Z mluvčího velitelem informačních operací. Ivo Zelinka bude řídit armádní psychologický boj

Jeden z našich nejznámějších aktivních vojáků mění funkci. Nově začne velet jednotce zaměřující se na operace v informačním a kybernetickém prostoru.

pplk-ivo-zelinka-2-min

Foto: 4. Brigáda rychlého nasazení

Podplukovník Ivo Zelinka

0Zobrazit komentáře

Když koncem minulého roku přišla z armády zpráva, že si veškerou komunikaci vojáků bere pod svá křídla Ivo Zelinka, všichni si s jeho jménem spojovali daleko větší otevřenost a podrobnější informovanost veřejnosti. Po necelém půlroce však asi nejznámější aktivní český voják v této funkci končí. Z Prahy se Zelinka přesouvá do Olomouce, kde bude velet speciální jednotce zaměřující se na kybernetické a informační operace.

Zelinka se stal v prosinci na dočasnou dobu vůbec prvním mluvčím armády, který měl na svém kontě reálnou bojovou zkušenost. Díky tomu s ním přišel i příslib oživení komunikačního stylu české armády. Jeho působení ve funkci však bylo od počátku dočasné, nastoupil totiž coby náhrada za dlouholetou mluvčí armády Magdalenu Dvořákovou, která odjela na služební studijní pobyt v Kanadě.

Dvořáková se do své funkce vrací tento měsíc. A jak informoval server Aktuálně, na Twitteru oblíbený podplukovník Zelinka, který většinu své vojenské kariéry působil coby výsadkář, post vedoucího komunikace generálního štábu a mluvčího české armády vystřídá za Olomouc a tamní specializovaný armádní útvar kybernetických operací.

„Armáda potřebovala na uvolněnou pozici člověka, který do ní bude schopen rychle naskočit. V současné bezpečnostní situaci nebylo možné nechávat řízení komunikace armády bez kormidelníka,“ podotkl pro Aktuálně Zelinka, který by se měl funkce vedoucího olomoucké skupiny zhostit 20. června.

Skupina kybernetických a informačních operací v Olomouci je armádní útvar spadající od roku 2020 pod Velitelství informačních a kybernetických sil generálního štábu vedené Radkem Haratekem. Svou činnost skupina popisuje jako vedení informačních operací s cílem ovlivnění vůle, porozumění a schopností protivníka. Těchto cílů je dosahováno psychologickým působením na vybrané cílové skupiny, analýzou informačního prostředí, vedením projektů s cílem podpory místního obyvatelstva, kybernetickou obranou a dalšími nástroji.

Podle Zelinky bude v nové funkci přistupovat ke stejné problematice jako v pozici mluvčího, ovšem z jiného úhlu pohledu. Skupina, jejíž historie se začala psát v 90. letech minulého století, působí v rámci svých operací nejen na území České republiky, ale v minulosti byla zapojena i do zahraničních misí v Bosně a Hercegovině, Iráku, Kosovu a Afghánistánu. V posledních letech vede operace především na území Mali.

Speciální skupinu tvoří především vojáci s bohatými zkušenostmi z misí a Zelinka by měl v tomto ohledu dobře zapadnout. Má za sebou celkem čtyři mise v Afghánistánu, kdy při posledním nasazení na místě velel výsadkové rotě. Zároveň se staral o výcvik tamní armády a jako výsadkář se účastnil i mise na Slovensku, kterou NATO uspořádalo v reakci na ruskou invazi za Ukrajině.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym