Výše platu má být jasná před pohovorem. Polský pracovní portál zaměřený na IT ji vyžaduje ve všech inzerátech
Práce nás může bavit, naplňovat, někteří dokonce dokážou říct, že dává smysl jejich životu. V základu ale mezi hlavní důvody, proč pracujeme, patří odměna, která náš život platí. Když si ovšem práci z inzerátů nebo pracovních portálů vybíráme, jen málokdy se dozvíme, jakou výši odměny vlastně očekávat. Polský portál No Fluff Jobs, nabízející pracovní místa v IT už v šesti zemích včetně Česka, se to snaží změnit a mzdu, stejně jako mnoho dalších informací, ve svých inzerátech vyžaduje.
„Každý rok provádíme několik průzkumů, podle kterých je výše platu jednou z nejžádanějších informací v pracovních inzerátech,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch zakladatel No Fluff Jobs Tomasz Bujok. Mnoho zaměstnavatelů se mzdu podle něj zdráhá zveřejnit proto, že by to mohlo mít negativní dopad na jejich stávající zaměstnance. „To může být pravda, pokud jsou jejich kompenzace nekonzistentní nebo nefér,“ poznamenává.
Místo toho se firmy snaží přesvědčovat, že přesně opačný přístup je mnohem výhodnější jak pro aktuální i potenciální pracovníky, tak pro jejich fungování. Je to jednoduché – vysoká transparentnost v inzerátech znamená, že na ně budou reagovat téměř výhradně relevantní lidé. Nemusí tak nastávat situace, kdy proběhne celý výběrový proces, na jehož konci kandidát odmítne nabídnutou mzdu. Obě strany šetří čas i peníze.
Vše mohou být samozřejmé úvahy, podobných pracovních portálů jako No Fluff Jobs v IT ani v jiných oborech ale mnoho není. Dle svých slov má být v Evropě jediný, který uvádění rozmezí navrhovaných platů vyžaduje. Některé firmy s ním kvůli takovému požadavku odmítají spolupracovat, důležitější než kvantita a co největší expanze je ale poskytování spolehlivých a kvalitních informací zájemcům o práci.
Přesto (nebo spíše právě proto) No Fluff Jobs od založení před necelými osmi lety zprostředkovalo už desítky tisíc pozic. Inzerovalo u nich už přes pět tisíc firem, které dohromady nabídly více než 75 tisíc pracovních míst. Aktuálně jich portál nabízí asi osm tisíc. Nedlouho po spuštění projektu se Poláci vydali za hranice a dnes mohou oslovit potenciálně milion programátorů v šesti zemích – kromě domácího Polska jsou to také Česko, Slovensko, Maďarsko, Ukrajina a Bělorusko. V globalizovaném světě ale samozřejmě není problém zde hledat ani plně remote zaměstnání prakticky odkudkoliv.
Nakonec je cílem No Fluff Jobs stát se největším pracovním portálem se zaměřením na informační technologie v Evropě. Přesněji řečeno by to měl být prostředek k důležitějšímu cíli, jímž je vytvoření co nejlepšího pracovního trhu. „Naším záměrem bylo od začátku trh IT proměnit na kompletně transparentní a našimi požadavky budujeme živou komunitu společností, které s naší misí souhlasí,“ vysvětluje Bujok.
Poprvé ji formuloval spolu se svou manželkou Magdalenou asi před deseti lety, když žili a pracovali ve Švýcarsku. Jelikož on se živil jako programátor a ona jako náborářka, mohli si udělat dobrou představu o tom, jak zde věci fungují. „Všimli jsme si, že náborové standardy tam byly nesrovnatelně transparentnější a věcnější než v Polsku,“ říká Bujok, který má roky zkušeností z obou zemí. Původně chtěli situaci zlepšit primárně doma, ale po úspěchu se No Fluff Jobs začalo rozšiřovat.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.