Yemi A.D. poletí jako druhý Čech v historii do vesmíru. S japonským miliardářem se vydá k Měsíci

Multidisciplinární umělec, producent, choreograf a tvůrce iniciativy pro mladé se se sedmi dalšími tvůrci prosadil mezi víc než milionem zájemců.

Iva BrejlováIva Brejlová

yemi-nahled

Foto: Archiv Yemi A.D.

Kreativec a choreograf Yemi A.D.

0Zobrazit komentáře

Stane se prvním tuzemským vesmírným turistou a zároveň členem posádky historicky prvního civilního letu k Měsíci. Český multidisciplinární umělec Yemi A.D. by měl zhruba za dva roky nastoupit do rakety Starship vyvíjené společností SpaceX Elona Muska a vedle dalších sedmi tvůrců a členů posádky se podívat do vesmíru. Spolu s ostatními si ho vybral japonský miliardář Júsaka Maezawa. Ten svůj záměr, že se vydá do vesmíru a vezme s sebou zajímavé osobnosti, oznámil před třemi roky s výzvou, aby se lidé do projektu přihlašovali. Sešlo se mu víc než milion zájemců z 249 států a území světa.

Složení posádky dnes oficiálně oznámil samotný Maezawa, který let financuje z vlastních prostředků. Když hledal členy výpravy z řad veřejnosti, vyhlásil velkolepou iniciativu dearMoon. V jejím rámci oslovil všechny talentované osobnosti napříč kontinenty, které by účast v této unikátní misi mohly zúročit a prostřednictvím své tvorby napomoct k rozvoji lidské společnosti.

„Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigérii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou,“ reaguje Yemi A.D. na svůj úspěch.

Jeho šanci dostat se do mise už dříve Maezawa naznačil, když ho zaujal natolik, že ho vybral do videa ukazujícího zajímavé kandidáty, kteří se do mise přihlásili. Tehdy ale nebylo jasné, jestli jde o užší seznam přihlášených.

Osm netechnických členů posádky rakety Starship plus dva náhradníci prošli náročným, více než rok trvajícím procesem. Vybraní účastníci mise museli podstoupit celou řadu psychologických a zdravotních testů a prohlídek. „Vedl jsem hloubkové rozhovory s každým z kandidátů, ptal se na jejich dětství i na to, proč sní o tom letět do vesmíru, a také na to, jak s touto zkušeností poté naloží. Všichni to jsou neobyčejné osobnosti, kterým nechybí úsměv na tváři,“ popisuje Maezawa.

Sám je zakladatelem jednoho z největších japonských e-shopů Zozotown i vášnivým milovníkem rozličných forem umění. Americký Forbes jeho jmění odhaduje na 1,9 miliardy. Maezawa se v prosinci 2021 stal prvním japonským civilistou, který navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici a strávil na její palubě přibližně dvanáct dní.

Kromě Yemiho A.D. se do vesmíru podívá irská fotografka a umělkyně Rhiannon Adamová, americký hudební producent, umělec, módní návrhář a podnikatel Steve Aoki, americký obsahový tvůrce, fotograf, kameraman, hudebník a majitel youtubového kanálu Everyday Astronaut Tim Dodd, americký dokumentarista vyprávějící příběhy ze světa přírody i mimo něj Brendan Hall, britský fotograf a filmař působící na Islandu a na Havaji Karim Iliya, jihokorejský hudebník, oceňovaný filmový herec a vášnivý sběratel umění Choi Seung Hyun a indický profesionální herec a influencer Dev Dushyantkumar Joshi.

yemi-nahled

Přečtěte si takéMladí inovátoři mohou urychlit společenskou změnu, říká Yemi A.D.Yemi A.D. rozvíjí v USA svůj Moonshot. Mladí inovátoři mohou urychlit společenskou změnu, říká

Jako náhradnice byly nominovány Američanka Kaitlyn Farringtonová, vítězka zlaté medaile ve snowboardové disciplíně halfpipe na olympijských hrách v Soči v roce 2014, a Japonka Miyu, tanečnice a choreografka.

Pro vyšší dobro

Maezawa už dříve řekl, že posuzoval přihlášky především na základě dvou kritérií – snahy o spolupráci s ostatními členy posádky a o dosažení jakéhosi vyššího dobra. Činnosti zúčastněných umělců by měly při cestě do vesmíru získat nový rozměr a následně pomoci velké skupině lidí zpátky na Zemi.

Yemi A.D. dodává, že účast na projektu je vyvrcholením jeho stávajících aktivit, které myšlenkově a tematicky odkazují na mentální i fyzický pohyb a svobodu člověka, jeho limity i překračování hranic planety Země coby součásti vesmíru.

yemi1

Foto: Archiv Yemi A.D.

Kreativec a choreograf Yemi A.D.

Odkazuje tak na hnutí Moonshot Platform, které založil jako platformu pro mladé inovátory, kteří jejím prostřednictvím můžou prosazovat společenskou změnu. Projekt dnes působí celosvětově, v listopadu vyvrcholil v New Yorku vyhlášením cen pro nejlepší mladé inovátory, jejichž projekty mají pozitivní sociální dopad na společnost. Iniciativa vzbudila mimořádný ohlas, zájem o spolupráci s Yemim A.D. projevil starosta New Yorku Eric Adams a přinesla také nabídku vystoupit na půdě OSN.

„Júsaku chce, abychom po návratu vytvořili něco, co třeba v důsledku povede ke konci válek a vymýcení násilí nebo navede debatu o klimatické změně novým směrem. Jsem rád, že můžu prozatím reprezentovat Českou republiku a Nigérii alespoň ve zveřejněném videu,“ uvedl už dříve Yemi A.D.

„Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat. Pro mě je tahle šance důkazem, že jediný limit našich snů je jen naše vlastní představivost,“ říká teď kreativec s nigerijskými kořeny.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jestli se však mise reálně za dva roky uskuteční, není úplně zřejmé. Původní – a ještě ambicióznější – Maezawovy plány hovořily už o roce 2018, poté o roce 2023. Zároveň má jít o jedno z prvních nasazení lodi Starship, která zatím podnikla jen testovací mise.

Při té poslední se loď s pořadovým číslem SN15 odlepila od země loni 5. května, kdy vylétla do desetikilometrové výšky a sama se v pořádku vrátila na zem. Od té doby však SpaceX výrazněji nepokročilo a sám Musk přiznal, že tvorba lodi je natolik velká výzva, že neví, zda ji zvládne. Zároveň americké úřady omezily počty startů, které může firma z texaského kosmodromu podniknout.

Okružní let kolem Měsíce bude také první komerční misí, kdy by se lidstvo vydalo mimo orbitu Země. Kromě vybraných osmi tvůrců bude na palubě i jejich japonský mecenáš a nezbytný technický personál sestávající z několika pilotů a mechaniků, celá posádka by tak měla mít zhruba dvanáct členů.

Ten proužek světla v dálce jsme my. Vesmírná loď Orion natočila fascinující detaily Měsíce

První mise vesmírného programu Artemis, který má lidstvo vrátit na Měsíc, míří zpět k Zemi. Do oceánu dopadne loď Orion už v neděli.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

navrh-bez-nazvu-2

Foto: NASA

Vesmírná loď se vynořila z temnoty za Měsícem. Malý střípek světla v dálce je Země

0Zobrazit komentáře

Nekonečná tma vesmíru přitahuje už po staletí lidskou zvědavost. Máloco dokáže fascinovat tak jako třeba nová fotografie, jež pomůže připomenout, jak malinkatí vlastně jsme. Přesně takové záběry v uplynulých dnech nasbírala vesmírná loď Orion, která náš jediný přirozený satelit obletěla v rámci vesmírné mise Artemis 1.

Loď, kterou sestavila především Evropská vesmírná agentura, odstartovala ze Země 16. listopadu na raketě Space Launch System od NASA. Už o pět dní později se dostala na orbitu Měsíce a začala jej obíhat. Zpět do řídícího střediska v Houstonu tak mohla posílat fascinující záběry z blízkých průletů. V pondělí 28. listopadu dosáhla vůbec největší vzdálenosti od Země – přes 432 tisíc kilometrů.

Tento týden už zahájila loď let zpět. Na 3 minuty a 27 sekund znovu zažehla své motory, čímž se uvolnila od měsíční slabé gravitace a nastavila kurz k Zemi. Po tomto zážehu zároveň uskutečnila vůbec nejbližší průlet, když byla pouhých 180 kilometrů nad povrchem Měsíce.

Když se pak Orion začal vynořovat z temnoty odvrácené lunární strany, diváci mohli v dálce v přímém přenosu pozorovat malý srpek světla. Nešlo přitom o nic jiného než o Zemi. Celý náš svět, příroda i kultura na malém proužku světla. Místo západu či východu Slunce tak bylo možné pozorovat de facto východ Země.

Očekává se, že Orion vstoupí do zemské atmosféry v neděli 11. prosince v 19:06 SEČ. Skončí tak první mise v programu pod hlavičkou tří vesmírných agentur, jehož ultimátním cílem je vrátit lidstvo na povrch Měsíce. Zajímavostí je, že se blíží výročí přesně padesáti let od chvíle, kdy se tak stalo naposledy při letu Apolla 17. Astronauti Eugene Cernan a Harrison Schmitt skončili svůj čtyřdenní lunární pobyt 14. prosince 1972.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V současné misi na palubě lodi Orion nikdo nebyl a jinak tomu nebude ani u následující mise Artemis II. Artemis III, která by se dle velmi ambiciózních plánů NASA měla uskutečnit v roce 2024, by ale měla být tou, v jejímž rámci se na Měsíc znovu podívají lidé. Podle předběžných plánů by se na lunárním povrchu měla poprvé v historii projít i žena.

Celý program Artemis však stojí a padá na raketě Space Launch System (SLS), která je kritizována za své astronomické náklady na stavbu i provoz. Mezi lety 2011 a 2021 si program vyžádal v přepočtu 568 miliard korun a nejedná se o konečnou částku. Jeden start rakety stojí v přepočtu přes 90 miliard korun. Raketoplán Space Shuttle pro srovnání startoval po započtení inflace za přibližně 15 miliard korun.

Zároveň byl první start SLS přibližně dvacetkrát odložen, původně se měla loď do vesmíru dostat už v roce 2016. První stupně rakety (hlavní i boční) jsou velmi podobné těm, které používal už program Space Shuttle. Motory RS-25, které NASA využívá, jsou taktéž ty, s nimiž létaly raketoplány. Agentura je navíc nakoupila předraženě, přestože mohla podle reportu serveru Ars Technica za menší cenu pořídit výkonnější kusy.

Misí v programu Artemis je do roku 2030 v plánu celkem šest a další využití SLS je poměrně nejisté. NASA chce v rámci programu vytvořit na oběžné dráze Měsíce i stálou stanici Gateway.