Z osmi dnů se možná stane osm měsíců. NASA rozhoduje, jak dlouho nechá astronauty Boeingu ve vesmíru
Let Boeingu k Mezinárodní vesmírné stanici provázejí problémy už od počátku. Teď to vypadá, že se posádka vrátí domů možná až v únoru příštího roku.
Měl to být poměrně krátký výlet, nakonec z toho možná bude pobyt ve vesmíru na tři čtvrtě roku. Sunita Williamsová a Butch Wilmore doletěli s lodí Starliner americké společnosti Boeing na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) 6. června. Původní plán byl zůstat tam osm dní a pak se vrátit zpět na Zemi. Aktuálně na stanici ale pobývají už přes dva měsíce a pořád není jisté, co bude dál. Začíná se mluvit o možnosti, že by ve vesmíru zůstali až do příštího roku. NASA by měla o jejich osudu rozhodnout do konce srpna.
Starliner potkaly obtíže už při připojování se k Mezinárodní vesmírné stanici. Podle Boeingu nebrání přímo cestě na Zemi, klíč je ale v tom, že součástky lodi, které nepracují tak, jak by měly, při návratu shoří v atmosféře. A pak odborníci už nebudou schopni zjistit, co se vlastně stalo. Proto je teď testují na dálku, což prodlužuje pobyt astronautů na ISS.
Problémy Boeingu zároveň donutily americký úřad NASA odložit další lety k vesmírné stanici, aby nedošlo k zácpě. V srpnu měl k ISS zamířit modul konkurenční firmy SpaceX Elona Muska. Let se ale s největší pravděpodobností odloží až na konec září. Další let společnosti SpaceX, tentokrát nesoucí zásoby na ISS, byl zatím posunut na půlku října.
Důležité je ono slovo zatím. Před oběma loděmi musí ještě stanici opustit Starliner, a to ať už s lidmi, nebo bez nich. Pokud by došlo na variantu, že se loď Boeingu vrátí bez lidské posádky, zmíněný zářijový let SpaceX by provedli pouze dva astronauti místo čtyř, aby v jejich lodi zbylo místo pro Williamsovou s Wilmorem. Jenže v takovém případě by na stanici museli počkat až do skončení mise SpaceX v únoru příštího roku.