Podvedl investory a vylákal z nich miliony na hrůzný festival. Teď je venku z vězení a chystá druhý ročník

Billy McFarland je zpět! Podnikatel odsouzený za podvod chystá Fyre Festival II, a to i přesto, že má obrovské dluhy a jeho reputace je v troskách.

Filip HouskaFilip Houska

billy-mcfarland

Foto: Netflix

Billy McFarland

0Zobrazit komentáře

Honosil se tím, že uspořádá ten nejlepší mejdan na světě. Na prosluněných Bahamách, s áčkovými hudebníky i hvězdami amerického šoubyznysu, s luxusním zázemím pro hosty, ale také za pořádnou částku, kterou vybíral na vstupenkách. Nakonec ale fenomenálně selhal a za podvod šel na čtyři roky do vězení, navíc s dluhem okolo půl miliardy korun. Mindset notorického lháře Billyho McFarlanda je ale zřejmě z úplně jiné dimenze. A proto nyní chystá další ročník svého festivalu.

Když někdo umí mluvit s lidmi, je sebevědomý a kraluje v marketingu, je to koktejl na úspěch. Nebo na učebnicový neúspěch, jak ukázal nechvalně známý Fyre Festival pod taktovkou amerického podvodníkatele Billyho McFarlanda. Před sedmi lety se rozhodl, že udělá ten nejluxusnější hudební festival, jaký svět kdy viděl. Lákal na něj skrze překrásné modelky v bikinách, drahé drinky nebo jachty. Na sociálních sítích to mělo nesmírný hype.

On a jeho partner in crime, rapper Ja Rule, zamluvili celý ostrov v Karibiku (který mimochodem patřil rodině po narkobaronovi Pablu Escobarovi), za velké peníze na něj nalákali přední hudební hvězdy a chvástali se tím, že hosté budou bydlet v krásných vilách, jíst jídlo od vyhlášených šéfkuchařů a pít to nejdražší pití. Zkrátka třídenní záchvat přepychu, z něhož by zážitková kocovina nezmizela ani po týdnech.

Pak se ale ukázalo, že organizátoři nemají nic připraveného. McFarland pravidelně lhal investorům, aby získal další peníze, do toho nedodržoval smlouvy, proto kvůli vypovězení pronájmu ostrova musel na poslední chvíli hledat nový.

ja-rule-billy-mcfarland

Foto: Netflix

Ja Rule a Billy McFarland

Když dorazili hosté, nevěřili vlastním očím, v jaké anarchii se ocitli. Místo vil na ně čekaly nafukovací domky, k jídlu dostali oslizlé tousty se sýrem, takže žádnou špičkovou gastronomii, jak jim bylo slibováno. Na místě se reálně nenacházeli ani slíbení hudebníci, ani ohlášené celebrity. Vidle do festivalu hodinu i počasí, proto bylo zázemí blátivé a promáčené.

McFarland nakonec usoudil, že je vhodný moment toto peklo uhasit, a tak festival ukončil. Jenže když přiletěl zpátky na pevninu, čekalo na něj vyšetřování, dluh ve výši dvaceti šesti milionů dolarů, tedy asi půl miliardy korun, a šestiletý pobyt za mřížemi, ze kterého si nakonec odseděl o dva roky méně. Americká média z celé kauzy naprosto šílela, z McFarlanda se rázem stal podvodník číslo jedna, který se neštítil manipulovat a lhát.

billy-mcfarland

Přečtěte si takéZa nejhorší festival Fyre šel sedět. Už prodává lístky na nový ročníkPodvedl investory a za nejhorší festival v dějinách šel sedět. Teď prodává lístky na druhý ročník

To byl ovšem rok 2017. O rok později nastoupil do vězení a v roce 2022 vyšel na svobodu – a místo toho, aby se hanbou propadal a takříkajíc chodil kanály, začal se objevovat v médiích s tím, že uspořádá nový ročník svého festivalu. A jak se zdá, myslí to vážně. V rozhovoru pro server NBC News nově zmínil, že Fyre Festival II proběhne od 25. do 28. dubna příštího roku.

„Máme příležitost to přijmout tak, jak to je. Pokud se to udělá dobře, tak si myslím, že Fyre má šanci být každoroční festival, který opravdu převezme festivalový průmysl,“ řekl dvaatřicetiletý McFarland, který se dodnes utápí v mnohamilionových dluzích. Očekává, že na druhý ročník mejdanu svolá okolo tří tisíc lidí, dokonce už prozrazuje, že najal produkční společnost, která vše zaštítí.

Proběhnout má poblíž Mexika, v Karibském moři, a cena za lístek se může šplhat až k jednomu milionu dolarů, za což je hostům přislíbena jízda v luxusní jachtě nebo zážitkové potápění. Ty nejlevnější lístky se mají prodávat za 1 400 dolarů, tudíž asi třicet tisíc korun. Prvních sto se ostatně už vyprodalo loni, kdy McFarland poprvé naznačil, že Fyre Festival II proběhne. Tehdy ale nebyly známé vůbec žádné detaily.

„Nejde o to, aby deset tisíc lidí zíralo na pódium s rukama nad hlavou. Je to o tom, že sednete do letadla se šesti lidmi, dva mohou být vaši přátelé, tři mohou být lidé, které jste ráno potkali. A společně letíte prozkoumat ostrov, pláž nebo útes, o kterých jste ani nevěděli, že existují, dokud jste nenastoupili do letadla,“ představuje McFarland svou festivalovou vizi.

McFarlandova slova je ale nutné brát s velikánskou rezervou – už teď se totiž zdá, že může jít o další velmi nepovedený zážitek. Naznačuje to i fakt, že původně se měl druhý ročník konat 6. prosince, z neznámých důvodů byl ale posunut. Je možné, že McFarland stále shání investory, posuny ale nikdy nevěští nic vyloženě dobrého. Obzvlášť v případě, kdy jde o Fyre Festival, ukázkový příklad nejhoršího hudebního mejdanu v dějinách.

Z Prahy do Prachovských skal a zpět. Apple vyrazil do Česka natočit reklamu na nový iPhone

Nemáme Apple Store ani českou Siri, zato máme lokality, na které Apple nedá dopustit během natáčení hlavních reklam pro své nové produkty.

Filip HouskaFilip Houska

apple-iphone-16-pro

Foto: Apple

Apple vyrazil do Česka

0Zobrazit komentáře

Ne, nemáme oficiální Apple Store. Ne, nemáme Siri v češtině. Ne, nikdy se nestaneme nejdůležitějším trhem. I přesto je Česko pro Apple v posledních letech zásadní zemí pro prezentaci nejočekávanějších produktů. Jinak tomu nebylo ani letos, kdy už sem poněkolikáté v historii zavítal. Tentokrát Apple do několika tuzemských lokalit vyrazil s novým iPhonem 16 – a dokonce s ním zachytil odvážný seskok poblíž Nuselského mostu.

Jsou to sotva dva měsíce, kdy Apple v rámci svého marketingu naposledy využil něčeho z Česka. Aby ilustroval důraz na soukromí uživatelů během surfování internetem, spojil se s uznávaným českým režisérem Ivanem Zachariášem, který se v reklamě inspiroval kultovním americkým hororem Ptáci a nechal lidi sledovat létajícími průmyslovými kamerami.

Loni vyrazil přímo do Prahy, kde v každodenním shonu ukazoval, jak se dá využít displejový ostrůvek (Dynamic Island) u novějších iPhonů a na něj navázané funkce. Tehdy jsme mohli vidět místa jako Strahov nebo Vinohrady, odkazu se dostalo i pražskému letišti. A několikrát před tímto výletem byl nejen v hlavním městě v rámci prezentací ostatních produktů.

Protože má Apple tuzemské reálie zjevně v oblibě, vsadil na ně i teď. Tento týden firma pod taktovkou výkonného ředitele Tima Cooka představila zejména novou řadu iPhonů s číselným označením 16, respektive 16 Pro, která je silná obzvlášť ve fotografování a natáčení videa. A tak novým čočkám a funkcím dal prostor hned na několika místech Česka.

Ve své hlavní reklamě na iPhone 16, která má za necelý den už téměř deset milionů zhlédnutí na YouTube, ukázal hned čtyři místa – tři z Prahy a jedno z Českého ráje. Nejprve zamířil na eskalátor ve stanici Jiřího z Poděbrad, poté se objevil ve voze historického soupravy metra sovětského typu 81-71, kde Apple ukázal chlapce, jak na iPhonu hraje hry, aby ilustroval sílu čipu A18 Pro.

Poté se jako mávnutím proutku přesunul do Českého ráje, přesněji řečeno do Prachovských skal, které využil k fotografování a natáčení. Nové iPhony totiž disponují zcela novým dotykovým tlačítkem na boční straně, které slouží mimo jiné pro zoomování. V jedné z nejkrásnějších přírodních lokalit Česka, v Císařské chodbě, zachytil jak samotné pískovcové skály, tak horolezce, který je zdolává.

iphone16_4

Přečtěte si takéApple představil iPhony 16. Mají nová tlačítka a větší displejeApple představil iPhony 16. Mají nové čipy a tlačítka pro focení, iPhony Pro navíc i větší displeje

airpods-2

Přečtěte si takéNaslouchátko od Applu? AirPods Pro přijdou s užitečnou funkcíApple ze svých AirPods Pro nově udělá i naslouchátko. Levnější pecky pak aktivně potlačí hluk

Zaměřil se i na pořízení pár fotek na vrcholcích, na které navázal informací o rozlišení čoček, konkrétně druhé ultraširokoúhlé čočky s rozlišením 48 megapixelů u pokročilejšího iPhonu 16 Pro (respektive 16 Pro Max), což má zajišťovat více detailů jak v širokoúhlých záběrech, tak v režimu makro. Dostupný teleobjektiv zase nabízí pětinásobný optický zoom.

Následně se vrátil zpět do Prahy, a to do těsné blízkosti Nuselského filmu, kde nechal kaskadéra seskočit ze střechy Kongresového centra, aby jako kouzlem objevil ve Smetanově síni Obecního domu, který se nachází v centru města. Cílem této finální scény bylo poukázání na to schopnosti nových zařízení v oblasti videa, kdy je možné natáčet v rozlišení 4K při 120 snímcích za vteřinu, navíc s podporou Dolby Vision.