Z New Yorku do Londýna za 5 hodin. Silný vítr hnal letadla k novým rekordům, ale na nadzvukový Concorde to pořád nemá
Vyvrácené stromy, přerušené dodávky energie, strhané střechy a komplikace v dopravě. Evropu zasáhl orkán Sabine, který se přihnal v rychlostech dosahujících až 180 km/h. To s sebou přineslo nejen řadu potíží, ale také nový rekord v rychlosti překonání letecké trasy New York–Londýn v čase 4 hodiny a 56 minut. Dost rychlé, ovšem pro nadzvukové letouny pořád šnečí tempo.
Sabine či Ciara, tak byl pojmenován orkán, který včera postupně přešel přes západní Evropu a dnes v noci silně udeřil také na Českou republiku. Výsledkem jsou přerušené dodávky elektrické energie z důvodu strženého vedení, popadané stromy ochromily dopravní komunikace a silný vítr na některých místech strhával střechy.
Řádění orkánu si vyžádalo i několik zraněných a připravilo náročnou směnu pro energetiky, příslušníky záchranných složek a také pro piloty letadel. Silný vítr totiž mnohým z nich značně zkomplikoval přistávací manévry na evropských letištích, jak je patrné i ze záběrů z letiště Heathrow v Londýně níže.
A právě na toto letiště včera usedl Boeing 747-400, který si připsal nový rychlostní rekord v překonání trasy mezi New Yorkem a Londýnem podzvukovým letounem. Zatímco běžně let zabere okolo 6 hodin, Boeing společnosti British Airways dosedl na letištní plochu za 4 hodiny a 56 minut, čímž překonal dosavadní rekord držený leteckou společností Norwegian Air Shuttle, který činil 5 hodin a 9 minut.
Zajímavostí je, že let BA112 nebyl ten den jediným, kterému se podařilo starý rekord překonat. Jak uvedl server Flightradar24.com, pod pět hodin se dostaly také další dva stroje Virgin Atlantic. Důvodem byl právě onen silný vítr, který před sebou hnal rekordmana British Airways nezvyklou rychlostí, dosahující až 1 300 km/h.
Fastest across the Atlantic tonight from New York to London so far is #BA112 at 4hr56m. #VS4 in 4:57, and #VS46 in 4:59. https://t.co/gfYoHGV3Y6https://t.co/kMhjCqdEtt
If we’re not mistaken, BA now retakes the fastest subsonic NY-London crossing from Norwegian. pic.twitter.com/Sr1GPeAjuh
— Flightradar24 (@flightradar24) February 9, 2020
Na transatlantický let je 4 hodiny a 56 minut skutečně úctyhodný čas, ovšem bývaly doby, kdy bylo tuto trasu možné překonávat ještě v podstatně kratším čase a nebyla k tomu nutná žádná výpomoc ze strany matky přírody.
Vládce nebes s křivým nosem
Řeč je o legendárním Concordu, celým názvem Aérospatiale-BAC Concorde 101/102, britsko-francouzské výroby. Tento unikátní stroj s charakteristicky zkoseným čumákem létal v letech 1976 až 2003 pod hlavičkou British Airways a Air France. Jeho maximální rychlost dosahovala až dvojnásobku rychlosti zvuku, díky čemuž byl schopen překonat trasu New York–Londýn i v čase 2 hodiny a 53 minut.
Letoun byl běžně schopen přepravit až 100 cestujících, kterým se dostávalo nejen luxusu v podobě extrémně rychlého cestování, ale také luxusu přímo na palubě. Pohodlné sedačky, dobré jídlo a pití a také dostatek prostoru byl standard každého letu Concordu. A také vysoké ceny letenek, kvůli kterým se jednalo o dopravní prostředek pro nejbohatší. Ráda jej například využívala i královna Alžběta II. Letět Concordem se tak pro mnohé stalo zážitkem z říše snů.
Jenže tento sen se rozplynul v červenci roku 2000, kdy došlo k tragické havárii letadla způsobené roztržením pneumatiky během vzletu a následným požárem, který zapříčinil pád letadla. Nehodu nepřežilo všech 109 osob na palubě a 4 osoby v hotelu, na který letadlo spadlo.