Z Londýna do Sydney za 19 hodin a 19 minut. Aerolinky Qantas úspěšně zvládly další extrémně dlouhý let

qantas-top

Foto: Qantas

Boeing 787-9 Dreamliner letecké společnosti Qantas

0Zobrazit komentáře

Na letišti v Sydney mají v poslední době velké pozdvižení. Obstarává ho letecká společnost Qantas, která již podruhé za necelý měsíc přistála v tomto australském městě po extrémně dlouhém letu v rámci projektu Sunrise. Jedná se o experimentální projekt, při kterém Qantas testuje, o kolik je rychlejší létat dlouhé trasy bez mezipřistání a jak takto dlouhá cesta působí na lidský organismus.

V rámci projektu společnost již absolvovala let z New Yorku do Sydney, který trval 19 hodin a 16 minut, a ve včerejších hodinách úspěšně dokončila druhý let z Londýna do Sydney trvající 19 hodin a 19 minut. Trasa letu byla dlouhá 17 800 kilometrů, tedy přibližně o 1 500 kilometrů delší než let z New Yorku, a přesto se díky příznivému větru podařilo trasu překonat za téměř stejnou dobu.

Stejně jako při letu z New Yorku bylo na palubě Boeingu 787-9 Dreamliner celkem 50 osob, které se staly součástí experimentu, v rámci kterého jim bylo jinak regulováno osvětlení a teplota na palubě, cestující meditovali a cvičili, nebo jim byla podávána jídla v jiném pořadí. To vše proto, aby se během dlouhého letu zabavili, a hlavně aby jejich organismus přivyknul výraznému časovému posunu, ke kterému při tak dlouhém letu dochází.

Poslední let tohoto projektu by se měl uskutečnit v prosinci a opět bude probíhat na lince New York–Sydney. Qantas slibuje, že veškeré emise, vyprodukované v rámci experimentu, budou kompenzovány. Společnost chce od příštího roku výrazně snížit produkované emise a v roce 2050 být zcela bezemisní.