Vzduchotěsnost a vlastní filtrační systém. Budoucnost kanceláří může být s vlastním stolem v šestiúhelníkové budce

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

q-workntine-mohamed-radwan-office-pod-6

Foto: Mohamed Radwan

Koncept Mohameda Radwana nabízí kombinaci bezpečnosti a vizuální atraktivity

0Zobrazit komentáře

Koronavirová pandemie proměnila fungování prakticky celé lidské civilizace a v následujících měsících a letech se ukáže, zda permanentně. Mimo internet téměř přestal existovat sociální život, zavřely se restaurace, kina i kanceláře. Mnoho firem se muselo rychle přizpůsobit na zcela nové typy spolupráce a nyní je pro některé z nich otázkou, jak se vrátit k dřívějšímu pořádku. Designér Mohamed Radwan se pokusil navrhnout možné řešení dodržující hygienu pro ochranu před virem.

Ačkoliv o něm ještě před několika měsíci většina lidí neměla tušení, dnes se z názvu nástroje Zoom stává samozřejmé sloveso synonymní s videohovory. Čistě virtuální interakce totiž tam, kde to bylo možné, nahradily práci v kancelářích a ukázaly se v některých případech velmi efektivní.

Spolu s dalšími nástroji umožňujícími pracovat z domova o své dostatečné produktivitě přesvědčily dokonce Jacka Dorseyho, šéfa Twitteru. Tisíce zaměstnanců tak firemní prostory už nebudou muset pravidelně navštěvovat, s čímž počítají i některé tuzemské technologické startupy. Podobný scénář ovšem pro většinu lidí platit nebude a už nyní se postupně vracejí ke svému dřívějšímu životu. Přesněji řečeno ke svému dřívějšímu životu s několika novými, často přinejmenším otravnými, hygienickými opatřeními.

q-workntine-mohamed-radwan-office-pod-1

Foto: Mohamed Radwan

Radwanovy kóje se tvarem inspirovaly u včelích úlů

q-workntine-mohamed-radwan-office-pod-5

Foto: Mohamed Radwan

Pro dostatek světla mají buňky i velké střešní okno

V posledních desetiletích se navíc poměrně rozšířil trend otevřených kancelářských prostor. Ten se už setkal s kritikou psychologů a nyní se jedná o těžko akceptovatelný koncept také z hlediska epidemiologie, byť podle architekta Martina Stáry ze studia Perspektiv smysl coworkingů nezmizí.

Jelikož je však nemoc COVID-19 potenciálně nebezpečná alespoň do doby, než ji půjde spolehlivě léčit, egyptský designér Mohamad Radwan přišel s prototypem kancelářských buněk s vlastním filtračním systémem. Jejich hlavní výhodou je možnost zachovat hustotu pracovních míst v určitém prostoru bez narušení ochrany pracovníků před nákazou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Právě kvůli co nejefektivnějšímu využití místa mají jednotlivé buňky šestiúhelníkový půdorys. Díky němu lze dosáhnout dobré rovnováhy mezi vnitřními rozměry a tloušťkou stěn vyrobených z materiálu, který nepropouští vzduch. Pokud by však takové řešení tvarem nebo velikostí nevyhovovalo, Radwan připravil také dvě další verze buněk.

q-workntine-mohamed-radwan-office-9

Foto: Mohamed Radwan

Vzduchotěsné kóje nabídnou stejný prostor, jako ty klasické

q-workntine-mohamed-radwan-office-4

Foto: Mohamed Radwan

V případě potřeby lze otevřít i střešní okno

Jediným způsobem, jak se do nich a ven dostane vzduch, je skrze větrák s filtrační jednotkou umístěný ve stropě buňky. Ta má být jinak zcela vzduchotěsná. Kompletně prosklené dveře se pak otevírají automaticky a aby nebylo třeba se jich dotýkat, k odemčení používají biometrický senzor rozeznávající tvář. 

Koncept s názvem Q.workntine (slovní hříčka kombinující slova práce a karanténa) svému autorovi vysloužil ocenění v letošních DNA Paris Design Awards v kategorii zodpovědného designu. Zda se ale takové pracovní buňky v kancelářských prostorech skutečně ve velkém prosadí, se teprve uvidí. Ostatně prozatím nikdo neví, jak se bude situace dále vyvíjet.

q-workntine-mohamed-radwan-office-pod-2

Foto: Mohamed Radwan

Prosklené dveře se otevírají bezdotykově

q-workntine-mohamed-radwan-office-pod-3

Foto: Mohamed Radwan

Průřez vzduchotěsnou buňkou

q-workntine-mohamed-radwan-office-pod-4

Foto: Mohamed Radwan

Radwan vytvořil rovnou několik různých tvarů vzduchotěsných kójí

CzechCrunch Jobs