Vyřešili jsme problém, s nímž bojuje i Google, tvrdí slovensko-americký startup a hlásí investici

Startup Atomontage řeší problém zpracování 3D grafiky. Oslovil tím J&T Ventures i investory jako tvůrce hry Candy Crush a zakladatele Oculus VR.

Peter BrejčákPeter Brejčák

atomontage-founders

Foto: Atomontage

Zakladatelé startupu Atomontage Daniel Tabár a Branislav Síleš

0Zobrazit komentáře

3D skenování, grafika i vizualizace přináší velké příležitosti pro využití napříč obory od medicíny přes stavebnictví až po herní průmysl. Zpracování 3D grafiky je ale velmi datově náročné a s výsledky se často pracuje jen obtížně. To je problém, na jehož řešení pracuje slovensko-americký startup Atomontage. I když jeho tržby přesáhly deset milionů korun a od svého vzniku je v zisku, nyní uzavřel investici.

Prvotní myšlenka na řešení datových komplikací vznikla před více než deseti lety, když se během jedné soutěže snažil Slovák Branislav Síleš vytvořit interaktivní 3D grafiku s velmi limitovanou pamětí – což by vyžadovalo méně zpracovávaných dat. Po soutěži nadále na svém produktu pracoval a posléze se k němu přidal švédský herní vývojář Daniel Tabár, který na Síleše narazil při hledání způsobu, jak svou 2D hru převést do 3D prostředí. V roce 2018 najali prvního vývojáře, čímž vznikl Atomontage.

Jak zakladatelé popisují, dnes se obecně s 3D daty pracuje jako s prostorovým souborem stovek milionů bodů, které jsou spojovány do mnohoúhelníků. Objekty vypadají jako celistvá tělesa, jde ale o dutý plášť obalený obrázkem, tedy texturou. „Nedostatky tohoto přístupu se objeví při jakémkoliv pokusu o interakci či hlubší simulaci reálného předmětu. Pokud bychom například chtěli rozříznout 3D jablko na dvě poloviny, museli bychom vytvořit model a textury pro celé jablko a potom znovu pro rozříznuté části,“ vysvětluje Síleš.

Atomontage pracuje s jiným procesem, který je založený na takzvaných voxelech. Ty fungují podobně jako pixely ve 2D prostředí, ale přidávají třetí rozměr a další vlastnosti. Síleš je přirovnává k miniaturním krychličkám, z nichž se skládá celý objekt, nikoliv pouze jeho povrch – což má být i důvodem pro název voxel, tedy volumetrický (3D) pixel.

atomontage-nastroj

Foto: Atomontage

3D prostředí Atomontage

„Voxely lze vnímat podobně jako atomy či jiné částice, ze kterých se skládají hmotné předměty. Každá částice v našem vesmíru má unikátní vlastnosti, například reaktivitu nebo elektronegativitu, které definují chování látek. Podobně má i každý voxel, z nichž se v prostředí Atomontage skládají 3D modely, své unikátní vlastnosti určující chování výsledného objektu,“ doplňuje Síleš.

Takový přístup podle jeho tvůrců umožňuje přesnou simulaci a interaktivitu ve 3D světech a zároveň otevírá nové možnosti sdílení velkoformátových 3D dat, protože se objekty skládají z krychliček místo propojování bodů v prostoru složitými mnohoúhelníky. A místo výkonného počítače s dedikovanými programy má prý uživatelům Atomontage stačit jen připojení na internet a mobilní telefon.

„Existuje mnoho podobných projektů v různých fázích, které vznikají a zanikají. Viděli jsme desítky lidí a týmů, které se pokoušeli tuto výzvu řešit, ale žádný z nich to nedokázal. Ani velcí hráči jako Google nebo Meta neuspěli v efektivním streamování 3D dat,“ říká Síleš s tím, že v nástroji startupu lze zobrazovat a sdílet například skeny kulturních památek či lidských orgánů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

S takovým produktem se oficiálně slovensko-americkému startupu na trhu daří. Podle závěrky z roku 2021 utržil v přepočtu přes 13 milionů korun se ziskem téměř jeden milion korun. V roce 2019 byly tyto ukazatele ve výši přibližně šest milionů, respektive 400 tisíc korun. A v dalším rozvoji mu pomůže také externí kapitál.

Stovky tisíc eur, v přepočtu pravděpodobně mezi deseti a dvaceti miliony korun, mu kromě českého fondu J&T Ventures posílá také fond Makers Fund a skupina andělských investorů zvučných jmen. Mezi nimi například tvůrce populární hry Candy Crush Tommy Palm, zakladatel VR startupu Oculus (který prodal Facebooku) a startupu Anduril vyrábějícího bezpilotní bojovné drony Palmer Luckey či ředitel kultovní hry Eve Online Hilmar Pétrusson.

„Atomontage má díky dlouholetému vývoji své technologie unikátní příležitost prosadit širší adopci mikrovoxelů. Kromě technologie se nám líbí i tým zakladatelů, kteří mají správně nastavené globální ambice a dosud prokázali excelentní přístup k řízení svého startupu. Zajímavost technologie navíc přitahuje do segmentu kromě zvučných investorských jmen i zkušený IT talent,“ dodává David Polach z J&T Ventures.

Rýsuje se první miliardový prodej českého startupu tohoto roku. Hotovo má být do tří měsíců

Podle informací CzechCrunche se má za více než miliardu korun prodat brněnský Smartlook. Kupcem je americký gigant Cisco.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vc_05

Foto: Smartlook

Petr Janošík, spoluzakladatel a ředitel Smartlooku

0Zobrazit komentáře

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Startupové investice na jednom místě!

Díky newsletteru CC Venture Capital vám neunikne žádná startupová zpráva. První pracovní den v měsíci představíme v jedné větě všechny české investice.

Newsletter Startup | Poslední vydání

Během následujících tří měsíců by mohl dopadnout další – a letos vůbec první – miliardový exit českého startupu. Americký technologický gigant Cisco totiž oznámil záměr koupit Smartlook zakladatelů Petra Janošíka a Ondřeje Machka, který analyzuje chování lidí na internetu.

Cisco svůj záměr oznámilo jako veřejně obchodovaná společnost, jejíž hodnota se na newyorské burze Nasdaq aktuálně pohybuje kolem 193 miliard dolarů.

  • Uzavření akvizice Cisco očekává ve čtvrtém kvartálu svého fiskálního roku 2023, konkrétně v období květen až červenec.

Částka, za kterou chce Cisco Smartlook odkoupit, nebyla zveřejněna. Podle zdroje CzechCrunche, který má k transakci blízko a vzhledem k citlivosti údajů si přeje zůstat v anonymitě, se ale má pohybovat nad hranicí jedné miliardy korun.

  • Smartlook měl přitom podle informací CzechCrunche koncem loňského roku opakující se roční tržby (ARR) na úrovni kolem 120 milionů korun.

Smartlook původně vznikl jako produkt ve startupu Smartsupp.

  • Do samostatné firmy se oddělil v roce 2020.
  • Ve stejném roce získal investici přes 80 milionů korun od nizozemského fondu Airbridge Equity Partners s přispěním předešlých a českých investorů Novira Capital a Reflex Capital.
  • Téměř šedesátiprocentní podíl ve firmě podle rejstříku drží její spoluzakladatel a ředitel Petr Janošík.
  • CzechCrunch jej navíc začátkem roku zařadil do výběru CC25 – startupů, které se vyplatí sledovat.

Pro Cisco by v případě Smartlooku nešlo o první podobnou transakci u nás.

  • Před deseti lety odkoupilo české Cognitive Security zakladatelů Martina Reháka, jenž nyní buduje další startup Resistant AI, a Michala Pěchoučka, v současnosti technologického ředitele společnosti Gen (dříve Avast).
  • Předloni Cisco akvírovalo také slovenský startup Slido.

Miliardové exity zatím mezi českými zakladateli nejsou moc běžné. V roce 2021 nastal jeden, kdy australský Zip odkoupil fintech Twisto za více než dvě miliardy korun (a v mezičase jej opět prodal). Loni byly miliardové exity dva:


Dubnové dealy českých zakladatelů

Startup Twigsee zakladatelky Vandy Seidelové se spojuje se společností Bakaláři, v nové skupině Educleus chtějí společně digitalizovat školství. Transakce probíhá pod křídly slovenského investičního fondu Sandberg Capital a došlo během ní k vyplacení původních investorů Twigsee – Jinýho fondu Jiřího Hlavenky a Jana Slámy a anděla Martina Kadlčíka.

O exit se postaral i David Chmelař a jeho asijský cenový srovnávač iPrice, za nezveřejněnou částku jej kupuje indonéský hráč Bukalapak.

Logistický startup SupplyDo zakladatele Davida Klímeka získal od fondu Nation 1 v rámci dvou tranší 400 tisíc eur (9,5 milionu korun).

Startup Contember zakladatelů Jana Sládka, Jonáša Nobile a Davida Matějky, jenž pomocí umělé inteligence zjednodušuje tvorbu webových aplikací, od fondu Tensor Ventures a firmy 108 Agency nabral 350 tisíc dolarů (7,5 milionu korun).

Aptien zakladatele Davida Melichara, který excely ve firmách převádí do digitálu, získal investici od společnosti Cookielab ve formě poskytnutí know-how a práce vývojářů v hodnotě několika jednotek milionů korun. Předloni startup desítkami milionů korun podpořilo také J&T Ventures.

Flowlance zakladatelů Patrika Kruntoráda a Štěpána Calty, který zefektivňuje práci lektorů, podpořila jednotkami milionů korun andělská investorka Klára Losert, spoluzakladatelka startupu Talkbase.

Do startupu Flowbox Tomáše Rendly, který pomáhá bojovat proti plýtvání energiemi, vstoupila investiční skupina Behind Inventions zakladatelky Diany Rádl Rogerové, bývalé řídící partnerky českého Deloittu. Podrobnosti transakce nebyly oznámeny.

Neuron Soundware zakladatele Pavla Konečného, který díky naslouchání strojům odhaluje závady předtím, než nastanou, získal podporu sedm milionů eur (163 milionů korun) z programu EU Horizon a od TAČR. Loni přitom ze startupu odešel český fond Inven Capital, historicky jej podpořili další investoři včetně J&T Ventures, ti ve firmě zůstávají.


Zahraniční dubnové dealy českých VC

Česko-slovenský fond Zaka VC s přispěním BlueYard Capital, Y Combinatoru a dalších vkládají 4,2 milionu dolarů (89 milionů korun) do slovenského Sensible Biotechnologies.

Depo Ventures posílá sto tisíc dolarů (2,3 milionu korun) oficiálně kanadskému startupu Masthead, za kterým stojí ukrajinští zakladatelé. Využívá strojové učení a zachycuje v reálném čase anomálie ve službě pro analýzu velkých datových souborů.

Hotelový startup Mews pokračuje ve své akviziční jízdě, kdy za nezveřejněnou částku kupuje kanadského hráče Hotello.


Hodí se vědět

Nově vzniklý český fond Look AI Ventures se zaměřením na umělou inteligenci plánuje podpořit asi pětatřicet startupů v rané fázi, jednotlivé investice by měly začínat na šesti milionech korun. Cílová částka fondu je 20 milionů eur (480 milionů korun).

Svůj druhý fond chystá Tilia Impact Ventures zakladatelky Silky Horákové se zaměřením na takzvané impaktované startupy, cílí přitom na 30 milionů eur (700 milionů korun).

Deep tech fond Tensor Ventures již proinvestoval téměř půl miliardy korun, které vložil do dvacítky startupů, prostředky mu zůstávají na několik posledních investic. Druhý fond plánuje mnohem větší.

Evropský investiční fond přijímá přihlášky zájemců o získání části peněz z celkové sumy 1,3 miliardy korun na investice do českých startupů. Více než miliarda pochází z Národního plánu obnovy a bude rozdělena do tří fondů.

Původem ostravský Soulmates Ventures se zaměřením na udržitelné projekty zakladatelů Hynka Sochora a Václava Gregora se musel odstřihnout od jednoho ze svých investorů.

  • Do fondu původně přislíbila účast investiční společnost WCA International Matouše Poláka. Ta zkrachovala a letos v únoru ji Městský soud v Praze poslal do konkurzu, celý případ prověřuje i policie.

Zatímco se říká, že devět z deseti startupů zemře, andělské investování v Česku hlásí přesně opačný poměr – téměř devět z deseti investorů své poslané peníze dokázalo zhodnotit. Zhruba každý osmý dokonce vydělal víc než desetinásobek. Vyplývá to z průzkumu pod taktovkou Depo Ventures, který mapuje prostředí andělského investování v Česku.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Startupové investice na jednom místě!

Díky newsletteru CC Venture Capital vám neunikne žádná startupová zpráva. První pracovní den v měsíci představíme v jedné větě všechny české investice.

Newsletter Startup | Poslední vydání