Z každého obchodu uděláme e-shop, aby se nestály fronty. Tomáš Čupr spouští nový projekt proti šíření koronaviru

Peter BrejčákPeter Brejčák

tomas-cupr-rohlik3

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

0Zobrazit komentáře

Jednou z nejúčinnějších cest, jak zpomalit šíření koronavirové nákazy, je co nejmenší potkávání lidí na blízkou vzdálenost, proto i vládní nařízení zakazuje na veřejných místech setkávání více než dvou lidí, pokud netvoří jednu domácnost. Lidé se však na některých místech pořád shlukují ve velkých počtech, zejména v obchodech.

„Potravinové řetězce jsou stále plné lidí a neexistuje (vlastně doteď neexistovalo) řešení, které by si s tím poradilo. Jedna z nejučinnějších cest, jak zpomalit šíření COVID-19 je co nejmenější potkávání lidí na blízkou vzdálenost,“ popisuje aktuální stav zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr.

Lidé sice stále více nakupují potraviny online, ty jsou však kvůli vysoké poptávce přetížené, a navíc fungují jen ve velkých městech, což je i případ Čuprova Rohlik.cz. Jejich kapacity jsou v aktuální situaci nedostatečné, většina menších obcí navíc nemá možnost nákupů online vůbec.

tomas-cupr-rohlik1-min

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

Zakladatel největšího tuzemského online supermarketu proto oslovil dobrovolníky a IT odborníky sdružené ve skupině COVID19CZ, s nimiž se pustil do budování projektu, který by měl pomoct jak lidem, aby jednodušeji dodržovali tzv. „social distancing“, tak i menším prodejcům, kteří trpí kvůli propadu poptávky.

Žádné fronty, minimální kontakt

Projekt s názvem Nakup bezpečně umožní online nákup potravin, léků či drogerie potenciálně všem obyvatelům v Česku. Kamenným obchodům nabízí bezplatné využití technologie velkých online prodejců, kteří si na platformě jednoduše mohou založit svůj vlastní e-shop.

Obchodníci se jednoduše na portálu zaregistrují, zadají svůj sortiment a ceny. Zákazníci nakoupí, zaplatí přes internet a pro osobní vyzvednutí nákupu si vyberou časový slot, který je omezen počtem zákazníků.

„Žádné fronty, minimální kontakt,“ shrnuje Čupr s tím, že brzy by se do projektu měli přidat kurýři a dobrovolníci, kteří nemocným a seniorům nákupy dovezou až domů. „Řada menších prodejců trpí, protože jim zmizel traffic, tak doufáme, že se díky našemu řešení část prodejů přesune z velkých řetězců k nim, což by šíření nákazy zase trošku pomohlo,“ pokračuje sedmatřicetiletý podnikatel.

nakupbezpecne

Nový projekt Tomáše Čupra má zjednodušit nakupování v nouzovém stavu

Projekt se začal vyvíjet v neděli, dnes startuje pro prodejce potravin, léků a drogerie. „Abychom zmírnili ekonomické dopady aktuálních opatření i u obchodníků s dalším zbožím, jsme s týmem spolupracovníků připraveni projekt dále rozšiřovat i do jiných kategorií,“ vysvětluje další možný rozvoj platformy Čupr.

tomas-cupr-rohlik-boxed2

Přečtěte si takéRohlik.cz od začátku buduji jako velkou firmu, příští rok vyděláme 150 milionů, říká v CzechCrunch Podcastu Tomáš ČuprRohlik.cz od začátku buduji jako velkou firmu, příští rok vyděláme 150 milionů, říká v CzechCrunch Podcastu Tomáš Čupr

Projekt Nakup bezpečně vznikl i díky týmu CovPoint, který je součástí čerstvě spuštěné platformy Spojujeme Česko sloužící jako rozcestník služeb, aktivit a informací, na kterých stát spolupracuje s odbornou veřejností, průmyslem, univerzitami či komunitami. Projekt má zároveň podporu Ministerstva průmyslu a obchodu i Svazu obchodu a cestovního ruchu.

„Projekt NakupBezpecne.cz je ukázkou toho, jak se velmi dobře vypořádat s mimořádnými opatřeními, která bylo nezbytné přijmout v kontextu s pandemií koronaviru a ochranou zdraví a bezpečí lidí,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku Silvana Jirotková s tím, že online nakupování teď lze maximálně doporučit.