Z Facebooku ho vyhodili, že je moc velký pravičák. Teď je z něj miliardář a jeho drony brání Ukrajinu

Palmer Luckey stál za brýlemi pro virtuální realitu Oculus Rift, nyní má startup Anduril. Vyvíjí obranné systémy, o nichž ani armáda ještě neví, že je bude potřebovat.

Luboš KrečLuboš Kreč

palmer

Foto: Stephen McCarthy/Wikipedia Commons

Palmer Luckey z firmy Anduril

0Zobrazit komentáře

Palmer Luckey byl jako zázračné dítě Silicon Valley. Když Facebook koupil za dvě miliardy dolarů jeho firmu na brýle pro virtuální realitu Oculus Rift, jako by se zrodil nový technologický zázrak. Jenže za tři roky ho Mark Zuckerberg potichu vyhodil a Luckey… se zařadil po bok Petera Thiela a Elona Muska.

Elon & The Musks #23

Čínský prezident by se měl mít na pozoru. „Si Ťin-pching si myslí, že může v inovacích překonat americkou obranu. Má pravdu?“ Ptá se v úvodu brožura kalifornského startupu Anduril, který ji vydal počátkem června ke svým pátým narozeninám. O kus níž firma dochází k tomu, že náskok Západu se ztenčuje a že „je potřeba nová generace firem zaměřených na vojenské technologie, aby se znovu posilnil arzenál demokracie.“

Anduril není jen tak obyčejná společnost a to, čemu se věnuje, už vůbec – s australským námořnictvem vyvíjí malou autonomní ponorku, pro americkou pohraniční službu dodává systém včetně dronů na monitorování běženců, s armádou USA pracuje na miniaturních útočných dronech, jeho umělá inteligence pomáhá bránit ukrajinské vojáky… A v čele celého tohoto soustrojí stojí Palmer Luckey, enfant terrible Silicon Valley.

Vlastně on už ani součástí Silicon Valley není, sebe i svou firmu přestěhoval do městečka Costa Mesa, které leží jižně od Los Angeles, tedy nějakých 800 kilometrů pryč od San Franciska. Přitom ještě před pár lety byl považovaný za jednu z jeho nadějí. To když v roce 2014 prodal za dvě miliardy dolarů Facebooku svou společnost Oculus Rift vyvíjející speciální brýle pro virtuální realitu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jenže coby kolega Marka Zuckerberga vydržel jen tři roky a pak byl odejit. Jednak si nesedl s korporátní kulturou dnešní Mety, jednak začaly být na obtíž jeho čím dál odvážnější politické proklamace. Luckey celkem otevřeně podporoval Donalda Trumpa, sdílel hodně pravicový, republikánský pohled na svět a to se v převážně demokratickém, levicovém Silicon Valley nesetkalo s pochopením.

Jenže ještě během jeho mise ve Facebooku se s ním sblížil jeden z prvních Zuckerbergových investorů a muž, jehož pohled na politiku byl velmi podobný tomu Palmerovu – spoluzakladatel PayPalu a Palantiru Peter Thiel. Oba je trápilo oslabování Ameriky ve světle sílící vojenské moci Číny, nedostatečný tah na branku v Pentagonu a oba chtěli pomoct armádám USA a jejich partnerů být mocnější. A tak vznikl Anduril pojmenovaný podle velmi mocného meče Aragorna z Pána prstenů.

Startup má dnes valuaci na úrovni osmi miliard dolarů a investoři do něj už poslali 700 milionů dolarů. Podle žebříčku magazínu Forbes činí Luckeyho jmění minimálně 1,4 miliardy dolarů, což bere v potaz jak jeho podíl v Andurilu, tak příjmy z prodeje Oculus Rift. V obou společnostech byl a je menšinovým podílníkem, ačkoli je zakládal. Byznysový model Andurilu je vyvíjet technologie, jejichž zrod v útrobách armády by byl moc komplikovaný a zdlouhavý.

elon

Ilustrace: Richard Cortez/CzechCrunch

Newsletter Elon & The Musks

„Chceme být tím typem společnosti, kterou ministerstvo obrany volá jako první, když něco potřebuje,“ prohlásil třicetiletý Luckey v nedávném rozhovoru pro Forbes. Tam také dodal, že ambicí je stavět a vymýšlet vojenské systémy, o nichž Pentagon ještě třeba ani neví, že je bude potřebovat. Ve svém tažení pak nenechává nic náhodě a ve Washingtonu si platí několik desítek lobbistů. A i on sám tam tráví dost času, aby mu nic neuniklo. „Lidé si rádi myslí, že když vytvoříte něco skvělého, vyhrajete a získáte zakázku. Tak to ale v reálném světě nechodí,“ řekl Forbesu.

Palmer Luckey přitom není žádný prototyp kancelářského vyjednávače, zásadně chodí v havajské košili, pantoflích a kapsáčích. Spíš se tak podobá tomu, čím je opravdu a čím svět tolik zaujal, totiž mimořádně nadaným programátorem a konstruktérem. Ostatně na svých chytrých brýlích začal pracovat ještě na základní škole. Dnes je z něj ale mimořádný úkaz i jinak, protože je jedním z mála podnikatelů, kteří stihli stvořit dvě firmy s cenou přesahující miliardu dolarů.

V tom si nezadá se dvěma svými vzory a kamarády: zmíněným Peterem Thielem a Elonem Muskem. Ten stejně jako Thiel a Luckey čím dál víc inklinuje k americké pravici, hodně času věnuje obrannému průmyslu (speciálně skrz SpaceX) a také se podobně jako oni dva odstěhoval ze Silicon Valley.

„Za posledních 35 let vznikly v obranném průmyslu jen tři startupy, které překonaly miliardovou hranici: Palantir, SpaceX a Anduril. Všechny tři společnosti založili lidé, kteří už předtím vybudovali miliardové firmy. I tak jsme to měli fakt těžké. Za vším tím úspěchem byla spousta bolesti a spousta věcí, u kterých jsme měli za to, že jsme s nimi měli zvítězit, ačkoli se to nestalo,“ shrnul Luckey pocity za všechny tři v rozhovoru pro magazín Wired.

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ? Koupit Twitter, nekoupit Twitter. Bankéři řeší dilema, zda Muskovi pomoct koupit populární sociální síť, nebo obchod naopak zabít.
  • ? Těžké časy pro Teslu. V e-mailu zaměstnancům Elon Musk přiznal, že aktuální kvartál není pro Teslu lehký. A že budou všichni muset přidat.
  • ⬇️ Krypto padá. Jakoby toho nebylo dost. Po výplachu, který trvá od začátku roku, přišla další rána. Krach služby Celsius.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? – 9 %

84,2 IEM*

CzechCrunch Jobs