Z Japonska se stává cestovatelský hit, je levnější i pro Čechy. Do země míří rekordní počet turistů
Japonský jen je oproti americkému dolaru na třicetiletém minimu. Levnější je země ale i pro Čechy. Slabá měna stojí za rekordním turismem.
Proč to vypadá, jako kdyby všichni z celého světa mířili právě teď do Japonska?, ptá se hned v titulku server Japan Times. Japonsko posledních pár měsíců praská pod příjezdy zahraničních cestovatelů ve švech. A to tak moc, že se ostrovní země dostává dokonce na předcovidová čísla. Za přemíru turismu může slabý jen, tedy tamní měna. Ta dělá z Japonska pro cestovatele poměrně levnou zemi.
Japonský jen se před nedávnem propadl, a to tak, že je vůči americkému dolaru na 38letém minimu. Měna ale klesá nepřetržitě od začátku roku 2021 a za poslední tři roky ztratila víc než třetinu své hodnoty.
Důvod? Podle listu The Guardian je za tím vícero faktorů. Za prvé – jen klesá, protože ho investoři prodávají, a prodávají ho proto, že klesá. Je to tedy kruh. Za druhé, klesající měna odrazuje vývozce od směny na jeny, a to dál snižuje poptávku. Další důvody jsou politické – japonská centrální banka roky udržuje mimořádně nízké úrokové sazby, aby podpořila vyšší inflaci a zvýšila objem bankovních úvěrů. Tím chtěla povzbudit poptávku. Nedostatek pracovních sil a také oslabující jen ale nakonec způsobily, že zemi předstihlo na třetí příčce největších ekonomik světa Německo. Japonsko se tak propadlo do recese.
To všechno znamená, že zatímco ještě před lety byl jeden americký dolar rovný 100 jenům, dnes je to více než 161 jenů. To dělá z Japonska velmi výhodnou lokalitu pro americké turisty a právě jejich počet za Tichým oceánem narostl nejvíc. Za prvních pět měsíců přicestoval do Japonska víc než jeden milion amerických turistů, což je o padesát procent víc než před pandemií. Levnější je ale země vycházejícího slunce také pro Čechy. Zatímco v květnu 2020 byla jedna koruna 4,31 jenu, nyní je to 6,89 jenu.