Výrobce populárních dronů DJI představil robota s kanónem, který naučí děti programovat

dji-robomaster-s1

DJI RoboMaster S1

0Zobrazit komentáře

Čínskou společnost DJI známe především jako výrobce dronů, který patří mezi absolutní špičku ve svém oboru. V současné době mu patří více jak polovina celosvětového trhu s komerčními a civilními drony, které jsou oblíbené jak u klasických uživatelů tak u velkých produkčních společností. Drony této společnosti se například podílely na přenosu udělování cen Emmy nebo byly využívány pro natáčení veleúspěšného seriálu Hra o trůny. DJI se však nyní rozhodlo přesunout ze vzduchu na zemský povrch a nabídnout svým zákazníkům pojízdného robota novinku.

Jmenuje se RoboMaster S1 a pokud vám pojmenování RoboMaster ve spojitosti s DJI přijde povědomé, pak se skutečně nemýlíte. RoboMasters představuje sérii turnajů pořádaných právě společností DJI, ve kterých studenti stavěli a programovali roboty a následně se s nimi utkávali v aréně. Myšlenku bojových robotů nyní DJI přetavilo do zcela nového produktu, který bude dostupný v Číně, Spojených státech a Evropě.

dji-robomaster-s1_2

DJI RoboMaster S1

RoboMaster S1, který na první pohled vypadá jako miniaturní tank, je zároveň hračkou i zajímavým edukačním nástrojem. Robůtek totiž dětem nabízí možnost výuky základů programování, do které přináší zcela nový rozměr. Stejně jako další programovatelné hračky, jako jsou například Labo od Nintenda či Mindstorm od Lega, se kód pomocí robota přenáší do reálného světa a nezůstává pouze na obrazovce.

RoboMaster S1 je vybaven snad vším, co byste od pořádného bojového robota očekávali. Jeho rozměry jsou 32 × 24 × 27 centimetrů a váží 3,3 kilogramu. Pro jízdu v téměř jakémkoliv terénu mu slouží čtveřice koleček Mecaum s pořádnými drapáky. Ty jsou poháněny elektromotorky o výkonu 19 W, díky kterým může robot uhánět rychlostí až 12,6 km/h kupředu, couvá rychlostí až 9 km/h a dokonce zvládá pohyb do stran. Jeho podvozek je dostatečně stabilní, takže se robot jen tak nepřevrhne, k čemuž pomáhá i 31 zabudovaných senzorů, které neustále mapují prostředí, ve kterém se robot pohybuje.

xprize-musk

Přečtěte si takéŠéf Tesly Elon Musk s nadací XPRIZE rozdali 15 milionů dolarů na podporu gramotnosti dětíŠéf Tesly Elon Musk s nadací XPRIZE rozdali 15 milionů dolarů na podporu gramotnosti dětí

Robota lze kromě kódu ovládat také skrze ovladač, který se bude prodávat zvlášť, nebo mobilní telefon. Pro komunikaci s jeho obrazovkou je robot vybaven 5MPx kamerou, která poskytuje obraz ve Full HD či HD kvalitě. Kamera je navíc umístěna na gimbalu, takže je obraz stabilní i při té nejzuřivější bitvě. Najdeme na něm také mikrofon i reproduktor a stejně jako drony společnosti DJI reaguje na hlasové příkazy, ovládání pomocí gest a dokáže také detekovat tvář.

A co by to bylo za bojového robota, kdyby nedisponoval dostatečným arzenálem. Jeho kanón je schopen střílet netoxické gelové projektily rychlostí téměř 100 km/h. Ty jsou dodávány v dehydratované formě a používat je lze až po jejich hydrataci. Zásobník jich pojme okolo 430 a slouží především pro bitvy mezi jednotlivými RoboMastery. Ty jsou proto vybaveny detekcí nárazu. Střílení gelových kuliček takovou rychlostí by však mohlo některé rodiče znepokojovat, a proto je robot vybaven i infračervenými lasery a snímači, které mohou při bitvách kanóny zcela nahradit.

Na průzkum i do bojové arény

Robotovi můžete vytvářet nejrůznější výzvy, ať už slalom mezi překážkami, průzkumnou misi či bitvu v aréně proti ostatním. Do prostoru můžete umístit nejrůznější předměty, po jejichž naskenování se robotovi zvýší zdraví nebo odemkne možnost používání kanónů. Dovádění s robotem však bude poměrně omezené, a to v závislosti na využívání kapacity baterie. Ta by měla v průměru stačit na 35 minut zábavy, po kterých bude následovat nucená hodinová pauza, než se baterie opět nabije na 100 % své kapacity.

dji-robomaster-s1_3

DJI RoboMaster S1

DJI nabídne k robotovi celou sadu tutoriálů, pomocí kterých se budou děti postupně učit, jak robota co nejlépe naprogramovat, aby obstál v jakékoliv zkoušce. Programování by měli zvládnout i úplní začátečníci a nikde není psáno, že jej musí vykonávat pouze děti. Vsadíme se, že se najde mnoho nadšených tatínků, kteří svému dítku s touto činností rádi pomohou. Stačí jen robota zakoupit, složit jeho jednotlivé díly a pustit se do programování.

Na americkém trhu bude nabízen za částku 499 dolarů, takže předpokládaná česká cena bude přibližně 13 až 15 tisíc korun. Shuo Yang, vedoucí projektu S1, agentuře Bloomberg řekl: „Doufáme, že se robotika stane tak významným sportem, jako je například fotbal nebo basketbal. To je naše vize pro tento produkt.“ Kdo ví, možná jednou skutečně nahradí robo-arény vesnická fotbalová hřiště. To však ukáže čas.

Tomáš Jízdný kupuje pražskou střední školu. Do výuky nasadí technologie od Applu i Microsoftu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tomas-jizdny

Foto: Rozjízdný.cz

Tomáš Jízdný

0Zobrazit komentáře

Otevírat prestižní zahraniční školy pro všechny české studenty, to není jediný plán šestadvacetiletého podnikatele Tomáše Jízdného, který pro CzechCrunch teprve před několika týdny popisoval svůj nový projekt Education.cz a nyní oznámil další aktivitu. Jízdný kupuje jednu z pražských středních pedagogických škol, aby mohl změnit způsob, jakým v českých školách probíhá výuka.

O tom, že portál Education.cz, který umožní studentům najít ideální vhodnou školu v zahraničí a zároveň je na ni připraví, není jediný projekt, do něhož se Tomáš Jízdný po rozchodu se svým bývalým parťákem Ondřejem Kaniou a odchodu z JK Education pouští, bylo jasno od začátku. Nejprve založil investiční platformu Rozjízdný, přes kterou pomáhá rozjíždět zajímavé nápady, a již zmíněné Education.cz.

Hlavního motivací Tomáše Jízdného je změna přístupu ke vzdělávání a aby se ve školách začaly mimo jiné používat moderní technologie, které už dnes neodmyslitelně patří k běžným životům nás všech. Školy ale jako by zaspaly a jelikož je narušení zaběhnutých pořádků v pomalu se měnícím vzdělávacím světě složité, rozhodl se Jízdný pro velkou investici.

tomas-jizdny2

Foto: Rozjízdný.cz

Tomáš Jízdný

Za nezveřejněnou částku koupil Střední pedagogickou školu Futurum v Praze, kterou vedou od roku 1991 manželé Marečkovi a kde chce Jízdný už od příštího roku začít učit jinak. Jak sám říká, budoucnost je v rukou učitelů, kterým chce dát do ruky potřebné technologie a know-how, aby mohli výuku přizpůsobit poplatné době.

„Myslím, že jeden projekt školství nezmění, pokud chceme, aby se někam posunul systém, musíme se aktivně zabývat všemi jeho částmi. Proto jsem se rozhodl koupil střední školu. Je to další krok, díky kterému chceme posunout vzdělávání kupředu,” vysvětluje strategický krok Tomáš Jízdný.

zuzana-maderova

Přečtěte si takéZuzana Maderová z Enehano: Mise Silicon Valley aneb na co se při první startupové cestě připravitZuzana Maderová z Enehano: Mise Silicon Valley aneb na co se při první startupové cestě připravit

Prozatím ve Futuru získal 50% podíl, zbytek dokoupí za dva roky, a to i proto, že má i nadále zájem spolupracovat se současným vedením školy, v jehož čele stojí již 28 let Alena Marečková. Postupně se její instituce vyprofilovala čistě na pedagogickou střední školu, a i proto o ni Jízdný projevil zájem. Má zájem v oblasti moderní výuky vzdělávat jak současné učitele, tak ty nadcházející.

microsoft-surface-school

Technologie do výuky dodá i Microsoft

„Tomáš Jízdný nás oslovil v pravou chvíli, kdy jsme s manželem uvažovali o tom, komu školu předáme. Budujeme ji už téměř třicet let a jak se svět mění, cítíme že je potřeba aby se proměnila i škola, aby mohla nadále vzkvétat,“ komentuje ředitelka školy Alena Marečková. Její dlouholeté zkušenosti chce nyní Jízdný skloubit s moderním přístupem.

Nové metody by se měly ve Futuru začít zavádět už od příštího školního roku, takže Jízdného čekají další investice do technologií, které mu zajistí i spolupráce s Microsoftem a Applem. Obě firmy se o vzdělávání dlouhodobě zajímají a dodají jak hardware, tak software. Další strategičtí partneři, kteří budou sdílet Jízdného vizi a chtít posouvat české školství dál, by měli na palubu naskočit v následujících měsících.