto webové stránky a soubory cookies odpovídá CzechCrunch s.r.o. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Nastavit preferované cookies
Vždy, když navštěvujete jakoukoliv webovou stránku, stránka může ukládat nebo získávat informace z vašeho prohlížeče, zejména formou souborů cookies. Tyto informace se mohou týkat vás, vašich preferencí nebo vašeho zařízení a jsou užívány převážně k zajištění vámi očekávaného chodu stránek. Takto získané informace vás obvykle přímo neidentifikují, ale mohou vám zprostředkovat personalizovanější zkušenost při užívání našich stránek. Protože respektujeme vaše právo na soukromí, můžete zakázat některé druhy cookies, které nejsou k využívání našich stránek nezbytné. Pokud se však rozhodnete některé cookies zakázat, může mít tento krok vliv na vaši uživatelskou zkušenost stránek a námi nabízené služby. Aktivací níže uvedených souborů cookies vyjadřujete souhlas s tím, že vaše osobní údaje mohou být převedeny do třetích zemí. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Možnosti předvolby jednotlivých cookies
Naprosto nezbytné cookies
Nezbytné cookies zajišťují klíčové funkce webových stránek jako jsou zabezpečení, správa sítě, přístupnost a základní statistiky o návštěvnících, takže není možné je vypnout. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookie nebo o nich posílal upozornění (tato skutečnost však může mít vliv na fungování stránek).
Pokročilé analytické funkce
Nástroje třetích stran, které nám umožňují zlepšovat fungování webových stránek pomocí zasílání zpráv o tom, jaký způsobem stránky užíváte. Tyto cookies však shromažďují údaje způsobem, který nikoho přímo neidentifikuje. Pokud tyto cookies nepovolíte, nebudeme vědět, kdy jste navštívili naši stránku.
Funkce a preference
Funkční a preferenční cookies umožňují použití pokročilého webového obsahu a pokročilých funkcí a zároveň nám také umožňují ukládat vaše nastavení a preference.
Cílené soubory cookies
Díky těmto cookies vám můžeme zobrazovat personalizované nabídky, obsah, jakož i reklamní obsah, na základě vašich zájmů na našich webových stránkách, na stránkách třetích stran a na sociálních médiích. Neukládají ale vaše osobní informace přímo, nýbrž přes jedinečné identifikátory prohlížeče a internetového zařízení. Pokud je nepovolíte, bude se vám zobrazovat na stránkách méně cílená reklama.