Vzít na palubu investory byl skvělý tah. Bez nich by nebyla Solitea ani miliardový byznys, říká Martin Cígler

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

cigler-boxed

Foto: Solitea

Martin Cígler, spolumajitel a předseda představenstva holdingu Solitea

0Zobrazit komentáře

Solitea je dnes velká technologická skupina, jejíž obrat se počítá v miliardách. Její základy přitom Martin Cígler položil už na začátku 90. let, když tehdy u piva s kolegy veterináři diskutoval o tom, že jim chybí účetní software. Jelikož uměl programovat, za pár týdnů jim ho sám napsal. V CzechCrunch Podcastu sedmapadesátiletý podnikatel popisuje, jak se to pak celé rychle rozjelo.

„Pustit se do podnikání mi tehdy napověděli mí tehdejší kamarádi veterináři, protože po revoluci museli všichni rychle přejít do soukromého sektoru, a tak najednou potřebovali účetní a fakturační software,“ směje se dnes při vzpomínkách na začátky svého podnikání Martin Cígler. Tehdy začal podnikat pod hlavičkou Cígler Software a jeho aplikace se uchytily.

Když přeskočíme o třicet let dopředu, dnes šéfuje technologickému holdingu Solitea, v němž vedle vlastní firmy postupně seskupil desítky dalších. Podařilo se mu to i díky investorům, kteří mu otevřeli nové možnosti. „Vzít investory byl skvělý tah. Kdybychom to neudělali, tehdejší Cígler Software mohl vyrůst třeba dvojnásobně, ale dál by to nešlo. Dnes jsme dvacetinásobní a máme obrovský potenciál dalšího růstu,“ říká Cígler.

V novém díle CzechCrunch Podcastu hovoříme s Martinem Cíglerem mimo jiné o tom, jak si investory do firmy vybíral, jak těžké bylo prodat většinu ve firmě, kterou dvě dekády budoval, nebo jak velká je dnes hodnota celé Solitey a co ho dál pohání v podnikání. Podcast si můžete pustit v přehrávači níže nebo v aplikacích včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším byla v CzechCrunch Podcastu s Martinem Cíglerem řeč?

***

Ještě než v Česku proběhla sametová revoluce a pustil se do podnikání, působil Martin Cígler jako programátor a výzkumník ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství, kde – jak sám s úsměvem říká – kecal kravám do sexu. Z jednotlivých JZD tam totiž sbírali data o hladině progesteronu krav a na základě nich zjišťovali, kdy je nejvhodnější čas krávy inseminovat. Na předrevoluční dobu šlo o poměrně pokročilou technologii.

„Zvětšovali jsme tím reprodukční schopnosti krav a kecali jsme jim tím do sexu,“ směje se Cígler, který se právě při této štaci seznámil s veterináři, kteří ho pak navedli na pole vývoje účetních a později i mnoha dalších aplikací. Z Cígler Software se postupem času stával stále větší byznys a po necelých dvaceti letech začala být česko-slovenská kotlina malá.

„Věděli jsme, že pokud chceme jít ven, potřebujeme na to kapitál,“ vypráví Cígler. Nakonec úplně náhodou narazil na investory z J&T, a jelikož si lidsky perfektně sedli, plácli si a táhnou to společně dodnes, ačkoliv investoři dnes působí již jako Sandberg Capital. Pod značkou Solitea začali tvořit velký technologický holding, který dnes působí téměř v deseti zemích i mnoha oborech a jeho tržby letos dosáhnou až na 2,5 miliardy korun.

„Říkáme, že řídíme firmy a jejich vnitřní procesy,“ popisuje ve stručnosti Martin Cígler a v podcastu rozebírá, čemu všemu se v Solitei věnují. Vedle účetního softwaru nechybí třeba ani velké HR nástroje a systémy. Spoustu produktů Solitea získala tím, že koupila konkurenční firmy, a právě na akvizice se postupně stal Martin Cígler expertem.

Před rokem se v obří česko-slovenské fúzi rozhodl pod jednu střechu seskupit tři desítky firem, což tu v takovém měřítku a takovém oboru nikdo nikdy nedělal. „Pro mě to byla největší manažerská výzva a zároveň největší noční můra v životě,“ vzpomíná šéf Solitey na nevídanou transakci, na níž už stihl navázat hned několika dalšími nákupy. Naposledy tento týden Solitea oznámila pohlcení českého systému pro autodopravce.

V CzechCrunch Podcastu Martin Cígler podrobně popisuje, jakou měl pro firmu vizi, když hledal investora, podle čeho si vybíral a co by dnes udělal jinak. Řešíme také to, jak udržíte namotivovaného člověka, kterému při akvizici za jeho firmu zaplatíte stovky milionů korun, a tak pro něj největší motivací asi nebudou peníze, i to, zda někdy ze své skupiny úplně odejde i sám Martin Cígler. Poslechnout si ho můžete na Spotify, Apple Podcastech nebo Google Podcastech i ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym