Vyřešili jsme problém, s nímž bojuje i Google, tvrdí slovensko-americký startup a hlásí investici

Startup Atomontage řeší problém zpracování 3D grafiky. Oslovil tím J&T Ventures i investory jako tvůrce hry Candy Crush a zakladatele Oculus VR.

Peter BrejčákPeter Brejčák

atomontage-founders

Foto: Atomontage

Zakladatelé startupu Atomontage Daniel Tabár a Branislav Síleš

0Zobrazit komentáře

3D skenování, grafika i vizualizace přináší velké příležitosti pro využití napříč obory od medicíny přes stavebnictví až po herní průmysl. Zpracování 3D grafiky je ale velmi datově náročné a s výsledky se často pracuje jen obtížně. To je problém, na jehož řešení pracuje slovensko-americký startup Atomontage. I když jeho tržby přesáhly deset milionů korun a od svého vzniku je v zisku, nyní uzavřel investici.

Prvotní myšlenka na řešení datových komplikací vznikla před více než deseti lety, když se během jedné soutěže snažil Slovák Branislav Síleš vytvořit interaktivní 3D grafiku s velmi limitovanou pamětí – což by vyžadovalo méně zpracovávaných dat. Po soutěži nadále na svém produktu pracoval a posléze se k němu přidal švédský herní vývojář Daniel Tabár, který na Síleše narazil při hledání způsobu, jak svou 2D hru převést do 3D prostředí. V roce 2018 najali prvního vývojáře, čímž vznikl Atomontage.

Jak zakladatelé popisují, dnes se obecně s 3D daty pracuje jako s prostorovým souborem stovek milionů bodů, které jsou spojovány do mnohoúhelníků. Objekty vypadají jako celistvá tělesa, jde ale o dutý plášť obalený obrázkem, tedy texturou. „Nedostatky tohoto přístupu se objeví při jakémkoliv pokusu o interakci či hlubší simulaci reálného předmětu. Pokud bychom například chtěli rozříznout 3D jablko na dvě poloviny, museli bychom vytvořit model a textury pro celé jablko a potom znovu pro rozříznuté části,“ vysvětluje Síleš.

Atomontage pracuje s jiným procesem, který je založený na takzvaných voxelech. Ty fungují podobně jako pixely ve 2D prostředí, ale přidávají třetí rozměr a další vlastnosti. Síleš je přirovnává k miniaturním krychličkám, z nichž se skládá celý objekt, nikoliv pouze jeho povrch – což má být i důvodem pro název voxel, tedy volumetrický (3D) pixel.

atomontage-nastroj

Foto: Atomontage

3D prostředí Atomontage

„Voxely lze vnímat podobně jako atomy či jiné částice, ze kterých se skládají hmotné předměty. Každá částice v našem vesmíru má unikátní vlastnosti, například reaktivitu nebo elektronegativitu, které definují chování látek. Podobně má i každý voxel, z nichž se v prostředí Atomontage skládají 3D modely, své unikátní vlastnosti určující chování výsledného objektu,“ doplňuje Síleš.

Takový přístup podle jeho tvůrců umožňuje přesnou simulaci a interaktivitu ve 3D světech a zároveň otevírá nové možnosti sdílení velkoformátových 3D dat, protože se objekty skládají z krychliček místo propojování bodů v prostoru složitými mnohoúhelníky. A místo výkonného počítače s dedikovanými programy má prý uživatelům Atomontage stačit jen připojení na internet a mobilní telefon.

„Existuje mnoho podobných projektů v různých fázích, které vznikají a zanikají. Viděli jsme desítky lidí a týmů, které se pokoušeli tuto výzvu řešit, ale žádný z nich to nedokázal. Ani velcí hráči jako Google nebo Meta neuspěli v efektivním streamování 3D dat,“ říká Síleš s tím, že v nástroji startupu lze zobrazovat a sdílet například skeny kulturních památek či lidských orgánů.

S takovým produktem se oficiálně slovensko-americkému startupu na trhu daří. Podle závěrky z roku 2021 utržil v přepočtu přes 13 milionů korun se ziskem téměř jeden milion korun. V roce 2019 byly tyto ukazatele ve výši přibližně šest milionů, respektive 400 tisíc korun. A v dalším rozvoji mu pomůže také externí kapitál.

Stovky tisíc eur, v přepočtu pravděpodobně mezi deseti a dvaceti miliony korun, mu kromě českého fondu J&T Ventures posílá také fond Makers Fund a skupina andělských investorů zvučných jmen. Mezi nimi například tvůrce populární hry Candy Crush Tommy Palm, zakladatel VR startupu Oculus (který prodal Facebooku) a startupu Anduril vyrábějícího bezpilotní bojovné drony Palmer Luckey či ředitel kultovní hry Eve Online Hilmar Pétrusson.

„Atomontage má díky dlouholetému vývoji své technologie unikátní příležitost prosadit širší adopci mikrovoxelů. Kromě technologie se nám líbí i tým zakladatelů, kteří mají správně nastavené globální ambice a dosud prokázali excelentní přístup k řízení svého startupu. Zajímavost technologie navíc přitahuje do segmentu kromě zvučných investorských jmen i zkušený IT talent,“ dodává David Polach z J&T Ventures.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina