Vzali ho na Harvard i Stanford a jiným radí: Chcete také? Optimalizujte dětství a nalaďte koníčky

Jamie Beaton prodává návod, jak projít přijímačkami na prestižní vysoké školy. Nad jeho přístupem ale čeští odborníci i psychologové váhají.

jam

Foto: EY

Jamie Beaton

0Zobrazit komentáře

Novozélanďan Jamie Beaton tvrdí, že našel klíč k úspěšnému přijetí na elitní americké univerzity. A z jeho prodeje si udělal slušný byznys. Rodiče do jeho programu za deseti až statisíce dolarů hlásí už jedenáctileté děti. Jenže odborníci na přijímací řízení a dětští psychologové se shodují, že to nemusí být úplně dobrá cesta ani pro děti, ani pro rodiče.

Jako u velké části dalších self-made manů ani dětství Jamie Beatona nebylo nijak privilegované. Narodil se v polovině devadesátých let v novozélandském Aucklandu svobodné matce. A tvrdí, že velmi brzy pochopil, že pokud něco chce, bude muset hodně pracovat. Serveru Financial review v roce 2022 například řekl, že definitivně se rozhodl přihlásit se v budoucnu na prestižní univerzity ve Spojených státech, když mu bylo teprve třináct. Už tehdy byl pilný student, který měl ve škole výrazně lepší průměr než jeho spolužáci. O nutnosti absolvovat školu v zámoří ho přesvědčil starší spolužák, který se mu pochlubil, že ho přijali na americký Yale.

„Když se podíváte na dvacet nejlépe hodnocených univerzit na světě, běžně jich je 17 ve Spojených státech a v Británii. Na Novém Zélandu nebo v Austrálii není jediná,“ vysvětloval Beaton důvody, proč pro něj bylo tak důležité studovat školu mimo svou zemi.

Aby přišel na to, jak mít co největší šanci na přijetí, rozhodl se vyzpovídat co největší množství Novozélanďanů, kteří byli na nějakou z prestižních univerzit přijati, a zanalyzovat, co pro přijetí podnikli. Na základě toho pak vytvořil svůj vlastní plán. Ten se skládal ze snahy vyniknout, pokud možno s co nejmenší námahou, v různých oborech. Beatonovým cílem bylo získat ocenění v turnajích a soutěžích týkajících se jednotlivých koníčků, které si vybíral nikoli srdcem, ale ryze pragmaticky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Takže když zjistil, že v rámci nějakého hobby nebude nejlepší, nechal ho a našel si jiné. K tomu si rozjel dvoje podnikání, distribuoval noviny zdarma v kavárnách a prodával držák na iPhone do auta. Pracoval také na částečný úvazek ve fastfoodové restauraci. Americký deník the Wall Street Yournal jeho strategii nazval „optimalizací dětství“.

Beatona nakonec přijali na dvacet pět prestižních vysokých škol včetně Harvardu, Yale, Princetonu, Stanfordu, Kolumbijské univerzity, Cambridge a Oxfordu. Tři z nich, Harvard, Oxford a Stanford, nakonec i vystudoval. Tak velký úspěch v přijetí na špičkové zahraniční univerzity nezůstal na Novém Zélandu nepovšimnut a na Beatona se brzy začali obracet studenti a rodiče, kteří stáli o jeho know-how. A Beaton pochopil, že má v rukou klíč k výnosnému byznysu a v prvním ročníku svých studií na Harvardu v roce 2013 založil společnost Crimson Education, globální vzdělávací poradenskou společnost, jejímž cílem je skrze mentorování dostat své platící klienty, resp. jejich potomky na prestižní univerzity hlavně v Americe.

Studentům radíme, jaké předměty si mají na škole zapsat, jaké mimoškolní aktivity mít v životopisu, jaké letní programy absolvovat, jaké online kurzy si mají zapsat nebo jaké iniciativy by mohli založit,“ řekl Beaton Financial Review v roce 2022. V té době měla firma už 630 zaměstnanců na plný úvazek a dalších tři tisíce tutorů a mentorů, které Beaton rekrutoval mimo jiné i ze svých spolužáků na Harvardu.

Šestiletý program přípravky pro přijetí na prestižní školu od Crimson Education stojí mezi 30 a 200 tisíci dolary (tedy 600 tisíc až čtyři miliony korun). Crimson Education tvrdí, že se díky ní dostalo na elitní vysokou školu z elitní Ivy League přes tisíc studentů a to z celého světa. Běžná procentuální úspěšnost u lidí, kteří se hlásí například na Yale, je 4,5 procenta. Crimson Education tvrdí, že u lidí, kteří projdou jejich programem, je to 12 procent. U Brownovy univerzity je to 5,5 procenta obecně, u lidí, kteří projdou jejich programem, prý 29 procenta. Podle Wall Street Journal za Beatonem do New Yorku létají rodiče už se svými jedenáctiletými dětmi, aby je na přijímací řízení připravili.

navrh-bez-nazvu-11

Přečtěte si takéČeské investiční naději je 20, studuje v USA a míří na Wall StreetČeské investiční naději je 20, studuje v USA a působí i ve fondu J&T. Mířím na Wall Street, hlásí

Úspěch Crimson Education láká také investory. Aktuálně je firma po několika investičních kolech oceňovaná na 554 milionů dolarů (přibližně 12,9 miliardy korun). Zainvestovali do ní například velikáni venture kapitálu, firmy Tiger Global Management, Icehouse Ventures, bývalý novozélandský premiér John Key nebo bruselský investiční fond založený rodinami, které stojí za pivovarským gigantem Anheuser-Busch.

Jde v jádru o jednoduchou matematiku. Elitní americké univerzity mají, co se týká možného počtu přijetí, omezené kapacity. V posledních dvaceti letech se navíc do takzvané břečťanové ligy, jak se špičkovým univerzitám ve Státech říká, hlásí i čím dál víc studentů ze zahraničí. Procentuálně tak školy přijímají čím dál méně studentů z celkového počtu, který se na ně hlásí.

Podle amerického časopisu Forbes například univerzita Yale v letošním roce přijala 3,7 procenta uchazečů z přihlášených. V osmdesátých letech to přitom bylo kolem osmnácti procent a těsně kolem milénia šestnáct. V tak velké konkurenci přihlášek z celého světa je už sakra těžké vyniknout a to zároveň zvedá poptávku po přípravných kurzech. Otázkou ale zůstává, jestli recept na přijetí, který předkládá Beaton, je opravdu ten správný.

V Česku podobné služby jako Jamie Beaton, tedy poradenství k tomu, jak se připravit na přijímací řízení v USA, poskytuje třeba Mojmír Zálešák. Ten sám aktuálně studuje americkou Stern School of Business a zároveň se svojí firmou Sportegy Futures pomáhá českým sportovním talentům dostat se na americké univerzity. Na rozdíl od Beatona aplikuje ale střízlivější přístup. „My začínáme spolupracovat s lidmi nejdřív okolo patnácti, šestnácti let. Je to blíž k přijímacímu procesu a ten člověk už zhruba ví, jakým směrem se chce vydat. To si myslím v jedenácti letech ještě děti neví,“ zamýšlí se Zálešák pro CzechCrunch.

Harvardova univerzita

Zároveň říká, že strategii Beatona moc nevěří. „Beaton tvrdí, že má nějaký vzorec, který dostane kohokoliv kamkoliv. Já ale na jednotný vzorec nevěřím. Přijímací proces v USA je unikátní hlavně proto, že je zaměřený na osobnost studenta, na to, jaký je, jaký má charakter. To se unifikovaným nalinkováním života studentů musí zákonitě ztratit,“ myslí si Zálešák.

Podle něj je důležité, aby si studenti zachovali vlastní osobnost. „My také nabízíme pomoc s vytvořením celkového profilu studenta pro přijímačky, kam spadají i mimoškolní aktivity. Ale neříkáme studentům, co přesně mají dělat. Spíš zjišťujeme, co koho baví a zajímá a podle toho hledáme nějaké možnosti, které se dají skloubit primárně s jeho sportovními aktivitami,“ uzavírá Zálešák.

Podle dětského psychologa Jana Kulhánka není „optimalizace dětství“, jak o ní mluví Beaton, zas až takovou novinkou. Ve vrcholovém sportu, nebo víceméně u jakéhokoliv koníčku, kterému se dítě věnuje na vrcholové úrovni, je to běžně používaná metoda. „Pokud se jedná o rodinu, kde jsou rodiče povahou soutěživí a dítě to po nich zdědilo, tedy je cílevědomé, má slušnou takzvanou frustrační toleranci, to znamená, že dobře snáší stresovou zátěž a zároveň má v rodičích i takové vzory, může se stát, že ho povedou k vrcholovým výkonům. Ať už ve sportu nebo ve vzdělávání a nebude to mít na něj negativní vliv,“ popisuje Kulhánek.

Přijímací proces v USA je unikátní hlavně proto, že je zaměřený na osobnost studenta, na to, jaký je, jaký má charakter. To se unifikovaným nalinkováním života studentů musí zákonitě ztratit.

Dodává, že je také důležité, jakým způsobem rodiče své děti k vrcholovým výkonům vedou. Zdali je motivují příkladem a pozitivním přístupem. Co podle Kulhánka určitě nepomáhá, je shazování dítěte a tresty. Zároveň vysvětluje, že on fanouškem vedení dětí k vrcholovým výkonům v čemkoliv není. „Může se totiž stát, že na to děti sice mají schopnosti, ale ne povahu. Pokud jsou přetěžované soustavným tlakem u sportu nebo studia, může dojít k psychickému poškození. Dítě tak má de facto zkažené dětství,“ argumentuje.

Případně si může v pubertě rozmyslet, že už danou věc dělat nechce a rodiče, kteří do „projektu“ vložili velké množství energie a peněz, z toho mohou být podráždění. „A tady pak vznikají traumatické zážitky, které dítěti opravdu nepomáhají,“ uzavírá Kulhánek.

Podobně to pak vidí americký psychiatr a profesor na Yaleově univerzitě Kyle D. Pruett. „V závislosti na tom, jaký má dítě temperament a jak blízký či vzdálený je vztah s rodiči a jinými pečujícími osobami, může mít tlak na dítě (při studiu nebo sportu) dopad od ‚skoro žádný‘ až po ‚velký problém‘,“ píše v textu pro americký magazín Psychology today.

Postavil soběstačný dům, který mu změnil život. Teď získané zkušenosti předává dál v nové knize

Pavel Podruh se pustil do budování zcela soběstačného domu kousek od Lipna. Nakonec se vše povedlo a nyní své dobrodružství popisuje v knize.

sobestacnak

Foto: Český soběstačný dům

Kniha o projektu Český soběstačný dům

2Zobrazit komentáře

Na louce ve svahu pod lesem, kde široko daleko není nic, stojí dům. Vede k němu jen polňačka a nic víc. Žádné kabely, žádné potrubí ani jiné sítě. Přesto dokáže svým obyvatelům nabídnout vše, co potřebují ke komfortnímu životu: teplou vodu, světlo, elektřinu. Není to však klasický rodinný dům. Je tak trochu laboratoří, ve které Pavel Podruh testuje, zda se dá i v České republice žít zcela soběstačně. Své poznatky před nedávnem extrahoval do knihy, která se může stát užitečnou rukovětí pro každého, kdo by si chtěl takový dům také postavit.

Pavel Podruh má na svém kontě celou řadu úspěchů v zdánlivě nesourodých oblastech. Se svou kapelou získal cenu Anděl, pro Plzeňský Prazdroj vymyslel koncepci piva Excelent 11° a díky zvolení za jednoho z nejvýjimečnějších mladých inovátorů světa se dostal až na japonský císařský dvůr.

Této cti se mu dostalo díky projektu Český soběstačný dům, ve kterém hledal a stále hledá limity off-grid řešení rodinného domu, tedy domu zcela nezávislého na veřejných energetických sítích, postaveného v podnebném pásu České republiky. Celý příběh, peripetie a poznatky, které na své cestě získal, nedávno zhmotnil v knize, již sepsal spolu s Radkem Váňou z Idealabu.

Ta je inspirativním čtením pro všechny, kdo staví, chtějí stavět nebo jsou jen fanoušky hledání alternativních cest životem. Provází jednotlivými etapami vzniku domu od architektury přes útrapy při vyřizování stavebního povolení až po stavbu jako takovou, její jednotlivé komponenty, řešení získávání energie, vody i vytápění. Nechybí však ani vhled do soukromí Pavla Podruha, kterému projekt doslova změnil život, protože díky němu potkal svou současnou ženu. Patří do ní ale i příběhy osob, jejichž život s ideou Českého soběstačného domu souzní, mezi nimi je například i Jan Staněk, známý coby ElectroDad.

Off-grid dům kousek za Lipnem

Vše začalo v roce 2016, kdy Podruh vylepoval po českých vysokých školách plakátky upozorňující na jeho novou studentskou soutěž. Týkala se výstavby dvou off-grid domků na pozemku kousek od lipenské přehrady. Tak se Podruh setkal s Vojtěchem Lichým, který se svým návrhem i přes značnou konkurenci zvítězil.

pavel-podruh1

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Pavel Podruh

Formou rozhovoru v knize Vojtěch Lichý odkrývá celý proces vzniku návrhu domu – místo původně plánovaných dvou nakonec vznikl jen jeden – i důvody jednotlivých stavebních a materiálových řešení. Vysvětluje například, proč se rozhodl navrhnout v podstatě celé prosklené přízemí, díky němuž se dům maximálně otevírá výhledům do okolí, ale zároveň mu umožňuje pracovat s teplem ze slunečních paprsků, jež celé přízemí zalévají. Z rozhovoru také člověk získá informace, jak nad domem, jeho umístěním a orientací vůbec přemýšlet, pokud chce, aby dokázal v maximální možné míře těžit z toho, co daný pozemek nabízí.

Vzhledem k tomu, že se Podruh rozhodl stavět ve volné přírodě, uprostřed ničeho a mimo veškeré sítě, bylo možná největší výzvou celého projektu získat stavební povolení, což trvalo čtyři roky. Ostatně sám inovátor v knize říká, že jeho zisk považuje za určitou šťastnou shodu okolností a nikdy by nic podobného v životě již nechtěl opakovat.

Cihly, soláry a kilowatty

Ač by se to dalo očekávat, Podruh nezačal budovat ani pasivní dům, ani dřevostavbu, byť původní debaty hovořily o lecčem, třeba i slaměném domu, domu pod zemí či domu vytištěném z plastového recyklátu s pomocí technologie 3D tisku. Nakonec byla na svahu vztyčena budova v nízkoenergetickém standardu, postavená z co nejtrvanlivějších materiálů. Podruh měl totiž od domu čtyři základní požadavky: tepelný, světelný a akustický komfort a k nim i kvalitu vzduchu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V dalších kapitolách popisuje, jak konkrétně musela být základová deska přizpůsobena velkému prosklení domu, z jakých typů cihel byly vystavěny obvodové zdi i vnitřní příčky. Zvlášť se věnuje stropům a střeše, jejíž celá jedna část byla kompletně osazena fotovoltaickými panely. Ostatně při navrhování domu byly panely alfou a omegou všeho, a dokonce i vůbec první věcí, kterou Podruh pro stavbu nakoupil.

V knize nechybí podrobný popis toho, které konkrétní panely pořídil a proč se rozhodl právě pro ně. Je v ní i vyprávění o tom, jak náročná byla jejich instalace, ale hlavně se skrz ně kniha dostává k tomu snad vůbec nejpodstatnějšímu obsahu, jímž je získávání a nakládání s energií.

Podruh stránku po stránce přesně rozepisuje, jak probíhal výpočet potřebné energie pro provoz domu. Popisuje celkovou architekturu a fungování postavené solární elektrárny, využívané bateriové uložiště, bezpečnostní systémy, rozvaděče a mnoho dalších technických detailů. Zároveň přidává cenu celého řešení ve výši 800 tisíc korun.

Nechybí grafy s množstvím vygenerované energie během jednotlivých měsíců i grafy s reálnou spotřebou domu a celá řada dalších údajů, které ilustrují schopnost domu nakládat se získanou energií. „Správná rovnováha počtu solárních panelů, kapacity baterie a celkového příkonu spotřebičů doopravdy zajistila, že Český soběstačný dům ode dne instalace DC rozvaděče nikdy nezůstal zcela bez energie,“ uvádí Podruh s tím, že to je také důvod, proč knihu o domě vydal až čtyři roky po dokončení stavby.

Chtěl si totiž všechny teorie a technická řešení pořádně prověřit reálným a intenzivním provozem domu. Výsledkem je, že stavba dokáže pokrýt vlastní výrobou celoroční spotřebu při velmi pohodlném komfortu uvnitř. Oproti běžným domácnostem nastává jediný rozdíl v období pozdního podzimu a zimy, kdy jsou některé dny, kdy je nutné více přemýšlet nad provozem domácnosti a činnosti jako například praní přesunout na energeticky výhodnější den. „Taková situace ale může nastat maximálně desetkrát do roka,“ píše Podruh.

Je třeba podotknout, že fotovoltaika se stará i o vytápění domu, kdy je skrze topné tyče ohřívána voda, která následně putuje do dvou otopných okruhů, a ještě se stará o průtokový ohřev vody. Podruh opět v jedné kapitole vysvětluje celý systém doplněný o peletový kotel a krbovou vložku.

icuk-x

Přečtěte si takéStartup Worksheet ulehčí učitelům práci umělou inteligencíChytrá písemka i úkoly na míru. Startup Worksheet pomůže učitelům umělou inteligencí ulehčit práci

V dalších kapitolách se čtenář dočte, jak dům získává vodu, jaké jsou v něm povrchy a materiály i jaké jsou záměry s realizací zahrady. V knize je dostupná celá řada QR kódů odkazujících na jednotlivé dokumentace a další technické informace, které může každý volně využít při realizaci vlastního řešení.

To byl ostatně další z cílů celého projektu – všechny získané zkušenosti a informace předat veřejnosti. Každý zájemce se dnes navíc může na Český soběstačný dům přijet podívat a třeba tu i strávit několik dní. Podruh se z něj rozhodl udělat místo, kde může každý přiložit ruku k dílu, ale hlavně v obklopení krásné přírody zjistit, že soběstačnost může mít mnoho podob.