Vyšla nejočekávanější hra roku. Je Starfield jen Skyrim ve vesmíru, nebo bezkonkurenčně epické sci-fi?

Novinka od Bethesda Game Studios má i podle nadšených recenzí dost nedostatků. Jenže skvělé kosmické RPG je snadno skryje.

Michal MančařMichal Mančař

starfield-boxed

Foto: Bethesda

Starfield od Bethesdy navazuje na tradici RPG s otevřeným světem

0Zobrazit komentáře

Vzhůru ke hvězdám. Na PC a Xbox právě vyšel Starfield, adept na titul nejočekávanější hry roku. Titul od Bethesda Game Studios vám odemkne ještě větší herní svět, než jaký jste prozkoumávali v jejich dřívějších hrách. A samozřejmě mnohem futurističtější, ve vysokorozpočtovém RPG se totiž vydáte do vesmírných zákoutí plných kosmických křižníků, laserů a mimozemských artefaktů.

Zlé jazyky po oznámení Starfieldu říkaly, že to bude Skyrim ve vesmíru. Že vývojáři z Bethesdy jenom vezmou už tolikrát použité principy (které navíc zdaleka nejsou bezchybné), ale akorát jim dají místo fantasy zbroje sci-fi skafandr. Na druhou stranu ti větší nadšenci očekávali epický zážitek z nesmírně rozsáhlého videoherního univerza se stovkami planet – a podobným počtem možností, jak se na jejich povrchu i v kosmu zabavit. Tak jak to tedy je?

Starfield se povedl. Alespoň to říká většina recenzí. Na serveru Metacritic, jenž je sbírá a vyhodnocuje, si verze pro PC v době vydání článku drží 88 bodů ze stovky možných. Xboxová varianta má pouze o dva body méně. Obrovský vesmír, uvěřitelně vybudovaný svět, nádherný vizuál a skvělý dojem ze sci-fi eposu. Na novince od Bethesdy je podle herních novinářů co pochválit. Třeba jako v recenzi BonusWebu, který jako jedno z mála domácích médií mohl hru ohodnotit ještě před vydáním. A dal jí velmi solidních 85 ze 100.

Novinka je už pět dní dostupná hráčům, kteří si pořídili předběžný přístup. Těch bylo dokonce dost na to, aby Starfield i v Česku vyletěl na první příčku nejžádanějších her na Steamu. Hodnocení největších nedočkavců nicméně na Metacriticu chybí. Je tak možné, že s masovým spuštěním uživatelského hodnocení slyšitelněji zazní méně spokojené hlasy. Dojmy hráčů a kritiků se totiž ne vždy shodují. Ale ani některé recenze hře nejsou až tak nakloněné, známý server IGN jí udělil „jen“ sedm bodů z deseti.

„Proti Starfieldu hraje hodně věcí, ale díky slušným soubojům a rozsáhlým questům je jeho přitažlivosti těžké odolávat,“ hlásí verdikt jednoho z největších herních médií. Stejné bodové hodnocení Starfieldu udělily domácí Games.cz. „Byť se hraje příliš podobně jako předchozí hry Bethesdy a průzkum planet je nudný, zabaví zajímavými příběhy a vypadá skutečně nadpozemsky,“ píše česká recenze.

Navzdory většinově vysokým skóre, jež Starfield sklízí, se v prvních dojmech objevují ale i tak trochu očekávané neduhy. Působivý kosmos je rozsáhlý, ale občas moc prázdný. Nehráčské postavy jsou umělé. Nahrávacích obrazovek je až moc. Mapa, inventář a uživatelské rozhraní vůbec stojí za starou belu. Létání ve hvězdoletech je jaksi navíc. Technických nedostatků je méně než ve Skyrimu a Falloutu 4 či 76, ale stále dost. Úkoly a prostředí, v nichž je plníte, jsou repetitivní…

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jenže to jsou symptomy, které najdete u prakticky všech her od Bethesdy. A pro její fanoušky to jsou jen drobnosti ve srovnání s dechberoucím zážitkem v otevřených světech s nevídanou mírou volnosti. Navzdory nedostatkům – jejichž vážnost bude zdaleka nejvíce záležet na vašem vztahu ke Skyrimu a spol. – se vydáte na cestu ke hvězdám, jaká tu ještě nebyla.

Starfield je k dispozici na PC na Steamu za 70 eur neboli 1 700 korun, k mání je i prémiová verze s extra (ale z velké části jen kosmetickým) obsahem za 2 400 korun. Na Xbox hru pořídíte za 2 099, respektive 2 849 korun. Zajímavou variantou pro šetřivější hráče je skutečnost, že Starfield je dostupný také na předplatném Game Pass.

Po Steam Decku a ROG Ally představily herní handheldy také Sony a Lenovo. Nemůžou být rozdílnější

PlayStation Portal není to, co by někteří fanoušci chtěli, ale příznivce si najde. Lenovo Legion Go zase sází na plnokrevný hardware.

Michal MančařMichal Mančař

konzole

Foto: Sony / Lenovo

PlayStation Portal a Lenovo Legion Go

0Zobrazit komentáře

Videohry i mimo stůl s herním PC nebo konzolí připojenou k televizi budou ještě dostupnější. Už dnes si můžete zahrát tituly zakoupené na Steamu na ruční konzoli Steam Deck, k tomuto hernímu handheldu od Valve (anebo k Nintendu Switch, pokud se smíříte s omezenou nabídkou her) se nedávno přidal hardwarově výkonnější Asus ROG Ally. A oznámení posledních dní ukazují, že nabídka přenosného hraní se brzy ještě rozšíří. Svá zařízení totiž představili výrobci Sony a Lenovo. Každý na to jde ale trochu jinak.

Steam Deck a ROG Ally jsou jednoduše řečeno zmenšené počítače. Na druhém jmenovaném běží přímo Windows, steamovský handheld zase používá upravený operační systém Linux, ale s trochou bastlení na něj Windows také dostanete. V principu se ale neliší od vašeho domácího stroje. Nainstalujete hru, spustíte hru, dohrajete hru. Právě představený Lenovo Legion Go pracuje na stejném principu.

Lenovo Legion Go

Handheld od známého výrobce notebooků sází oproti konkurenci na mírně lepší technické parametry, které jsou ale vykoupeny většími rozměry a hmotností. Procesorovým srdcem přístroje využívajícího Windows 11 je AMD Ryzen Z1 Extreme, který doplňuje 16 GB operační paměti, tedy stejná výbava jako u Asusu. Podle vybraného modelu dostanete 256, 512 nebo tisícigigabajtové SSD úložiště.

Oproti Ally je ale Legion Go vybaven dotykovým displejem s úhlopříčkou 8,8 palce (Steam Deck a Ally mají jen 7 palců), rozlišením 2 560 na 1 600 bodů a obnovovací frekvencí 144 Hz. Na stoprocentní využití obrazovky procesor a grafika AMD RDNA v nejnáročnějších titulech stačit nebudou, ale stáhnout rozlišení na vzhledem k velikosti displeje stále dostačující Full HD by mělo být řešením.

legion-lenovo-go

Foto: Lenovo

Legion Go, výkonný herní handheld od Lenova

S velikostí 299 × 131 × 41 milimetrů bude novinka od Lenova v každém rozměru o centimetr až dva větší než Ally. Steam Deck je o něco menší na výšku, ale zase mírně tlustší. Oproti oběma zmíněným zařízením je nicméně Legion Go výrazně těžší – se dvěma připojenými (a po vzoru Nintenda Switch odnímatelnými) ovladači má 854 gramů, tedy v případě Ally o 250 gramů víc a oproti handheldu od Valve o dvě stovky. A zatímco stávající přístroje mají 40Wh baterii, Lenovo přidává hodnotu 49,2 Wh.

Ve výbavě handheldu je také výklopný stojánek pro méně mobilní hraní, 3,5mm jack, dvojice céčkových USB portů a čtečka microSD karet. Jeden z ovladačů navíc skrývá neobvyklou funkci. Zaprvé je na něm trackpad, ale především ho lze usadit do přibaleného podstavce a proměnit na něco jako myš. Pro hraní stříleček jako dělané, však Lenovo tuto možnost označuje jako FPS režim. Lenovo Legion Go se i do českých obchodů dostane už v říjnu s cenou 19 tisíc korun. ROG Ally se prodává za podobnou cenu, Steam Deck je levnější.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

PlayStation Portal

Dlouhotrvající spekulace o chystaném novém zařízení od Sony se oficiálně potvrdily koncem srpna, kdy japonská společnost odhalila PlayStation Portal. Jenže kdo doufal v plnohodnotné a nezávislé zařízení schopné hrát hry z playstationovského portfolia, byl zklamán. Nejde o herní handheld v pravém slova smyslu, ale o zařízení pro hraní na dálku. Novinka bude pomyslným portálem (ho ho ho) do vaší konzole.

Abyste totiž využili možnosti PS Portalu, musíte jej připojit ke svému PlayStationu 5 přes wi-fi. Na osmipalcové obrazovce s 1080p rozlišením a obnovovací frekvencí 60 snímků za sekundu tak budete moci nainstalované hry hrát i jinde než před televizí. Tituly určené pro virtuální hrátky prostřednictvím PSVR2 ani hry z cloudové služby PlayStation Plus Premium však Portal nepodporuje.

sony-portal-playstation

Foto: Sony

PlayStation Portal, handheld pro použití s PlayStation 5

Přístroj od Sony používá prověřený ovladač DualSense a najdete na něm i 3,5mm audio jack. Chybí však bluetoothové připojení. Pokud pro vás omezené využití Portalu není překážkou, příznivou zprávou bude i cena, kterou Sony uvádí ve výši 519 eur neboli zhruba 5 300 korun.

PlayStation Portal má být dostupný v půlce listopadu. Jistě to není vysněné zařízení fanoušků Sony, ale kdo už má PlayStation 5, nechce utratit dvacet tisíc za plnokrevný handheld a chce si zahrát třeba, no, hmm, i jinde než v obýváku, toho může potěšit.