WCA před svým pádem slibovalo peníze Soulmates Ventures. Udělali jsme chybu, říkají čeští investoři
Letošní rok začal dobře, na ten předchozí by ale v Soulmates Ventures nejradši zapomněli. Museli se vyvázat ze vztahů s WCA Matouše Poláka.
Vstup do nového roku se jim povedl. Původem ostravští investoři ze Soulmates Ventures v lednu oznámili, že vložili peníze do rychle rostoucí české aplikace pro duševní zdraví VOS.health, čímž udělali svůj dosud nejtlustší zápis na tuzemské venture kapitálové scéně. „Tuto transakci jsme realizovali jako hlavní investor spolu s dalšími silnými fondy z Česka. Máme z toho radost, protože nám to pomáhá budovat renomé,“ říká Hynek Sochor, který se s Václavem Gregorem specializuje na udržitelné projekty. Na předchozí rok a půl by však nejraději rychle zapomněli. Do fondu jim totiž původně přislíbila účast investiční společnost WCA, která je nyní v konkurzu a od které se museli Soulmates odstřihávat.
O dvojici podnikatelů, kteří pochází z Ostravy a rozhodli se zúročit své byznysové zkušenosti ve startupovém světě, bylo poprvé slyšet v roce 2020. Tehdy přišli Hynek Sochor a Václav Gregor s plánem na vybudování poměrně široké škály aktivit, které pomohou se zrodem a rozvojem projektů, jež chtějí udělat naše životy či planetu udržitelnější. Součástí bylo specializované startupové studio a také investiční fond, který projekty prvotní finanční injekcí posune do další vývojové fáze. Soulmates Ventures se přitom zaměřují na takové firmy, které už mají svoji verzi minimálního produktu a první zákazníky.
Vše platí i dnes, ale místo zhruba dvou desítek uzavřených investic, které byly v původním plánu, jich je zatím hotových jen několik. Soulmates Ventures v rozjezdu jejich investičního fondu na čas zbrzdilo to, koho si do něj původně přizvali. Koncem roku 2020 Sochor s Gregorem bez větších detailů mluvili o tom, že mají pro svůj první fond zajištěných 80 milionů korun. Nyní přiznali, že jedním z těch, který jim peníze přislíbil, byl Matouš Polák a jeho investiční skupina WCA.
Nejprve došlo k několika společným investicím, například do ostravského startupu Perfect-Air. Pak se však začaly objevovat pochybnosti o obchodním modelu WCA. Polákova skupina slibovala investorům pohádkové výnosy, které se ukázaly jako nereálné. Investiční firma WCA International nakonec zkrachovala a letos v únoru ji Městský soud v Praze poslal do konkurzu. Celý případ navíc prověřuje také policie. Více než pět tisíc lidí mělo Polákovi poslat přes dvě miliardy korun a není vůbec jasné, zda se je podaří dostat zpět.
Odkud jsou vaše peníze?
Když se pochybnosti o Polákově byznysu dostaly k zakladatelům Soulmates Ventures, začali situaci řešit. To mělo být dlouho předtím, než se WCA dostalo koncem loňského roku do insolvence. „Už v říjnu 2021, kdy jsme začali mít první pochybnosti o slibech WCA, jsme okamžitě zastavili veškerá vzájemná jednání a požádali velkou poradenskou společnost o audit. Ten nakonec nebyl dokončen. Další následné peníze už jsme neobdrželi a odstoupili jsme i od plánovaného propojení,“ uvedl pro CzechCrunch Hynek Sochor.
Jeho kolega Václav Gregor po našem rozhovoru na LinkedInu doplnil podrobnosti: „Udělali jsme chybu. Jako prvního investora ve fondu jsme měli WCA International Matouše Poláka. Naše standardní AML (opatření proti praní špinavých peněz) a due diligence procesy k prověření investorů neodhalily v roce 2020 žádné problémy. WCA se v té době tvářilo jako relevantní partner a do našeho prvního fondu vložilo na začátku léta 2021 částku ve výši 1,19 milionu eur z celkového capu prvního fondu ve výši 80 milionů korun. WCA bylo prvním, nikoliv jediným investorem.“
Polákovo WCA se nakrátko stalo dokonce držitelem minoritního podílu v akcelerátoru Soulmates Ventures, ale když v létě 2021 žádné přislíbené peníze k investorům nedorazily, vyžádali si audit hospodaření a podnikání celé skupiny WCA. „WCA souhlasilo, zaplatilo zálohu na audit, ale k auditu nikdy nedošlo. Na začátku léta 2022 jsme se z celého vztahu s WCA Holding vyvázali,“ dodal Gregor.
„Naši právníci nás zároveň ujistili, že z naší strany nedošlo například v rámci prověřování k žádnému pochybení. Za podnikání WCA neneseme žádnou odpovědnost,“ doplňuje Hynek Sochor. Oba jsou rádi, že mají tuto nepříjemnou anabázi za sebou. Několik měsíců, během nichž čekali na rozřešení situace, byly jejich investiční aktivity do jisté míry paralyzovány, a tak tento čas využili ke zlepšování interních procesů. Například přepracovali způsob, jak se na jednotlivé investory, s nimiž se rozhodnou spolupracovat, dívají.
Chtějí od nich i souhlas, že si v souladu se zákony mohou danou osobu prověřit. Osmačtyřicetiletý Hynek Sochor říká, že už kvůli tomu za poslední rok odmítli nemalý objem investic. „Chtěli jsme, aby v těchto případech naši právníci provedli hloubkovou AML prověrku, ale investoři to odmítli. Nechtěli nám doložit zdroj svých příjmů. Jen konstatovali, že je mají a nepocházejí z trestné činnosti. To je ale málo. WCA nám také v AML uvedlo, že se jedná o výnosy z jejich investiční činnosti,“ uvádí Sochor.
Na žádné nejasnosti už podle něj není prostor. Lednovou investici do českého startupu VOS.health, který se specializuje na duševní zdraví svých již dvou milionů uživatelů po celém světě a v němž mají prostředky také investiční skupiny Miton, Reflex Capital a Purple Ventures, tak lze vnímat jako pomyslný restart Soulmates Ventures. Tedy minimálně v rámci investic jako takových, celý ekosystém postavený kolem rozvoje udržitelných projektů funguje bez přestávky.