Z Facebooku ho vyhodili, že je moc velký pravičák. Teď je z něj miliardář a jeho drony brání Ukrajinu
Palmer Luckey stál za brýlemi pro virtuální realitu Oculus Rift, nyní má startup Anduril. Vyvíjí obranné systémy, o nichž ani armáda ještě neví, že je bude potřebovat.
Palmer Luckey byl jako zázračné dítě Silicon Valley. Když Facebook koupil za dvě miliardy dolarů jeho firmu na brýle pro virtuální realitu Oculus Rift, jako by se zrodil nový technologický zázrak. Jenže za tři roky ho Mark Zuckerberg potichu vyhodil a Luckey… se zařadil po bok Petera Thiela a Elona Muska.
Elon & The Musks #23
Čínský prezident by se měl mít na pozoru. „Si Ťin-pching si myslí, že může v inovacích překonat americkou obranu. Má pravdu?“ Ptá se v úvodu brožura kalifornského startupu Anduril, který ji vydal počátkem června ke svým pátým narozeninám. O kus níž firma dochází k tomu, že náskok Západu se ztenčuje a že „je potřeba nová generace firem zaměřených na vojenské technologie, aby se znovu posilnil arzenál demokracie.“
Anduril není jen tak obyčejná společnost a to, čemu se věnuje, už vůbec – s australským námořnictvem vyvíjí malou autonomní ponorku, pro americkou pohraniční službu dodává systém včetně dronů na monitorování běženců, s armádou USA pracuje na miniaturních útočných dronech, jeho umělá inteligence pomáhá bránit ukrajinské vojáky… A v čele celého tohoto soustrojí stojí Palmer Luckey, enfant terrible Silicon Valley.
Vlastně on už ani součástí Silicon Valley není, sebe i svou firmu přestěhoval do městečka Costa Mesa, které leží jižně od Los Angeles, tedy nějakých 800 kilometrů pryč od San Franciska. Přitom ještě před pár lety byl považovaný za jednu z jeho nadějí. To když v roce 2014 prodal za dvě miliardy dolarů Facebooku svou společnost Oculus Rift vyvíjející speciální brýle pro virtuální realitu.