Starfield ještě nevyšel, ale už je nejprodávanější. Týden před premiérou sesadil Baldur’s Gate 3

„Skyrim in space“ je patrně tím nejočekávanějším titulem roku. Dokazuje to i obrovsky rostoucí zájem hráčů před blížícím se vydáním.

Michal MančařMichal Mančař

starfield

Foto: Bethesda

Sci-fi RPG Starfield od Bethesdy má být mnohem víc než jen Skyrim ve vesmíru

0Zobrazit komentáře

Konec prázdnin někoho rozesmutní, fanoušky her na hrdiny ale musí nesmírně těšit. Fantasy dobrodružství Baldur’s Gate 3 uchvátilo hráče i recenzenty, sbírá dokonalá hodnocení, kritika nešetří slovy o jednom z nejlepších RPG vůbec. Jenže na obzoru se z hyperprostoru vynořuje další adept na podobné superlativy – sci-fi Starfield. Ten nyní dokonce svého fantasy konkurenta v zájmu zákazníků přeskočil. Přitom vyjde až za týden.

Starfield si zahrajete až (nebo už?) šestého září. Tedy pokud jste si nepořídili předběžný přístup, jenž se odemkne v brzkých pátečních hodinách. Bez ohledu na zakoupenou verzi ale zájemci, kteří si hru předobjednali, přispěli k prvnímu z úspěchů, jež se od masivního titulu očekávají. Starfield vyletěl v žebříčku týdenní prodejnosti Steamu na první místo. A ve stovce nejprodávanějších titulů na nejpopulárnější herní platformě pro PC se drží už dvanáctým týdnem.

Sci-fi hra kombinující akci z pohledu první osoby s možností průzkumu rozsáhlého vesmíru i z kokpitu hvězdné lodi tak přeskočila žánrového konkurenta Baldur’s Gate 3. Právě pokračování milované fantasy ságy Steamu doposud vládlo. Není divu, hra založená na papírových pravidlech Dungeons & Dragons už téměř měsíc sklízí nadšené ohlasy, podle agregátoru recenzí Metacritic je po boku nové Zeldy dokonce nejlepší hrou roku.

O to impozantnější je hyperskok Starfieldu na první místo v americkém i českém žebříčku prodejnosti na Steamu. Zájem uživatelů doma a za mořem překonal i poptávku po nestárnoucí stálici Counter-Strike: Global Offensive. V celosvětovém žebříčku si oblíbená online střílečka sice ještě drží první místo, ale těžko ji srovnávat s úspěchem plnokrevné a plně naceněné hry – je totiž ke stažení zdarma. Zato Starfield ve standardní verzi vyjde na 70 eur, zhruba 1 700 korun.

Starfield je dílem vývojářů ze studia Bethesda, tvůrců novějších dílů série Fallout nebo fantasy her na hrdiny The Elder Scrolls se slavnými tituly jako Skyrim, Oblivion nebo Morrowind. Stejně jako ony nabídne otevřený svět – tentokrát tedy kousek kosmu –, který z velké části funguje sám o sobě a nevede hráče po úzce vytyčené příběhové lince. Oproti svým předchůdcům se však nestanete mistrem magie či členem zlodějského cechu, ale kosmickým korzárem nebo pilotem hvězdoletu.

Blížící se novinka hráčům umožní v roce 2330 prozkoumat přes tisícovku planet, na nichž bude možné přistát a projít se po nich. Ačkoliv je nutné dodat, že nikoliv po celém povrchu, ale jen v sice rozsáhlé, ale omezené oblasti. Základem prozkoumávaných míst má navíc být procedurálně generovaná krajina, což vyvolává obavy z přílišné generičnosti a zaměnitelnosti jednotlivých planet. Svým rozsahem každopádně Starfield o několik řádů překoná už tak velké světy předchozích her od Bethesdy.

Novinka by tedy neměla být jen „Skyrimem ve vesmíru“, jak se jí od prvního představení občas přezdívá. Kromě velikosti a futuristického zasazení se odliší například mnohem většími kreativními možnostmi. Ve Starfieldu bude možné budovat základny – tak trochu po vzoru Falloutu 4 nebo 76 –, konstruovat vlastní vesmírná plavidla i se v nich účastnit kosmických soubojů. Více příběhově založené hráče pak nedávno Bethesda nalákala trojicí animovaných filmů představujících rozmanité planety a s nimi spojené různé styly hry.

I proto Starfield vyvolává už teď mezi hráči velká očekávání. Podobně jako zmiňovaná Baldur’s Gate 3, jež před vydáním prodala 2,5 milionu kopií. Nebo jako letošní harrypotterovský hit Hogwarts Legacy, který ve dnech před svou premiérou ovládl prodeje i streamy na Twitchi. Jak moc – či jestli – je Starfield pokoří po svém vydání, se začne ukazovat ve středu od dvou hodin ráno. Kromě Steamu bude Starfield dostání také v rámci Game Passu od Microsoftu i na Xbox. Na PlayStation nicméně nevyjde.