Z každého domu bude výhled na nádrž. U Lipna vzniká zástavba na posledním volném místě u vody
Projekt by měl vzniknout z dřevěných CLT desek, měl by tak být šetrný k přírodě. U Lipna bude za čtyři roky k dispozici 182 nových domovů.
Na posledním volném místě u vody v jihočeském Lipně vznikne nový projekt. Jeho podoba je dílem ateliéru Acrea, které navrhlo stavbu tak, aby měla jen minimální zásah do životního prostředí. Místo i budovy mají tvořit symbiózu.
Projekt má za sebou nemovitostní investiční fond Nemomax, který podél břehu nechá vybudovat desítku dvoupodlažních domů a také patnáctku horských chat, které se táhnou kolem řeky v pásu dlouhém 1,3 kilometru. Na vše bude dohlížet bronzová socha mladé ženy, která stojí nad hladinou přehrady.
Ve dvoupodlažních domech bude prostor pro 167 apartmánů. Patnáctka chat jsou takzvané challety, které jsou typické pro Alpy. Přezdívá se jim také švýcarská chata a jsou vyrobeny ze dřeva. Právě dřevo je pro nový projekt stěžejní.
„Pro stavbu bude nejspíše využita revoluční technologie křížem vrstveného masivního dřeva, která je šetrná k přírodě,“ líčí investor. Jde o takzvané CLT panely, které chce například Skanska použít pro stavbu prvního dřevěného obytného domu, takzvaného dřeváku.
Investor plánuje stavbu z CLT panelů vyrobit v továrně, čímž chce minimalizovat stavění u řeky. Nemomax se v tomto případě inspiroval stavbami v rakouských Alpách. Projekt pojmenoval Viva Lipno.
Za zmínku také stojí, že architekti pro projekt použili takzvanou metodu BIM, díky čemuž je možné chytře kontrolovat stavbu, protože všechny informace o ní jsou v digitální podobě a dá se tak předcházet problémům na stavbě. BIM ale zároveň umožňuje stavbu monitorovat i během celého jejího životního cyklu – zda například nedochází k tepelným ztrátám nebo zda někde nekončí záruka.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Zásadní je, že všechny apartmány i challety budou mít přímý výhled na vodní hladinu,“ říká předseda dozorčí rady fondu Marek Unčovský. Všechny stavby proto mají fasádu, která směřuje na řeku, prosklenou. Podle architektů proto, aby se udržel intimní vztah architektury a vodní plochy Lipna. „Materiály jsou zvolené tak, aby vyvolávaly dojem dřevěné architektury v exteriéru i interiéru. Z toho vyplývá i barevnost návrhu,“ líčí Acrea.
Podoba jednotlivých domů je inspirována vertikalitou stromů. „Kromě pocitu nekonfliktnosti zaručuje minimální zastavěnou plochu, tedy co nejmenší nutnost kácení stromů. Doslova tak zdůrazňujeme kontakt domů se stromy,“ doplňují architekti.
Stavby budou mít také nízké energetické nároky. Výhodou je i blízkost Lipna nad Vltavou, v zimě se dá využít lyžařského střediska, v létě třeba zdejší cyklostezky. Investoři plánují projekt dokončit na jaře roku 2026.