Vyzkoušeli jsme brýle pro barvoslepé. Vyvinuli je pro chirurgy, pak omylem zjistili, že pomáhají vidět barvy
Snad téměř každý v posledních letech na internetu narazil na emotivní virální videa, kdy člověk dostane speciální brýle nebo sluchovou pomůcku a poprvé prožije smyslový zážitek, který jinak lidé vnímají jako běžnou součást svých životů. Část takových videí se týká také barvoslepých, kteří díky technologickým pokrokům a speciálním brýlím poprvé uvidí barvy.
Jako zástupce barvoslepých jsem od útlého věku chtěl vidět svět v barvách tak, jak jej vnímají ostatní – i když mě moje porucha barvocitu či daltonismus, jak se této zdravotní predispozici odborně říká, v každodenním životě reálně neovlivňuje. Ne všichni však mají takové štěstí, jen v České republice podle odhadů tato porucha trápí 450 tisíc lidí a vzhledem na různou závažnost může některé oblasti života komplikovat.
Možnost vidět svět v lepších barvách jsem nyní dostal díky tuzemskému e-commerce hráči Lentiamo, původně známému jako VašeČočky.cz. Síť optik se u nás stala výhradním distributorem brýlí EnChroma se speciálním filtrem, jež barvoslepým pomáhají vnímat širší barevné spektrum a které ve středu představovala novinářům. Očekávání jsem měl relativně vysoká.
Porucha barvocitu postihuje asi 350 milionů lidí
Nejdřív však trochu teorie a bourání mýtů. Barvoslepost je jednoduše řečeno snížená schopnost rozlišovat barvy ve srovnání se standardním viděním. Lidské oko obsahuje tři druhy čípků (modré, zelené a červené), které jsou zodpovědné za vnímání barev. U lidí se standardním vnímáním jsou tyto čípky oddělené od sebe, u barvoslepých se červená a zelená skupina z části (někdy úplně) překrývá. Výsledkem je snížená schopnost oka rozlišovat mezi těmito barvami, respektive u dalších barev spektra, které jsou kvůli poruše špatně „namíchané“.
Častým problémem je rozlišování mezi žlutou a oranžovou, zelenou a hnědou, růžovou a šedou nebo modrou a fialovou. Zatímco běžně lidské oko dokáže rozlišit asi milion různých odstínů, oko barvoslepého člověka někdy jen deset procent tohoto rozsahu. Není tak vždy pravda, že by barvoslepí neviděli barvy vůbec, to se týká jen opravdu malé části lidí.
Barvoslepost je dědičná, přenáší se genem přes chromozom X a celosvětově se týká asi 350 milionů lidí. Výrazně častěji postihuje muže, kdy má tuto poruchu asi osm procent z nich, u žen je zastoupení kolem poloviny procenta. Zajímavostí je, že děti se rodí barvoslepé a jejich barevné vidění se vyvíjí postupně, většinou je plně vyvinuto do šestého měsíce. Barvocit lidí je nejlepší kolem dvacátého roku života, s věkem pak opět postupně klesá.
Porucha barvocitu v drtivé většině případů není zdraví ohrožující, někdy jen částečně komplikuje některé z každodenních situací jako například vaření (u grilování nemusí barvoslepý poznat, že maso změnilo barvu) a výběr oblečení. Nebo znamená nemožnost zvolit si vysněnou kariéru pilota či kosmonauta.
Často se v souvislosti s barvoslepostí zmiňují také komplikace u řízení, protože člověk nerozezná barvy na semaforu. Tato komplikace však není úplně reálná, globálně je ustálen standard, že když svítí horní světlo semaforu, znamená to stůj, a když svítí dolní světlo, auto může jet. Řidič tak v tomto případě vnímat barvy ani nepotřebuje. Záleží však na závažnosti poruchy barvocitu, která může negativně ovlivňovat další oblasti vnímání okolí.