Vyšel román o Petru Kellnerovi a 90. letech v Rusku. Z většiny je to reálný příběh, říká americký autor
Americký novinář Josh Haven příběh Petra Kellnera neznal, dokud nejbohatší Čech nezemřel. V knize Sibiřský kšeft ho líčí jako román.
Pokud byste dostali tip na čtení nového románu o dobrodružství v postkomunistickém Rusku, kam americký podnikatel John Mills a jeho český parťák Petr Kováč jeli nakupovat privatizační kupóny, možná byste ho rychle pustili z hlavy. Zajímavější ale může být nová kniha Sibiřský kšeft od amerického spisovatele Joshe Havena ve chvíli, kdy zjistíte, že John Mills a Petr Kováč jsou ve skutečnosti inspirováni reálnými postavami – a že jednou z nich je zesnulý Petr Kellner. Celý román je inspirován skutečnými událostmi divokých 90. let v Rusku, kde Kellner mimo jiné začínal budovat své impérium.
„Po pádu Sovětského svazu nová ruská vláda privatizuje průmysl pomocí kupónů vydávaných všem občanům, kteří tak dostávají možnost stát se akcionáři v ruských firmách. Pro venkovskou populaci žijící v extrémní chudobě jsou kupóny jenom kousky papíru bez skutečné hodnoty. Texaský podnikatel John Mills a jeho český partner Petr Kováč ale ve zdánlivě bezcenných papírcích vidí obrovský potenciál. Vydávají se proto do nejvzdálenějších a nejstudenějších končin země, aby získali kupóny státní ropné společnosti Gazněft,“ stojí v oficiálním popisu nové knihy.
Za všechna jména si přitom můžeme dosadit reálné postavy. John Mills je ve skutečnosti americký podnikatel John Kleinheinz, který dnes stojí za investiční skupinou Kleinheinz Capital Partners a v 90. letech působil jako investiční bankéř v Londýně. Odtud tehdy sledoval kupónovou privatizaci v Česku, aby se nakonec společně s Petrem Kellnerem vydal využít privatizačních možností v Rusku. Právě zakladatel skupiny PPF je v románu vylíčen jako Petr Kováč. A jejich hlavní kořistí se nakonec stala jedna z největších ropných společností Gazprom, v knize nazvaná Gazněft.